KURIOZITETE RRETH TRUPIT DHE ORGANIZMIT TE NJERIUT

KURIOZITETE RRETH TRUPIT DHE

ORGANIZMIT TE NJERIUT

 1. Shkencetaret thone se sa me i madh te jete IQ i nje personi, aq me teper ai person do te enderroje.
 2. Endrra mesatare e njeriut zgjat per 2-3 sekonda.
 3. Sa me e ftohte te jete dhoma ku flini, aq me i madh eshte probabiliteti per te pare nje enderr te keqe (makth).
 4. Ne perdorim 200 muskuj per te hedhur nje hap.
 5. Gishtat e medhenj te kembes kane nga 2 kocka secili, ndersa te tjeret 3.
 6. Nje pale kembe permbajne rreth 250,000 gjendra djerse.
 7. Ne secilen kembe ka rreth 1 trilion bakterie.
 8. Gishti i madh eshte me gjatesi te njejte me hunden.
 9. Nje koke njeriu vazhdon te qendroje e vetedijshme per rreth 15-20 sekonda pasi eshte e shkeputura nga trupi (prere).
 10. Eshtrat e njeriut janë katër here me te qendrueshme se celiku
 11. Çdo foshnje pas lindjes ka sakte 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 me pak. Ekspertet kanë zbuluar se shume eshtra gjate fazes se zhvillimit te njeriut shkrihen ndervete dhe keshtu forcojne skeletin e njeriut.
 12. Ne kushte te vecanta lageshtie dhe nxehtesie, mishi i nje trupi te varrosur kthehet ne sapun.
 13. Qeliza njerezore e trurit mund te mbaje 5 here me teper informacion se e gjithe Enciklopedia Britanike.
 14. Qeliza me e madhe ne trupin e njeriut eshte veza e femres, ndersa ajo me e vogla eshte spermatozoidi i mashkullit.
 15. AND-ja ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
 16. Trupi juaj leshon nxehtesi ne gjysme ore e cila eshte e mjaftueshme per te zier gjysme galloni uje.
 17. Një nga 2000 fëmijë lind me një dhëmb në gojë.
 18. Dhembet fillojne te rriten 6 muaj pas lindjes.
 19. Enameli ne dhembe eshte substanca me e forte ne trupin e njeriut.
 20. Dhembi eshte pjesa e vetme e trupit te njeriut qe nuk mund te sheroje/riparoje vetveten.
  300 milion qeliza ne trupin e njeriut vdesin c’do minute.
 21. 1 nga c’do 2,000 bebe lind me nje dhemb.
 22. Acidi ne stomakun tuaj eshte aq i forte saqe mund te trese brisqe rrojesh.
 23. Kur jeni duke shikuar nje person qe dashuroni, bebet e syve zmadhohen; e njejta gje ndodh kur shikoni nje person qe urreni.
 24. Edhe zhurmat me te vogla shkaktojne bebet e syrit te zmadhohen.
 25. Mbasi keni ngrene me shume sec duhet, degjimi juaj eshte me i dobet perkohesisht.
 26. C’dokush ka nuhatje unike, pervecse binjakeve identike.
 27. Nga mosha 60 vjecare, shumica e njerezve do te kene humbur afersisht gjysmen e gjendrrave te shijes.
 28. Kur nje person vdes, degjimi eshte zakonisht shqisa e fundit qe humb. I pari eshte shikimi, pastaj vjen shija, prekja dhe nuhatja.
 29. Njerezit e kane me te lehte te rrine pa ngrene sesa pa gjume.
 30. Njerezit jane kafshet e vetme qe prodhojne lote prej emocioneve.
 31. Veshet sekretojne me teper dylle veshi kur jeni te frikesuar, sesa kur jeni te qete.
 32. Meshkuj qe nuk kane qime ne gjoks jane me te prire per te zhvilluar ceroze te melcise sesa ata qe kane.
 33. C’do dite, nje personi te zakonshem i bien rreth 60-100 fije folkesh.
 34. Në fund të jetës së tij trupi ka prodhuar 950 kilometër flokë, ndërsa sytë janë mbyllur rreth 415 milionë herë.
 35. Sistemi qarkullues i arterieve, venave dhe kapilareve eshte rreth 60,000 milje i gjate.
 36. Enet e gjakut te njeriut (te kapura njera pas tjetres) janë 2,5 here me te gjata se ekuatori.
 37. Buzet e njeriut kane ngjyre te kuqe per shkak te koncetrimit teper te madh te shume kapilareve te gjakut shume pak poshte lekures.
 38. Njerezit humbasin rreth 600,000 grimca lekure c’do minute.
 39. Siperfaqja e mushkrive njerezore eshte e madhe sa nje fushe tenisi.
 40. Mushkeria jonë (e shpalosur) do ta mbulonte nje fushe tenisi, d.m.th. 100 m²
 41. Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25 000 here ne dite
 42. Foshnjet e lindura në muajin Maj peshojnë më rëndë se tjerët. Arsyeja ende nuk dihet.

43.  Truri perben 2 % te peshes totale trupore te trupit te njeriut, por ai kerkon 20 % te shumes totale te kerkesave per kalori dhe oksigjen.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s