Kuriozitete

1)Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

2)Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

 3)Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

4)Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

5)Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

6)Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

 7)Numri 2 dhe 3 në gjuhën shqipe kanë aq shkronja sa edhe e kanë vlerën.

8)A e dini se cfare distance pershkron zakonisht nje foshnje duke ecur kemba-dores deri ne moshen 2 vjec ? – 160 km.

9)A e dini nese i gjithe ajri qe nxjerr gjate frymemarrjes do te grumullohej ne tallumbace deri ne moshen 22 vjec do te beheshin …? – 3.5 milion.

10)A e dini sa te gjata do te ishin floket e nje njeriu n.q.s ai nuk do ti priste (dhe nese nuk do ti binin) per 50 vjet ? – 6 metra.

11)A e dini se sa eshte temperatura me e ulet e regjistruar ndonjehere mbi siperfaqen e tokes ? – 89.2° C, ne Antarktide.

12)A e dini sa veze mund te leshoje nje blete mbretereshe brenda nje dite ? 1200 veze.

13)A e dini se sa here ne minute i rreh krahet bleta ? 11 400 here.

14)A e dini se sa km duhet te fluturoje nje blete per te mbledhur nectar per nje kg mjalte ? 176 000 km.

15)Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

 

 

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s