100 njerëzit më me ndikim që ka njohur historia

Por cilët janë 100 njerëzit më të rëndësishëm që ka njohur bota?

Homeri

Iliada dhe Odiseja? Për këtë keni shpenzuar shumë orë në shkollën e mesme. Ka shumë mundësi që këtë vepër të mos e ketë shkruar një person i vetëm apo që Homeri të mos jetë një person konkret. Në këtë mënyrë në krye qëndrojnë ata, pra mund të jenë shumë.

Njutoni

Para Njutonit graviteti nuk ekzistonte. Njerëzisht thjeshtë pluskonin si të ishin në një anije kozmitke.

Darvini

Çdo listë ka nevojë për pak polemika. Shumë njerëz në Kanzas (SHBA) mund besojnë se Darvini ka ekzistuar.

Euripidi

Ai shkroi Medea-n, Elektrën dhe Femrat e Trojës. Gjithashtu ka shkruar Gruaja Fenikse, e cila duket si degëzim e Femrat e Trojës.

Platoni

E dini idenë Platonike? Ajo vjen nga Platoni. Sepse ai ishte perfekt. Vë bast se ai e përdorte atë në festa për të gjuajtur femra.

Arkitekti i Nodtre Dame

Peter Abelard

Leonardo da Vinci

Rembrandt

Mozart

Bach

Beethoven

Shakespeare

Friedrich Nietzsche

Edmund Kean

Constantin Stanislavski

John Donne

Charlie Chaplin

Marlon Brando

Sulejmani i Madhërishëm

Aristoteli

Thomas Aquinas

Martin Luther King Jr.

Mustafa Atattürk

John Coltrane

George Washington

Abraham Lincoln

Franklin Delano Roosevelt

Thomas Edison

Henry Ford

Pliny the Elder

Benjamin Franklin

Fidel Castro

Sappho

Copernicus

Euclid

The Prophet Muhammad

Jesus Christ

Siddhartha Gautama Buddha

Confucius

Johannes Gutenberg

Galileo Galelei

Rene Descartes

Alexander the Great

Mahatma Gandhi

Karl Marx

Sigmund Freud

Rumi

Louis Pasteur

Adolf Hitler

Geoffrey Chaucer

Marie Curie

Genghis Khan

James Watt

Napoleon

Watson and Crick

Jean-Jacques Rousseau

William the Conqueror

Qin Shi Huang

Einstein

Moses

Mark Zuckerberg

Lao Tzu

Cyrus the Great

Marie-Antoine Careme

Christopher Columbus

Pericles

Attila the Hun

Ashoka the Great

Hammurabi

Elizabeth I

Hildegard of Bingen

Cleopatra VII

Joan of Arc

Catherine de Medici

Catherine the Great

Mary Wollstonecraft

Louis Dageurre

Saladin

Otto the Great

Frederick the Great

Ramses the Great

Constantine the Great

Martin Luther

Liu Bang

Alfred the Great

Pope Leo the Great

Gregory the Great

Ivan the Great

Niels Bohr

Wright Brothers

Zheng He

Peter the Great

Augustus

Pablo Picasso

John Locke

Akbar the Great

Zoroaster

Adam Smith

Darius the Great

Advertisements

2 mendime mbi “100 njerëzit më me ndikim që ka njohur historia

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s