10 qytetet me te vizituara ne bote

10 qytetet me te vizituara ne bote  :

10. Gjendet ne derdhje te lumit Yangtze, Shangai ka 6.7 milion vizitore cdo vit.

9. Hong Kong eshte nje qender e madhe financiare boterore, gje qe e ndihmon ate te terheqe 7 milion vizitore cdo vit.

8. Stambolli, sheh 7.5 milion turiste ne vit. Ai keshtu renditet ne vendin e tete ne bote, por ne te tretin ne Europe.

7. Dubai eshte nje nga shtate emiratet e Emirateve te Bashkuara Arabe dhe sigurisht nje nga vendet me arkitekturen me magjepsese ne bote. Me 7.6 milion vizitore ne vit, ai renditet ne vendin e shtate.

6. New York ka 8.7 milion vizitore ne vit.

5. Kuala Lumpur, ndodhet ne Malejzi, ka 8.9 milion vizitore ne vit. Ky qytet eshte shtepia e kullave Petronas, te cilat ishin ndertesat me te larta ne bote gjate viteve 1998-2004.

4. Singapore ka 9.7 milion vizitore cdo vit.

3. Bangkok eshte kryeqyteti i Tajlandes dhe eshte qyteti me i vizituar ne Azi me 10.2 milion turiste ne vit.

2. Londra, ka 14 milion vizitore cdo vit.

1. Parisi ka 14.8 milion vizitore ne vit dhe mban vendin e pare.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s