10 plazhet me te bukura ne bote

Në stinën e nxehtë të verës, është pikërisht koha kur shumë prej nesh e përfytyrojnë veten mes plazheve e pabanuara me rërë të bardhë, të mbështjella nga uji i bruztë dhe me valët të përplasen me bregun shkëmbor. Kjo është një nga ëndrrat më të bukura në dritën e diellit, dhe ja pse ju ofrojmë mundësinë të mos i përfytyroni më, por të keni një ide se cilat janë me të vërtetë ato dhe ta imagjinoni veten brenda fotografive. Nëse keni dashur të dini se cilat janë plazhet më të bukura dhe të vlerësuara nga pushues e turistë të shumtë, gazeta britanike “The Guardian”, jep 10 vlerësimet e saj. Për fat të mirë, disa prej tyre ndodhen pranë nesh, në Evropë, si Spanjë, Britani dhe Skoci, por nëse ka qenë gjithmonë dëshira juaj për të udhëtuar në Australi, Brazil apo Tanzani, edhe në këto vende të nxehta do të gjeni plazhe të cilat duhet t’i vizitoni patjetër, pra plazhin më të bukur në secilin vend. Nëse keni dashur të vizitoni Tailandën, mjafton të shkoni në Filipine, dhe përshtypja do të jetë e njëjtë. Edhe pse pjesa më e madhe e tyre janë cilësuar si parqe kombëtare, dhe si rrjedhojë ndërtimet të çfarëdo lloji janë të ndaluara, aktivitetet ditore nuk kanë fund. Gati në të gjitha mund të peshkoni, pa harruar lundrimin me barkat e vogla vendase gjatë të cilave mund të shihni kafshë që kurrë s’e dinit që ekzistonin. Ndër aktivitetet më të preferuara e të guximshme janë zhytja, përmes së cilave mund të eksploroni një tjetër botë të fshehur në thellësi. Parashutizmi, ku mund të fluturoni nga majat e larta të shkëmbinjve dhe të admironi panoramën e këtyre mrekullive në lartësi. Për turistët më të qetë, janë aktivitetet e shëndetshme si ekskursionet në pyjet e dendur e gjithmonë të gjelbër të paprekur dhe guidat në qytetet harruara që në mesjetë.

1. Las Islas Cies, Galicia, Spanjë

Nëse dëgjoni të flisni për plazhet spanjolle me siguri ajo që do t’ju vijë në mendje është Mesdheu. Megjithatë, bregdeti atlantik i Galicias, në veri të Portugalisë meriton më shumë lëvdata se të tjerat. Një nga gurët e çmuar në këtë bregdet është “Las Islas Cies”, 40 minuta me barkë qyteti Baiona. Cies është i pabanuar dhe park kombëtar, i hapur për publikun vetëm në verë.

2. Parku kombëtar “Tayrona”, Kolumbi

Në këtë plazh mahnitës mbërrihet për 40 minuta me biçikletë. Udhëtimi përmes pyllit për të mbërritur në këtë plazh të Karaibeve me rërë të bardhë, shkëmbinj të ashpër dhe ujë të kaltër është një nga mrekullitë e pakta që mund të përjetohet në jetë. Edhe ky plazh rrethohet me parkun kombëtar, dhe ndërtimet janë të ndaluara, kështu që turistët flenë në shtretër të varur

.

3. Porto da Barra, Salvador, Brazil

Salvadori është qyteti më i vjetër në Brazil, dhe Porto da Barra është plazh ku në mëngjes notohet, ndërsa pasdite pushohet në shoqërinë e një birre. Hyrja është e mahnitshme, me një fortesë koloniale dhe një kishë të bardhë në njërin cep. Në këtë vend nuk mërzitesh asnjëherë, mund të dilni për peshkim me barka e vogla vendase, mund të admironi muret e ngjyrosura, të luani volejboll apo tenis.

4. Palawan, Filipine

Edhe pse filmi “The Beach” është xhiruar në Tailandë, frymëzimin regjisori e mori nga ky vend në Filipine. Arsyeja? Kushdo që ka qenë në Tailandë do ta vërtetojë këtë, prandaj nëse ndodheni pranë Filipines ia vlen ta vizitoni. Filipinet kanë më shumë se 7 mijë ishuj, pak turistë dhe shumë plazhe të braktisura, në të cilat mund të peshkoni, të lundroni dhe të krijoni plazhin tuaj të ngjashëm me atë ku ka qenë dhe Leonardo Di Caprio.

5. Nungvi, Zanzibar, Tanzania

Plazhet e Kenias jugore dhe Tanzanisë veriore janë të vetmet me rërë të imët e të bardhë, aq të butë sa duket sikur thërrmohet midis gishtave tuaj. Ishulli i Zanzibarit është guri i çmuar i bregdetit jugor afrikan, me tregtinë e erëzave, labirintet e vjetra dhe 30 plazhet mahnitëse. Më i miri është Nungvi, pranë majës veriore të ishullit. Plazhi me ujë safir është streha e mijërave kafshëve detare.

6. Arambol, Goa, Indi

Arambol, plazhi verior i Goas, është i shtruar me rërë të bardhë dhe një horizont spektakolar. Është aq i gjerë sa mund ta quani “qoshen tuaj private”. Plazhi është i pafund, dhe shëtitjet e qeta buzë bregut e pranë shkëmbinjve s’do të kenë fund. Uji i freskët rrjedh në brendësi të një xhungle të vogël. Thonë që ka dhe kafshë, por nëse jeni gjendeni përballë ndonjë tigri të bardhë, konsideroheni fat.

7. Ishujt “Whitehaven”, “Whitsunday”, Queensland, Australi

Plazhet në Australi konkurrojnë me njëri-tjetrin për titullin e kartolinës më të mirë. Imagjinoni një rërë të bardhë shumë të imët silici të rrethuar nga uji i ngrohtë, i kthjellët e i kaltër mes pyjeve tropikale dhe ishujve të vegjël në distancë. Mendohuni mirë para se të shkoni, sepse nuk do të keni guximin të largoheni dot. Mund të qëndroni dhe në kampet e shumta pranë plazhit.

8. Plazhi “Shell”, ishulli “Purbeck”, Britani

Ndoshta ku nuk është ishulli më i bukur në Mbretërinë e Bashkuar, por është gjithsesi i preferuar për turistët. Brenda vendit mund të udhëtoni me trenat e vjetër, dhe për tre minuta do ta gjeni veten në rërën e paprishur të plazhit. Edhe pse ishulli në të vërtetë është një gadishull, do të keni ndjesinë se jeni larguar nga toka e qëndrueshme.

9. Gjiri “Sinclair”, Kaithnes, Skoci

Vetëm 8 milje në jug të Skocisë, ndodhet rëra e bardhë dhe deti vezullues blu i gjirit “Sinclair”, i cili ngjason më shumë me Karaibet se sa Kaithnesin. I shoqëruar me imazhin e një kështjelle të shekullit të 16-të, ky plazh është streha e një morie kafshës detare, si derri i detit, delfinë të mëdhenj, breshka të mëdha, brenda dhe jashtë bregut.

10. Aroa, Aitutaki, ishulli “One Foot”, ishujt “Cook”

Është e vërtetë se për të mbërritur në këtë atol koral i rrethuar me një lagunë të kaltër, por të vështirë duhet pak kohë, por sado i gjatë të jetë udhëtimi, ia vlen. Aktivitetet më të zakonshme janë peshkimi, zhytja, të cilat e bëjnë këtë parajsë të fshehur një nga bregdetet më mira në Pacifikun jugor.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s