Zbuloni dicka rreth jetes dhe se ardhmes suaj

Shenjat e Horoskopit te Cin Feng sui : 

Do tju marre vetem pak minuta dhe shihni cdo te ndodhe.
Nese do te jeni te drejte kjo do tu thote vecse te verteten.

Pasi te shkruani pergjigjet ne nje leter lexoni shenjat e Horoskopit si me poshte. 

1 – Cila eshte ngjyra qe ju pelqen : E Kuqja – E zeza – Blu – Jeshilja – Verdha

2 – Shkronja e pare e emrit tuaj ?

3 – Muaji ne te cilin keni lindur?

4 – Ke pelqeni me shume? Te Zezen apo te Bardhen?

5 – Emrin e dikujt i cili eshte i se njejtes gjini me ju?

6 – Numri juaj Favorit?

7 – Ke pelqeni me shume? Kalifornine – Florida ?

8 – Ke pelqeni liqenin apo oqeanin?

9 – Thoni nje deshire me mend!

dhe pergjigjet vijojne…1 – Nese keni zgjedhur ngjyren; 
Kuqe : Jeni ne gjendje alarmi  dhe e keni jeten te mbushur me dashuri.
Zeze : Jeni i mbyllur dhe agresiv.
Jeshil : Shpirtin e keni te qete dhe jeni ne terezi.
Blu : Jeni Spontan, plot me puthje dashurie dhe jeni njeri me seder.
Verdhe : Jeni njeri i lumtur.. Atyre qe jane me humor te keq i jepni keshilla te pozitive.

2 – Nese shkronja e pare; 
A-K Ne jeten tuaj ka dashuri me bollek dhe miqesi te shumta.
L-R Mundoheni ta shijoni jeten ne maksimum, se shpejti jeta juaj do ta rifilloni nga e para.
S-Z Keni deshire te ndihmoni te tjeret . . E ardhmja juaj duket e bukur.

3 – Nese muaji qe keni lindur; 
Janar – Shkurt – Mars : Viti do te vije i bukur per ju. Do te zbuloni se do te bini ne dashuri me nje person i cili nuk ju ka shkuar kurre ne mend.
Prill – Maj – Qershor : Do te beheni zoterues e nje lidhje dashurie e cila do te zgjasi ne pafundesi.
Korrik- Gusht – Shtator : Do te kaloni nje vit shume te bukur nder te tjera do te perjetoni eksperienca te cilat do tjua ndryshojne jetn qe nga rrenjet..
Tetor – Nentor – Dhjetor : Dashuria do te jete e mrekullueshme,do te gjeni njeriun e endrrave.

4 – Nese keni zgjedhur
Zeza: Jeta juaj do ti drejtohet nje drejtimin krejt tjeter. Dhe per ju kjo do te jete gjeja me e mire dhe nga ky ndryshim ju do te jeni te kenaqur.
Bardha : Zoteroni miq te cilet ju plotesojne dhe mund te bejne cdo gje per ju por ndofta ju nuk e keni kuptuar kete.

5 – Ky person eshte miku juaj me i mire. 

6 – Ky numer tregon numerin e miqve ne jeten tuaj.

7 – Nese keni zgjedhur; 
Kalifornine : Ju pelqejne aveneturat Macera seviyorsunuz
Florida : Jeni nje person i cili shtrihet anash edhe flene (gjumash)

8 – Nese keni zgjedhur;
Liqen : Jeni nje person i cili jeni shume i lidhur si me te dashuren por edhe me miqte.
Oqean : Spontan dhe keni deshire ti beni njerezit te lumtur.

9- Deshira juaj do plotesohet patjeter,nese e doni me shpirt nje gje te tille.

Advertisements

Më thuaj datën e lindjes, të të them se cili/a je!

Kuptojeni çfare fshehtesish permban data juaj e lindjes.

Njerezit e lindur ne diten e pare te muajit jane si sheqeri dhe kripa. E shprehin dashurine dhe kurre nuk terhiqen ne qetesi. Mos ua zini per te madhe.

Personate lindur me daten dy jane nje mur i vertete. Te qendrosh prane tyre eshte nje nder i madh, por eshte shpate me dy tehe. Kurre nuk efalin “tradhtine”.

Ata persona qe kane lindur me daten tre jane te forte si guri. Nese nje person u futet ne koke, kurre nuk terhiqen prapa. Me te do ta kene te veshtire, por as pa te nuk munden.

Personaliteti i personave te lindur ne kete date(4) eshte shume i luhatshem. Edhe kur jane te qete ankohen, ndersa dashuria me ta kurre nuk do te jete e sigurt.

Peseshen mund ta radhitni me nje gote te mbushur me mjalte, por nen ate mjalte gjendet uje. Te arrish deri te zemra e tyre nuk eshte fare e lehte, prandaj me mire eshte te mbeteni te aty.

Njerezit qe kane lindur ne kete date(6) jane njerez besnike dhe njerez te fjales. Ate qe e paralajmerojne, ate edhe e bejne. Eshte e lehte t’i lendosh, sepse jane shume te ndjeshem.

Shtateshet jane sikur zogjte ne vere. Pak ne qiell, e pak ne toke. Jane vezhgues te mire, por edhe jane shume argetues.

Ata qe kane lindur me daten tete jane si aktoret e teatrit. Rolin e presin per nje kohe te gjate, e kur ta fitojne ate rol, natyrisht se e bejne si duhet, por nje gje te tille e bejne vetem sipas menyres se tyre.

Nenteshet jane si nje guace qe hapen, apo me mire te themi jane si kermijte qe behen flutura. Por, shpejt mund te “vriten” nese nuk i ushqeni me dashuri.

Te lindurit ne kete date (10) e kane nje personalitet te ngjashem me breshkat. Gjithmone arrijne ne cak, pa marre parasysh sa kohe u duhet, pa marre parasysh se sa shume u duhet te udhetojne dhe pa marre parasysh sfidat.

Njembedhjeteshet jane si deti. Jane njerez te pazbuluar dhe mjaft terheqes, por mund te jene edhe te rrezikshem po i mashtruat. Mos u premtoni diçka qe nuk mund ta permbushni.

Numri dymbedhjete e ka nje personalitet te ngjashem me patat. Kurre nuk jane te rehatshem nga brenda, por te qete perbrenda. Bejne mire duke e demtuar veten e tyre.

Keta njerez (te lindurit ne daten 13) jane shume interesante. Jane disi sikur hithrat. Derisa ju dashurojne falin gjithçka, madje edhe tradhtine.

E katermbedhjeta eshte numer luanesh. Gjahtojne derisa ta kapin prene, por nese nuk ju pelqen aroma e hedhin. Jane shume te mençur

Te lindurit ne daten 15 jane persona shume kembengules dhe kurre nuk dorezohen. Dashurojne derisa te digjen. Jane persona me stil.

Personat e lindur ne kete date (16) jane sikur nje dru bambusi. Eshte e lehte t’u afroheni, sepse pothuajse e pranojne secilin. Jane te durueshem derisa dikush t’u shkoje ne nerva.

Personat e lindur ne kete date (17) jane persona te mire dhe shume te kujdesshem. Gjithmone e kane zgjidhjen ne duart e tyre.

Njerezit e lindur ne daten 18 jane si koralet. Veshtire arrihet deri tek ata, por kur t’i rrembeni jane nje zbukurim ne vete. Digjen perbrenda, por veshtire e tregojne kete.

Ate te dates 19 jane njerez me shpirt te thelle. Pa marre parasysh se ku shfaqen, gjithnje i lene shenjat e tyre pas.

Keta persona (te lindurit ne daten 20) kerkojne siguri, e kane te veshtire te percaktohen per diçka, sepse nuk jane edhe aq te sigurt ne veten e tyre.

Jane njerez me njeqind kembe te lindurit ne daten 21. Eshte nje bashkim interesant midis luftes dhe dashurise. Pernjehere kerkojne shume. Perhapen ne te gjitha anet dhe e kane veshtire te mblidhen.

Jane njerez te ngrohte dhe plot ndjenja per te tjeret, te lindurit ne 22. Jane shume te vetedijshem rreth mundesive te tyre dhe kurre nuk i tejkalojne ato.

Personat e dates 23, ne njeren ane, kane deshire t’i provojne gjerat, por preferojne te qendrojne anash dhe te shikojne. Shpeshhere jane te paparashikueshem.

Keta persona (24) jane njerez te organizuar dhe mjaft stabil. Nganjehere nuk e durojne barren, por vetem atehere kur te jete teper e rende.

Personat e dates 25 kerkojne shume pak nga vetja e tyre, por dhurojne shume. Me me deshire pyesin, sepse nuk kanedeshire te gabojne. As gabimet e te tjereve nuk i pranojne lehte.

Keta njerez (te dates 26) ndryshe njihen si elefante. Me me deshire do ta heshtnin nje sulm se sa ta kthejne me lendim.

Fati nuk i tejkalon kurre, personat e dates 27, patjeter do t’i gjeje. Edhe pse jane te degjueshem, shpesh nuk i degjojne te tjeret.

Keta persona (28) jane te njohur si njerezit “toke”. Luftojne per te drejtat e tyre, edhe pse shpesh humbin. Jane aktive dhe te zjarrte, deshirojne ta ndryshojne boten dhe rregullat.

Te lindurit ne daten 29 kujdesen shume per gjerat e tyre. Jane shume romantike, ne te shumten e rasteve kete e heshtin, por e tregojne me veprat e tyre.

Personat e lindur ne kete date (30) njihen si mace. Bejne ate qe e mendojne.

Keta jane njerez shume te vetedijshem dhe krenare (te lindurit ne daten 31). Edhe pse deshirojne te flasin shume, nuk zbulojne edhe aq per veten e tyre.

Ja cilat jane punet me te lehta ne bote

Shumë njerëz ankohen për punën e tyre, sidomos për vështirësitë e saj. Nëse do të lexoni këtë listë me punët më të lehta, atëherë me siguri që do të ankoheni edhe më shumë.

Gjumash profesionist

Gjumashët profesionistë ekzistojnë. Ata testojnë dyshekët nëpër dhomat e hoteleve. Puna e vetme që kanë është që të flenë dhe në mëngjes duke pirë kafen të vlerësojnë si kanë fjetur.

Degustator çokollate

Kompania e prodhimit të çokollatës, Godiva, paguan nga 24.000 deri 70.000 dollarë në vit për degustatorët, të cilët provojnë çokollatat e tyre. Edhe pse tingëllon si punë e lehtë, ka të tillë që thonë se pas një kohe bëhet shumë e vështirë.

Analist televiziv

Njerëzit anekënd botës kalojnë me orë të tëra para televizorit dhe askush nuk i paguan. Megjithatë, ka njerëz që përfitojnë nga 25.000 dollarë në vit për të analizuar përmbajtjen e programeve dhe reklamave të caktuara.

Këshillues për gjithçka

Ka shumë gjëra të cilat do të donim t’i dimë, mirëpo kemi turp të pyesim sepse gjërat e tilla zakonisht i dinë të gjithë. Por ka njerëz që punojnë në xhirimin e manualeve për, p.sh, lidhjen e kravatës, bërjen e makiazhit, si të fishkëllejmë etj.

Kritik banje

Po, ekzistojnë edhe këta punëtorë, të cilët gjatë gjithë ditës bëjnë masazh dhe provojnë lloje të ndryshme të baltës, dhe në fund ulen dhe shkruajnë raportin.

 

10 gjërat që qeni juaj deshiron tju thotë

syte e trishta te qenushit 10 gjërat që qeni juaj deshiron tju thotë

Per te gjite ata te cilet i dashurojne qente dhe mbajne qen, ja cilat jane 10 gjerat qe qeni juaj do tju thoshte nese do te kishte mundesi te fliste.

  1. Jeta ime ka te ngjare te zgjase 10 deri ne 15 vjet. Cdo ndarje prej jush do te ishte e dhimbshme. Mbajeni mend kete para se te me merrni.
  2. Me jepni kohe per te kuptuar se cfare doni nga une.
  3. Kini besim te plote te une – kjo eshte vendimtare per mireqenien time.
  4. Mos qendroni te zemeruar me mua per nje kohe te gjate dhe mos me mbyllni si ndeshkim.
  5. Ju keni punen tuaj, miqte tuaj dhe argetimin tuaj. Une ju kam vetem ju.
  6. Bisedoni me mua ndonjehere. Edhe pse nuk i kuptoj fjalet tuaja, une kuptoj zerin tuaj kur eshte duke folur me mua.
  7. Te jeni te vetedijshem se si me trajtoni mua. Une nuk harroj kurre.
  8. Para se te me godisni, mos harroni se edhe une kam dhembe te mprehte qe mund tju lendojne, por une nuk zgjedh tju kafshoj sepse ju dua.
  9. Para se te me qortoni mua se mund te jem dembel, kokeforte dhe jo bashkepunues, pyesni veten nese ka dicka qe mua me bezdis. Ndoshta une mund te mos marre ushqimin e duhur, kam qene jashte per nje kohe te gjate ose zemra ime po plaket dhe dobesohet.
  10. Kujdesu per mua kur une te plakem, edhe ju do te rriteni. Shko me mua ne udhetime te veshtira. Kurre mos thoni “Nuk guxoj ta shikoj” dhe “Le te ndodhe ne mungesen time.” Cdo gje eshte me e lehte per mua nese ju jeni atje, madje edhe vdekja ime.

Mos harroni se une ju dua.

Adoleshenti zgjidh problemin matematikor, 300 vjet te vjeter

Indiani 16-vjeçar Shouryya Ray ka zgjidhur një problem matematikor që ishte shtruar nga Sir Isaac Newton para më shumë se 300 vitesh. Siç tha adoleshenti, problemin e ka zgjidhur duke punuar në një projekt shkollor. Shouryya Ray u lind në Indi, kurse u zhvendos në Gjermani me familje, kur ai ishte 12 vjeç, pasi babai i tij, i cili është inxhinier me profesion, gjeti një punë atje.

I riu gjenial zbuloi zgjidhjen e dy problemeve nga lëvizjet e grimcave, të cilat deri tash fizikantët kanë arritur t’i zgjidhin vetëm me ndihmën e kompjuterëve të fuqishëm. Zgjidhja tani do t’ua mundësojë shkencëtarëve që të jetë në gjendje për të llogaritur modelin topit të hedhur dhe të parashikojnë se si ai do të dëbohet nga muret dhe ku do të bie, shkruan “Daily Mail”.

“Mendova: pse jo? Mendova se kjo ishte një naivitet i një nxënësi dhe nuk besoja se do të gjej zgjidhje”, rrëfen Ray, i cili mori çmimin shkencor për suksesin e vet. Përndryshe, Ray filloi të zgjidh ekuacione të komplikuara që në moshën gjashtë vjeçare, meqë i ati te ai kishte mbjell “urinë për matematikë”. Kur kishte mbërri në Gjermani, nuk kishte ditur asnjë fjalë të gjuhës gjermane, por tani flet rrjedhshëm, dhe arriti të kalojë dy klasë përnjëherë. Me modesti thotë se do të donte që në disa gjëra të jetë më i mirë, sidomos në futboll.

Dhjete teorite me te cmendura shkencore

Dhjete teorite me te cmendura shkencore

Çmenduria eshte fjale e shemtuar, por si mund te shpjegohen ndryshe keto koncepte? Gjithe keto teori perpiqen te shpjegojne nje koncept te universit ne te cilin jetojme, te fundit te njerezimit ne nje menyre qe duket shume e çuditshme. E para qendron udhetimi ne kohe eshte nje teori qe eshte hedhur nga disa shkencetare dhe e kemi pare shpesh ne shume filma. Por ekziston nje pyetje qe mund ta rrezoje lehtesisht kete teori. Nese nje person largohet nga e tashmja ne te shkkuaren çfare ndodh me trupin? A behet nje dyfishim i trupit, i cili ekziston edhe ne te tashmen dhe te shkuaren?

Kjo nuk ka kuptim sepse nese kthehemi ne te shkuaren i bie qe te kthehemi si femije dhe nese gjerat qe duam te bejme ndryshojme atehere ndryshon dhe e ardhmja. Teoria e gjithçkaje mendohet se do jete zbulimi final. Do kombinoje mekaniken e kuanteve dhe relativitetin e pergjithshem per te zgjidhur gjithe gjeagjezat perreth nesh. Do te jete ne gjendje t’i vere emer gjithe konstantet fizike ne univers, pavaresisht nese keto konstante ndryshojne me kohen. Por, pse permendet kjo teori tek teorite me te çmendura shkencore? Sepse nje teori qe pretendon te zgjidhe çdo te panjohur si me magji s’mund te jete gje tjeter veçse e çmendur.Ne boten ku jetojme ne perceptojme realen. Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetem simulim.

Teoria Matrix pretendon se fakti qe universi eshte i rregulluar ne menyre aq precize per te ndihmuar jeten eshte nje koincidence astronomike. Marrim per shembull forcen brenda atomeve berthamore. Nese forca brenda tyre behet vetem pak me e shpejte atehere nuk ekzistojme me.Kolapsi i vakumit te kuantit sugjeron se shkencetaret do te shkaterrojne planetin. Vitin e kaluar ishte ne te gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund te shkaterronte planetin.

Ne fakt ky eshte gabim, sepse ai nuk mund te shkaterroje vetem planetin, por gjithe universin. E mira eshte se vakumi i kuantit mund ta fshije faqen nga vendi i saj ne nje sekond e shkaterrimi nuk do jete i dhimbshem. Ne vitin 2001 fizikanet zbuluan diçka te çuditshme. Nje prej konstanteve, “konstantja e struktures se persosur” duke se po zmadhohet gjithnje e me shume. Kjo nxiti nje debat masiv ne fizike, i cili vazhdon sot e kesaj dite, nderkohe qe ka te dhena se konstante te tjera po levizin. Kjo do te thote se universi mund te marre fund. Te gjithe yjet te shuhen ne sekonda dhe gjithçka te erresohet. Shume gjera te çuditshme mund te ndodhin me pas.

Zhdukja eshte nje prej teorive qe vjen nga goja e zyrtareve te larte te Kombeve te Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencetareve dhe eshte ne disa raporte qe asnje njeri i thjeshte s’mund t’i lexoje. Kjo thone se ne tre gjenerata bota do kete nje te treten e popullsise qe ka tani. Dhe se do vije duke u pakesuar. Nuk behet fjale per nje virus. As per ndonje komete. Puna eshte se njerezit nuk do kene me femije. Sepse me permiresimin e kushteve te jeteses dhe teknologjise nevoja per femije do zhduket.

Teoria e gjithçkaje

Teoria e gjithçkaje mendohet se do jete zbulimi final. Do kombinoje mekaniken e kuanteve dhe relativitetin e pergjithshem per te zgjidhur gjithe gjeagjezat perreth nesh. Do te jete ne gjendje t’i vere emer gjithe konstantet fizike ne univers, pavareishst nese keto konstante ndryshojne me kohen. Por, pse permendet kjo teori tek teorite me te çmendura shkencore? Sepse nje teori qe pretendon te zgjidhe çdo te panjohur si me magji s’mund te jete gje tjeter veçse e çmendur.

Matrix

Ne boten ku jetojme ne perceptojme realen. Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetem simulim. Teoria Matrix pretendon se fakti qe universi eshte i rregulluar ne menyre aq precize per te ndihmuar jeten eshte nje koincidence astronomike. Marrim per shembull forcen brenda atomeve berthamore. Nese forca brenda tyre behet vetem pak me e shpejte atehere nuk ekzistojme me.

Vekja e nxehtesise

Argumenti perdor ligjin e dyte te termo-dinamikes duke theksuar se nese universiteti do ishte i pafund atehere duhet pranuar se do ishte dhe pafundimisht i vjeter. Nese universi do ishte pafundimisht i vjeter atehere vdekja e nxehtesise sugjeron se kudo duhet te jete e njejta temperature dhe se s’duhet te kete yje ne qiell sepse ato kane marre fund. Por, nese universi eshte i vjeter atehere yjet duhet te jene te ftohta duke e bere temperaturen ne gjithe universin uniforme.

Perplasja diellore

Xhuxhi i Kuq mund te shihet me sy te lire. Me kalimin e kohes do behet me i dukshem dhe nje dite do te na godase. Jo ne menyre direkte, por aq sa per te shkaterruar sistemin tone diellor. Ose duke e shkaterruar krejtesisht nga graviteti ose duke goditur rene Oort. Reja Oort eshte nje mbase e madhe pluhuri solar, akulli dhe shkembinjsh me permasa planetesh. Mund te imagjinohet çfare ndodh pas perplasjes.

Kolapsi i vakumit te kuantit

Kolapsi i vakumit te kuantit sugjeron se shkencetaret do te shkaterrojne planetin. Vitin e kaluar ishte ne te gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund te shkaterronte planetin. Ne fakt ky eshte gabim, sepse ai nuk mund te shkaterroje vetem planetin, por gjithe universin. E mira eshte se vakumi i kuantit mund ta fshije faqen nga vendi i saj ne nje sekond e shkaterrimi nuk do jete i dhimbshem.

Rritja e konstanteve

Ne vitin 2001 fizikanet zbuluan diçka te çuditshme. Nje prej konstanteve, “konstantja e struktures se persosur” duke se po zmadhohet gjithnje e me shume. Kjo nxiti nje debat masiv ne fizike, i cili vazhdon sot e kesaj dite, nderkohe qe ka te dhena se konstante te tjera po levizin. Kjo do te thote se universi mund te marre fund. Te gjithe yjet te shuhen ne sekonda dhe gjithçka te erresohet. Shume gjera te çuditshme mund te ndodhin me pas.

Zhdukja

Zhdukja eshte nje prej teorive qe vjen nga goja e zyrtareve te larte te Kombeve te Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencetareve dhe eshte ne disa raporte qe asnje njeri i thjeshte s’mund t’i lexoje. Kjo thone se ne tre gjenerata bota do kete nje te treten e popullsise qe ka tani. Dhe se do vije duke u pakesuar. Nuk behet fjale per nje virus. As per ndonje komete. Puna eshte se njerezit nuk do kene me femije. Sepse me permiresimin e kushteve te jeteses dhe teknologjise nevoja per femije do zhduket.

Çeshtja e drithit

Çeshtja e drithit mund te duket shume idiote, por merret shume seriozisht nga shkencetaret. Nje dite planeti jone do mbulohet krejtesisht nga gruri. Ushqimi i vetem do jete buka. Dritherat do zene vendin e çdo lloj te mbjelle tjeter dhe pyjet do kthehen ne fusha te medha drithi e toka si pasoje do kthehet ne nje shkretetire te madhe pej drithi. Kjo per arsye se biologet besojne se nje dite raca njerezore do krijoje GM, nenen e te gjithe dritherave, e cila do i jape fund njerezimit.

Hipoteza e “Grey Goo”

Teksa teknologjia ben progres gjithçka behet me e vogel. Shume shpejt ne do hyjme ne mbreterite e teknologjise nano. Nanobotet do jene robote mikroskopike te ndertuar per te bere çdo lloj detyre, veçanerisht ne fushen mjekesore. Ato do jene ne gjendje te rivendosin atomet dhe te bejne uje nga rera. Por e vetmja menyre per t’i bere eshte te perdoresh nanobotet ne menyre qe ato te kopjojne boten. Por nese padashur nje prej tyre flaket tutje, brenda 72 oresh çdo atom ne toke do jete kthyer ne Nanobot.

Rreziku nga planeti X

Teoria e planetit misterioz X ka disa kohe qe eshte zbuluar. Supozohet qe planeti X te jete rreth 100 here me i madh se toka dhe me nje orbite masive prej 3600 vjetesh. Dhe kur te afrohet nepermjet sistemi te brendshem diellor mund te shkaktoje katastrofe kataklizmike ne planetin tone. Ai eshte aq masiv sa mund t’i ktheje polet e tokes ne ane te kunderta, ose dhe te ndaloje rrotullimin e saj.

 

Misteret e së shkuarës së njerëzmit

 

 

vimana01 225x300 Misteret e së shkuarës së njerëzmitShumë nga kërkuesit mbi fenomenet e paspjegueshme dhe UFO-t, nxjerrin shpesh herë në pah një fakt shumë të rëndësishëm që nuk mund t’i jepet një përgjigje e saktë.

Ndërsa mendohet nga shumica e shkencëtarëve që merren me kërkime të kësaj natyre, se, rastet e identifikuara si Objekte Fluturuese të Paidentifikuara ose UFO, janë nga burime jashtëtokësore ose janë projekte qeveritare, ka dhe një rrymë tjetër mendimi, që këto objekte të kenë lidhje me Indinë e Lashtë ose me Atlantisin.

Ajo që dihet mbi mjetet enigmatike fluturuese në Indinë e Lashtë, vjen nga burimet e vjetra të literaturës indiane:tekste të shkruara, që kanë ardhur te ne nëpërmjet shekujve. Nuk ka pikë dyshimi se, këto tekste janë autentike dhe shumë prej tyre njihen si epikat indiane. Nuk ka pak, po ka qindra tekste të tillë. Shumë prej tyre akoma nuk janë përkthyer në anglisht që prej sanskritishtes së vjetër.

Perandori indian, Ashoka, krijoi një shoqëri sekrete të quajtur “Shoqëria sekrete e nëntë burrave të panjohur”, të cilët ishin shkencëtarë që supozohet se kataloguan shumë shkenca. Ashoka e mbajti punën e tyre të fshehtë, pasi ishte i trembur nga përmbledhja e avancuar e shkencës, që bënë këta shkencëtarë duke iu referuar burimeve antike, mund të përdorej për luftë-ndaj të cilës ai ishte totalisht kundër. Ashoka ishte kthyer në një budist të devotshëm pasi kishte mundur një ushtri të madhe në një betejë shumë të përgjakshme.

“Nëntë burrat e panjohur” shkruajtën një total prej nëntë librash, mundësisht nga një prej secilit.

Një prej këtyre librave ishte “Sekretet e forcës gravitacionale”. Ky libër, i njohur prej historianëve, por aktualisht i palexuar e i pagjetur akoma prej ndonjërit prej tyre, trajton çështjet e gravitacionit dhe të kontrollit të tij. Ky libër, mendohet se është diku i mbajtur fshehur, në ndonjë bibliotekë të Indisë ose të Tibetit (ose ndoshta dhe në ndonjë vend të Amerikës së Veriut…).

Arsyet e Ashokës mund të kuptohen lehtësisht nga kushdo, pasi nëse dikush me qëllime negative do të mund të kishte në dorë njohuri të tilla, atëherë Toka do të kthehej sërish në një grumbull pluhuri. Ishin pikërisht këto armë e këto njohuri që shkatërruan perandorinë e lashtë indiane, Rama, disa mijëra vjet përpara se Ashoka dhe raca e tij të ishin aty.

Tekste të detajuar mbi teknologjinë mijëravjeçare indiane

Pak vite më parë, kinezët zbuluan disa dokumente sanskrite në Llahsa, Tibet dhe i çuan ato në Universitetin Chandrigarh për t’i përkthyer.

Dr. Ruth Reyna, i këtij universiteti, deklaroi se, këto dokumente përmbajnë instruksione për të ndërtuar anije hapësinore për udhëtime ndëryjore.

“Metoda e tyre e shtytjes, tha ajo, ishte e tipit “anti-gravitacional” dhe ishte e bazuar në një sistem analog e “laghimas”, fuqia e panjohur e egos, që ekziston në psikologjinë e njeriut, “një forcë centrifugale e fuqishme mjaftueshëm për të mposhtur forcën gravitacionale”.

Duke iu akorduar Yogës Hindu, është pikërisht kjo lloj force ajo që lejon ngritjen në ajër dhe zhvendosjen e një personi.

Dr. Reyna, tha se, në bordin e këtyre makinave, të cilat ishin të quajtur “Astras”, në tekst, indianët e lashtë mund të kishin dërguar njerëz në cilindo planet-duke i’u akorduar dokumentit, i cili mendohet të jetë mijëra vjet i vjetër. Dorëshkrimet, u tha se ishin bartëse të sekretit të “antimas”, “mbulesës së padukshme” dhe “garimës”, si dhe “si të bëhesh i rëndë sa një mal plumbi”.

Natyrisht, shkencëtarët indianë nuk i morën këto tekste seriozisht, por u bënë më të ndjeshëm ndaj këtyre teksteve të lashta dhe vlerës së tyre, vetëm kur kinezët deklaruan se, studimi i këtyre teksteve ishte përfshirë në programin hapësinor që ata kishin.

Ky ishte një nga rastet e para, kur një qeveri deklaronte se ishte duke punuar mbi projekte kërkimesh mbi anti-gravitacionalitetin.

Dorëshkrimet nuk thonë përfundimisht nëse udhëtimet ndërplanetare u realizuan apo jo ndonjëherë, por përmend planifikimin e një udhëtimi në Hënë, megjithëse nuk është e qartë nëse ky udhëtim u krye apo jo.

Megjithatë, një prej epikave indiane më të mëdha, Ramayana, ka në përmbajtje të saj një përshkrm të hollësishëm të një udhëtimi në Hënë, në bordin e një Vimana (ose Astra), dhe tregon një betejë të zhvilluar në Hënë me një Asvin (një anije e qytetërimit Atlantas). Kjo është vetëm një evidencë e vogël në lidhje me kontrollin antigravitacional të përdorur në kohën e indianëve të lashtë.

Që të kuptohet kjo lloj teknologjie, duhet të shkohet shumë prapa në kohë. E ashtuquajtura Perandoria-Rama e Indisë Veriore dhe Pakistanit, u zhvillua rreth 50 000 vjet më parë në ndarjen kontinentale, që i përkiste Indisë dhe ishte një komb shumë i madh, me qytete të sofistikuara, shumë prej të cilëve vazhdojnë të zbulohen edhe sot në shkretëtirën e Pakistanit, në Indinë perëndimore dhe atë veriore.

Rama ekzistonte paralel me qytetërimin Atlantas, qytetërim i cili drejtohej nga “udhëheqësit shpirtërorë të dritës”, të cilët ishin dhe qeverisësit e qyteteve. Shtatë qendrat më të mëdha të qytetërimit Rama, njihen në tekstet Hindu si “Shtatë qytetet Rishi”. Duke i’u akorduar teksteve indiane, njerëzit kishin fluturuar me makina fluturuese të quajtura Vimana.

Këto ishin me dopjo kuvertë, dritare anash dhe një kube qendrore dhe ngjanin nga forma me një pjatë të filxhanëve të sotëm. “Udhëtonin me shpejtësinë e erës dhe lëshonin një tingull melodioz”-shkruhet aty. Kishte të paktën katër tipe të ndryshme të Vimanas. Disa ishin si tip pjate, të tjera si cilindër (anije në formë cigarje).

Tekstet e lashta indiane mbi Vimanat, janë të shumtë. Duhet të shkruash volume të tërë librash me përshkrimet që bëjnë ata. Indianët e lashtë i prodhonin këto anije vetë. Ata shkruajtën manuale të tëra mbi kontrollin e tipeve të ndryshëm të Vimanas, shumë prej të cilëve janë akoma në qarkullim dhe një pjesë e mirë janë përkthyer edhe në anglisht.

Samara Sutradhara, është një traktat udhëzues me të gjitha detajet më të imta të një udhëtimi ajror në një Vimana. Ka rreth 230 strofa që tregojnë mënyrën e ndërtimit, lëshimit në ajër, udhëtimin me mijra milje, uljet normale dhe ato të detyruara e deri të përplasjet e mundshme me zogj.

Në vitin 1875, Vaimanika Sastra, një tekst i periudhës së shek. IV p.e.s. shkruajtur nga Bharadvajy i Zgjua r(i cili i referohej disa teksteve akoma më të lashtë), u zbulua në një tempull indian. Ky dorëshkrim përshkruante operacionin e një Vimana dhe jepte informacion në lidhje me drejtimin e timonit, masat e sigurisë për udhëtime të gjata, mbrojtjen e anijes nga rrufetë dhe mënyrën sesi t’i jepje këtyre makinave duke zëvendësuar enregjinë diellore me një lloj tjetër energjie, e cila është ajo anti-gravitacionale.

Vaimanika Sastra ka tetë kapituj me diagrama, ku përshkruhen tre tipe avionësh, përfshirë aparaturat që mund të duheshin në rast zjarri apo prishje. Aty përshkruhen edhe 31pjesë nga këto anije dhe 16 materiale me të cilët ishin ndërtuar këto anije. Këto materiale thithnin nxehtësinë dhe dritën dhe konsideroheshin të vlefshme për ndërtimin e Vimanave.

Ky dokument është përkthyer në anglisht dhe është lehtësisht i verifikueshëm: “VYMAANIDASHAASTRA AERONAUTICS” nga Maharishi Bharadwaaja, përkthyer në anglisht dhe publikuar nga G. R. Josyer, Mysore, India, 1979. Josyer është drejtori i “International Academy of Sanskrit Investigation” në Mysore.

Hitleri dhe nazistët, në kërkim të epikave indiane

Nuk ka pikë dyshimi që Vimanat ishin të ushqyera nga një energji që është thjesht antigraviteti. Bharadvajy i Zgjuar tregon për më shumë se 70 autoritete dhe të paktën 10 ekspertë në fushën e fluturimit. Këto burime tashmë kanë humbur.

Vimanat ishin të mbajtura në një tip hangari të quajtur Vimana Griha dhe në tekste thuhet se përdornin një lëndë të lëngshme të verdhë, e disa herë një lloj përzierje me bazë mërkuri, por që gjithsesi shkruesit nuk e kishin shumë të qartë se nga se përbëhej saktësisht.

Megjithatë, Vimanat përdornin mënyra të ndryshme shtytje, përfshirë këtu edhe motorët reaktivë. Është shumë interesant fakti se, nazistët ishin të parët që vunë në përdorim motorrët reaktivë për raketat e tyre V-8, ose si quheshin ndryshe “bombat zukatëse”.

Hitleri dhe nazistët kishin një interes të veçantë për Indinë dhe Tibetin. Ekspedita nga shkencëtarë nazistë ishin të përvitshme në këto vende, duke filluar që nga vitet ’30, me qëllim sigurimin e informacionit. E ndoshta pikërisht prej këtyre njerëzve, ata arritën të merrnin informacionin e shumtë shkencor që dispononin.

Duke i’u referuar tekstit Dronaparva, pjesë e Mahabaratas dhe Ramajanas, një Vimana përshkruhet në formë sferike. Mund të udhëtojë në çdo drejtim që dëshiron. Me shpejtësi shumë të madhe dhe të përdorë gjithashtu mërkurin për udhëtimet e saja.

Në një tjetër burim indian, Samarin: “Vimanat ishin makina të hekurta fluturuese, të lëmuara dhe të puthitura shumë mirë, që udhëtonin në sajë të mërkurit, i cili lëshohej pas në formë flake gjëmuese”. Ështe kurioz fakti se, shkencëtarët rus kanë zbuluar disa objekte që ata i kanë quajtur instrumenta të lashtë navigimi, të përdorur në anije fluturimi.

Këta instrumenta ata i kanë gjetur në disa shpella në Turkesatn dhe në shkretëtirën e Gobit. Objektet janë gjysmë sferik, prej xhami ose porcelani dhe përfundojnë me një formë konike me një pikë mërkuri në brendësi.

Në “Mahavira të Bhavabhutit”, një tekst i Jain, i shekullit të tetë, por që i referohet burimeve të lashta, ne lexojmë:
“Një karrocë ajrore, Pushpaka, merr shumë njerëz për në kapitalin e Ayodhias. Qielli është plot me makina të shkëlqyera fluturuese, të errëta si nata, por të vëzhgueshme nga drita të forta vezulluese e të verdha.”

Vedat antike indiane, shpjegojnë se Vimanat ishin me madhësi e forma të ndryshme, duke pasur dhe emra sipas formës, si p.sh. formë elefanti, shqiponje etj.

Fatkeqësisht, sipas dëshmive shkencore, u përdorën për luftë. Atlantasit, përdorën makinat e tyre për luftë, të quajtura Valiksi, të cilat ishin në gjendje të vinin nën kontroll botën, sipas teksteve indiane. Atlantasit, të njohur si Asvins në tekstet indiane, ishin teknologjikisht më të zhvilluar sesa indianët.

E megjithatë, nuk janë gjetur tekste që të përshkruajnë hollësisht teknologjinë e atlantasve. Në tekstet e lashta indiane, anijet atlantase, jepen të ngjashme me Vimanat, por shumica e tyre janë në formë cigareje dhe udhëtojnë edhe nën ujë e deri edhe në hapësirë.

Duke iu referuar Eklal Kueshanas, autor i studimit “Kufiri i fundit”, këto makineri fluturuese përdornin forca anti-gravitacionale dhe kishin fuqi shtytëse përafërsisht deri në 80 000 kuaj fuqi. “Ramayana, Mahabarata” flet për një luftë të tmerrshme, që u zhvillua rreth 10-12 000 vjet më parë mes atlantasve dhe indianëve të lashtë.

Mbretëria Atlantis dhe Perandoria Rama, përdorën armë të shkatërrimit në masë në këtë luftë. Këto armë që përshkruhen në këto tekste nuk ishte e mundur që të kuptoheshin nga lexuesit dhe transkriptuesit e këtyre shkrimeve, deri gjysmë shekulli përpara.

Luftë atomike para 200 000 vjetësh, prova shkencore që e vërtetojnë

ancient nuclear war 300x206 Luftë atomike para 200 000 vjetësh, prova shkencore që e vërtetojnë

Pyetjet që kanë njerëzit janë të thjeshta:

A do të ketë më Hiroshima/Nagasaki? A do të na duhet të lëmë pas tekste si indianët e
lashtë, të cilët arritën të sjellin deri ditët e sotme vetëm thërrime nga ai civilizim i përparuar?

 

 

Mahabarata e lashtë, një prej burimeve që tregon ekzistencën e Vimanave, e rrëfen kështu luftën e tmerrshme:

“...(arma ishte) një plumb tek
E ngarkuar me tërë fuqinë e Universit.
Një kollonë e ndezur tymi e flake.
Aq e shkëlqyer sa shkëlqimi i njëmijë diejve në kulmin e fuqisë së tyre..
Një vetëtimë e hekurt.
Një mesazher gjigant i vdekjes
i cili ktheu në hi
të tërë racën e Vrishnis
dhe atë të Andhakas.

 

…trupat e kufomave, ishin kaq të djegura,
sa nuk njiheshin fare.
Flokët e tyre dhe hundët kishin rënë.
Qeramika të thyera pa asnjë shkas të dukshëm
dhe zogjtë të zbardhur.

 

…pas pak orësh
I gjithë ushqimi ishte i infektuar..
…të shpëtonin nga ky zjarr
Ushtarët u hodhën në lumenj
Që të lanin veten dhe pajisjet e tyre…”

 

Duket se Mahabharata është përshkrim i një lufte atomike. Referenca të ngjashme nuk janë të izoluara, episode që tregojnë për përdorimin e armëve dhe mjeteve fluturues, janë të shumtë në epikën indiane.

 

Një prej tyre, përshkruan madje dhe një betejë mes Vimana dhe Valix, që zhvillohet në Hënë. Kur qyteti Rishi i Mohenjodaros u gërmua nga arkeologët në shekullin e kaluar, aty u gjetën skelete të shtrira në rrugë në pozicion dorë për dore, sikur një vdekje e menjëhershme t’i kishte kapëluar. Këta skelete, pas analizave të bërë, rezultuan me përqindje radioaktiviteti në nivele që nuk ishin hasuar asnjëherë në Tokë, krahasuar me skeletet e Hiroshima Nagasakit.

 

Qytete të lashta, ku muret e gurit dhe tullat janë shndërruar në qelq, janë gjetur në Indi, Irlandë, Skoci, Francë, Turqi e vende të tjera. Nuk ka shpjegim tjetër llogjik, për shndërrimin e fortesave të gurit në qelq, përveçse një shpërthimi nuklear.

 

Me shkatërrimin kataklizmik të Atlantidës dhe të perandorisë Rama, duke u shkatërruar nga armë atomike, bota kaloi në një kolaps dhe në të ashtuquajturën “epoka e gurit”…dhe pas disa mijra vjetësh filloi historia “moderne”.

 

Pyetjet që kanë njerëzit janë të thjeshta:
A do të ketë më Hiroshima/Nagasaki? A do të na duhet të lëmë pas tekste si indianët e
lashtë, të cilët arritën të sjellin deri ditët e sotme vetëm thërrime nga ai civilizim i përparuar?
…Koha fsheh përgjigjet…

 

10 teorite per qytetin e humbur te Atlantisit

 

Te gjithe kane degjuar per qytetin e humbur te Atlantisit. Legjenda filloi me filozofin grek, Platonin. Ne vitin 360 para Krishtit, ai shkroi nje liber personazhet e te cilit e pershkruanin Atlantiden si nje ishull me te madh se Libia dhe Azia te marra bashke, qe kish ekzistuar 9000 vite me heret m’u perpara “Kolonave te Herkulit”, qe ndodheshin ne hyrjen per ne Detin Mesdhe. Atlantidasit ishin nje fuqi e madhe detare, por ata u bene shume makuter dhe pesuan nje prishje morale sipas rrefimit te Platonit. Pasi kryen nje sulm te deshtuar kunder Athines, nje fatkeqesi natyrore e fundosi ishullin brenda nje dite dhe nje nate dhe vendi aty u shnderrua ne nje ceketin balte, duke e bere te pakalueshme. Ka shume teori per vendet qe mund te kene frymezuar Platonin.

Per shembull, fizikani gjerman Rainer Kuhne mendon se ka qene nje rajon ne bregun jugor te Spanjes i shkaterruar nga nje permbytje mes viteve 800 dhe 500 para Krishtit. Fotografi satelitore tregojne struktura katerkendore ne balte, qe Kuhne mendon se mund te jene rrenojat e tempujve te pershkruar nga Platoni. Gjeografi suedez, Ulf Erlingson thote se vetem Irlanda i shkon per shtat pershkrimit te Platonit. Te tjere mendojne se, Atlantida eshte ishulli Spartel, nje kenete ne Ngushticen e Gjibraltarit qe u fundos nen det 11500 vite me pare.

Megjithate, studiues klasike nxjerrin ne dukje faktin, se shume pak e merrnin per te drejtperdrejte rrefimin e Platonit perpara koherave moderne. “Ideja ishte se ne duhej ta perdornim kete histori per te ekzaminuar idete tona te qeverisjes dhe pushtetit. Nuk e kemi kuptuar fare, nese ne vend qe te mendojme per keto gjera, ne shkojme dhe kerkojme ne shtratin e deteve”, shkruan filozofja Julia Annas tek: “Platoni: nje hyrje shume e shkurter”. Ideja se Platoni i referohej nj vendi ne Atlantik nuk vdes kollaj, e thuajse çdo ishull apo mase toke qe shtrihet diku mes bregut lindor dhe Amerikes e Evropes apo Afrikes eshte supozuar si vendi i kontinentit fantastik te Platonit. Fatkeqesisht, snje prej ketyre ishujve nuk jane aq mbreselenes ne mase apo qellim dhe as nuk kane ndonje te dhene per te treguar se aty ka banuar nje qyteterim i avancuar.

Ne Azi tregohet nje legjende qe te kujton kontinentin e permbytur Atlantis mbi te cilin flet edhe Platoni. Ne Azi qyteterimi i permbytur njihej me emrin Mu. Ne fillim u tha se kontinenti ka qene diku ne oqeanin indian, pastaj u tha se ka qene ne Detin Paqesor qe mund te shpjegohet me perhapjen e kultures polineze.Sot, shkencetaret e hedhin poshte konceptin e Mu apo te Atlantisit dhe Lemurias, si fizikisht te pamundur sepse nje qyteterim nuk mund te shkaterrohet ne nje kohe te shkurter. Nje teori tjeter ne lidhje me qyteterimin e humbur te Atlantisit eshte se ai eshte rikrijimi i nje ngjarjeje historike qe ndodhi mijera vjet para se Platoni te vinte ne jete. Ndarja e Bosforit nga deti i Mesdheut dhe permbytja e Detit te Zi. Thuhet se shume qyteterime mund te kene lulezuar ne bregun e Detit te Zi ne ate kohe, per t’u permbytur brenda pak kohesh, çka ka mund te kete shkaktuar qe njerezit te ikin drejt rajoneve te tjera dhe te rrefejne variantet e tyre mitologjike te historise.

1. Atlantisi ishte ne Bahamas, Bermude, ishujt Kanarie etj.

Ideja se Platoni i referohej nj vendi ne Atlantik nuk vdes kollaj, e thuajse çdo ishull apo mase toke qe shtrihet diku mes bregut lindor dhe Amerikes e Evropes apo Afrikes eshte supozuar si vendi i kontinentit fantastik te Platonit. Fatkeqesisht, snje prej ketyre ishujve nuk jane aq mbreselenes ne mase apo qellim dhe as nuk kane ndonje te dhene per te treguar se aty ka banuar nje qyteterim i avancuar.

2. Atlantisi ishte ne Azine juglindore

Nese shohim gjeografine e planetit ne kulmin e Epokes se Akullnajave, mund te veme re se niveli i oqeaneve ishte disa here me i ulet atehere, si rezultat ujit qe mbulonte pjesen me te madhe te Amerikes se Veriut dhe Evropes. Keshtu, mund te shihet se arkipelagu ishullor i njohur sot si Indonezia ishte atehere nje kontinent i plote, i madh thuajse sa Evropa perendimore. Klima do ishte perfekte per nje qyteterim te ri e madje edhe nje te avancuar teknologjikisht sa qyteterimi une sot.

3. Atlantis ishte vendi mitologjik Mu

Ne Azi tregohet nje legjende qe te kujton kontinentin e permbytur Atlantis mbi te cilin flet edhe Platoni. Ne Azi qyteterimi i permbytur njihej me emrin Mu. Ne fillim u tha se kontinenti ka qene diku ne oqeanin indian, pastaj u tha se ka qene ne Detin Paqesor qe mund te shpjegohet me perhapjen e kultures polineze.Sot, shkencetaret e hedhin poshte konceptin e Mu apo te Atlantisit dhe Lemurias, si fizikisht te pamundur sepse nje qyteterim nuk mund te shkaterrohet ne nje kohe te shkurter.

4. Atlantisi ishte reference per kontinentin e lashte Lemuria

Greket nuk ishi nte vetmit qe besonin ne nje qyteterim te lashte. India dhe kontinenti aziatik kane traditen e tyre, sipas se ciles quajne Lemurian, nje qyteterim qe ka ekzistuar ne oqeanin Indian. Ideja se nje vend i tille ekzistonte u hodh ne shekullin e 19-te nga Philip Sclater. Sipas tij, Madagaskari ose India mund te kete qene pjese e kontinentit te madh qe e quajti Lemuria, por nen oqeanin Indian nuk ka asnje formacion gjeologjik qe korrespondon me Lemurian hipotetike.

5. Atlantis i referohej Antarktides

Sugjerimi se korja e tokes mund te jete zhvendosur 12 mije vjet me pare ka ngacmuar imaginaten e shume besimtareve te ekzistences se Atlantisit. Sipas Charles Hapgood, per shkak te kesaj zhvendosjeje kontinenti i Antarktides ka qene me ne veri se ç’eshte tani dhe i populluar nga nje qyteterim i avancuar e ai ishte civilizimi, te cilit i referohej Platoni. Zhvendosja e menjehershme shkaterroi qyteterimin dhe e ktheu ne akullnajen qe eshte sot Antarktida.

6. Atlantisi ishte nje rikrijim mitik i permbytjes se Detit te Zi

Nje teori tjeter ne lidhje me qyteterimin e humbur te Atlantisit eshte se ai eshte rikrijimi i nje ngjarjeje historike qe ndodhi mijera vjet para se Platoni te vinte ne jete. Ndarja e Bosforit nga deti i Mesdheut dhe permbytja e Detit te Zi. Thuhet se shume qyteterime mund te kene lulezuar ne bregun e Detit te Zi ne ate kohe, per t’u permbytur brenda pak kohesh, çka ka mund te kete shkaktuar qe njerezit te ikin drejt rajoneve te tjera dhe te rrefejne variantet e tyre mitologjike te historise.

7. Platoni i referohej ishullit vullkanik te Teres

Nje tjeter teori, per sa i perket natyres se vertete te Atlantisit mendohet se eshte se Platoni i referohej banoreve te ishullit modern grek te Kretes, te cilet u fshine nga faqja e dheut kur ishulli vullkanik i Teres, i njohur sot si Santorini, shpertheu duke prodhuar cuname aq te forta sa per te demtuar gjithe Mesdheun. Nje katastrofe e tille masive do te jete mbajtur mend ne analet e historise egjiptiane deri sa ka gjetur rrugen drejt mitologjise se Platonit mijera vjet me pas.

8. Atlantisi ishte nje kontinent qe ekzistonte ne Atlantik

Kjo mbetet teoria me tradicionale deri me sot. Mendohet se Atlantisi ndodhej ne oqeanin Atlantik dhe u krijua nga shkrimtari i shekullit te 19-te Ignatius Donnelly, ne librin e tij te vitit 1882 “Atlantis”. Ne kete liber mendohej se oqeani Atlantik ishte disa qindra metra i thelle dhe shpeshhere zhvendosej vertikalisht. Duke qene se dihej shume pak per oqeanin ne kohen e tij, ajo teori u konsiderua si shume e gjetur dhe per shume vete e besueshme.

9. Atlantisi eshte sajim, por permbytja e vertete

Platoni i eshte referuar shume here nje permbytjeje te madhe qe ka ndodhur mijera vjet perpara kohes se tij dhe qe ka shkaterruar pjesen me te madhe te njerezimit, duke lene vetem nje pjese te vogel njerezish ne toke, sa per te nisur jeten serish nga fillimi. Historia e Atlantisit mund te jete prodhim i imagjinates se frytshme te Platonit, por ngjarjet nga e cila eshte bazuar mund te kene qene reale dhe nje permbytje masive mund te kete shkaterruar jeten ne toke mijera vjet para se ai te lindte.

10. Gjithe teorite e Atlantisit jane te krijuara

Pozicioni tradicional i mbajtur nga shume shkencetare dhe historiane eshte se rrefimi i Platonit mbi nje qyteterim te pasur dhe te avancuar ishte thjesht nje histori e krijuar per te argetuar dhe ndriçuar lexuesit e tij per rreziqet e kryelartesise dhe kthimin e shpines ndaj zotave. Sipas shkencetareve, kete e verteton fakti se Platoni tregon se ishulli iu dha zotit grek, Poseidonit, i cili ra ne dashuri me vajzen e bukur te mbretit te pare te Atlantisit te quajtur Atlas

Embelsira me e shtrenjte ne bote

Një akullore ekstravagante dhe me shijen me te vecante mund ta shijoni per 1 mijë dollarë dhe vetem ne New York, ne restorantin Serendipity. Golden Opulence Sundae mban rekordin Guiness si ëmbëlsira më e shtrenjtë në botë.

Kjo akullore mbulohet nga një gjethe floriri dhe klientët pasanikë që duan ta provojnë duhet ta porosisin të paktën dy ditë para. Janë rreth 50 persona në vit që e provojnë akulloren e kushtueshme dhe me shije të rrallë, dhe kjo per shkak se vete përbërësit e saj jane shume të rrallë dhe vijnë nga e gjithë bota.

Akullorja është e bërë me vaniljen e Tahitit që përzihet me atë të Madagaskarit për të intensifikuar shijen. Gjithashtu ka grimca nga çokollata më e shtrenjtë në botë (Amedei Porcelana) dhe nga ajo më e rralla në botë, çokollata venezueliane Chuao.

Sipër ëmbëlsirës vendoset një gotë e vogël me haviar. Një nga klientët që ka provuar akulloren, një 30 vjeçar nga Dallasi, tha për Barcroft: “Është shumë e shijshme, e mrekullueshme. Është gjithashtu e lehtë. Pa dyshim që ia vlen të shpenzosh 1 mijë dollarë.”.

Golden Opulence Sundae mban rekordin Guiness si ëmbëlsira më e shtrenjtë në botë.

Historite me koincidenca qe te lene pa mend

Koincidencat ndodh qe te prekin jeten e kujtdo ne nje moment te caktuar.

Koincidencat ndodh qe te prekin jeten e kujtdo ne nje moment te caktuar. Disa jane te vogla e te parendesishme, por ka disa qe na terheqin vemendjen me shume se zakonisht. Nje prej ketyre eshterasti kur mendojme per dike qe s’e kemi pare prej shume kohesh dhe disa momente me vone rastis qe ai person te na telefonoje ose te na shfaqet papritur perpara ne rruge. Studiuesit jane shpjegime te ndryshem per koincidencat.

Sidoqofte, bota eshte e mbushur me rastesi nga me te çuditshmet qe shkojne tej perceptimit tone mbi ate qe mund te kete ndodhur. Nje prej koincidencave me te famshme, e cila qarkullon prej vitesh eshte ajo mes dy presidenteve amerikane, Lincoln dhe Kennedy, te cilet kane jetuar ne nje distance kohore prej 100 vitesh nga njeri tjetri.

Emrat e te dyve kane nga shtate shkronja, te dy jane vrare diten e premte nderkohe qe ishin te ulur prane bashkeshorteve te tyre, njeri ne teatrin Ford ndersa tjetri ne nje makine Ford e keshtu me radhe. Nje koincidence tjeter mjaft interesante eshte ajo e dy vellezerve binjake. Vellezerit binjake, Jim Leeis dhe Jim Springer u ndane qe ne lindje dhe u adoptuan nga familje te ndryshme. Te dyja familjet ua vune emrat James. Dy djemte u rriten pa e njohur njeri-tjetrin, por te dy u moren me zdrukthetari dhe te dy u martuan me gra qe quheshin Linda. Te dy sollen ne jete djem dhe njeri e quajti James Alan te birin, ndersa tjetri James Allan. Binjaket gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra te tjera, te dyja te quajtura Betty. Dhe te dy kishin nga nje qen me emrin Toy.

Apo siç eshte rasti i nje bebeje qe ra dy here nga e njejta dritare dhe te dyja heret mbi te njejtin person qe po kalonte ne te njejten rruge si nje vit me pare. “Tirana Observer” boton 15 koincidenca te çuditshme e interesante njekohesisht qe kane terhequr vemendjen e studiuesve dhe njerezve qe i shohin ato nga pikepamja e kuriozitetit.

1. Koincidence historike

Thomas Jefferson dhe John Adams jane dy prej themeluesve te shtetit amerikan. Jefferson hartoi Deklaraten e Pavaresise e me pas ia tregoi ate Adams, i cili (bashke me Benjamin Franklin) ndihmoi ne redaktimin dhe perfundimin e saj. Kongresi Kontinental e miratoi dokumentin me 4 korrik 1776. Per çudi, edhe Jefferson edhe Adams vdiqen ne te njejten dite, 4 korrik 1826, 50 vite pas nenshkrimit te Deklarates se Pavaresise.

2. Zbulimi i hotelit

Ne vitin 1953, reporteri televiziv Irv Kupcinet ishte ne Londer per te kurorezimin e Elizabetes II. Ne nje prej sirtareve te dhomes se tij ne hotelin “Savoy” ai gjeti disa objekte qe i perkisnin personit me emrin Harry Hannin. Hannin, nje yll basketbolli ishte mik i Kupcinet. Dy dite me vone, Kupcinet mori nje leter nga Hannin, i cili i shkruante se kur kishte qendruar ne hotelin “Meurice” ne Paris kishte gjetur ne nje sirtar nje kravate me emrin e Kupcinet mbi te.

3. Taksia

Ne vitin 1975 nje person po ecte me motoçiklete ne Bermuda, kur u perplas nga nje taksi dhe humbi jeten. Ngjarja do te perseritej nje vit me vone fatkeqesisht. Vellai i ketij personi humbi jeten ne te njejten menyre. Ne fakt ai po udhetonte me te njejten motoçiklete. Dhe ngjarja behet akoma me eçuditshme pasi ishte i njejti shofer taksie qe kishte aksidentuar te vellain e viktimes se radhes dhe netaksi ndodhej i njejti pasagjer qe ishte heren e pare.

4. Bubuzheli i arte

Carl Jung shkruan ne “Strukturen dhe dinamiken e psikikes”: “Nje grua e re, te cilen po e trajtoja, pa ne nje moment kritik ne enderr nje bubuzhel te ate. Nderkohe qe ajo po me tregonte endrren une isha mekurriz nga dritarja. Papritur degjova nje zhurme pas meje. Kur u ktheva pashe nje insekt fluturues qe po perplasej pas xhamit. Hapa dritaren dhe e kapa insektin ne ajer ndersa po fluturonte. Ishte analogjia mee afert e bubuzhelit te arte”.

5. Hakmarrja

Ne vitin 1883, Henry Ziegland u nda nga e dashura e tij, e cila si pasoje e tronditjes kreu vetevrasje.Vellai i saj e ndoqi pas Ziegland dhe i qelloi me arme zjarriDuke menduar se e kishte vrare ai kreumenjehere vetevrasje. Ne fakt, Ziegland nuk vdiq pasi plumbi i lendoi fytyren dhe shkoi e u ngul ne njepemeVite me vone, Ziegland vendosi te priste pemen, ku ishte plumbi. Ngaqe pema ishte e madhe ai vendosi dinamit, por gjate shperthimit plumbi doli nga trungu dhe e goditi Ziegland ne koke.

6. Binjaket

Vellezerit binjake, Jim Leeis dhe Jim Springer u ndane qe ne lindje dhe u adoptuan nga familje te ndryshme. Te dyja familjet ua vune emrat James. Dy djemte u rriten pa e njohur njeri-tjetrin, por te dy u moren me zdrukthetari dhe te dy u martuan me gra qe quheshin Linda. Te dy sollen ne jete djem dhenjeri e quajti James Alan te birin, ndersa tjetri James Allan. Binjaket gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra te tjera, te dyja te quajtura Betty. Dhe te dy kishin nga nje qen me emrin Toy.

7. Anthony Hopkins dhe momenti i duhur

Aktori i njohur Anthony Hopkins mori nje rol te filmit “Vajza nga Petrovka” e autorit George Feifer, me 1973. Ai shkoi ne disa librari te Londres per te blere librin, por s’e gjeti ne asnje vend. Ndersa priste trenin per t’u kthyer ne shtepi ai e gjeti librin e harruar aty. Pasi hapi kopertinen, ai zbuloi si ishte kopjapersonale e autorit, i cili ia kishte dhene borxh nje miku. Hopkins ia ktheu librin autorin, kur ai vizitoi sheshin i xhirimeve disa muaj me vone.

8. Koincidence fotografike

Nje nene gjermane, e cila fotografoi djalin e saj te mitur me 1914 la filmin ne nje dyqan ne Strasburg. Por filloi lufta dhe gruaja nuk mundi te kthehej ne Strasburg per te marre foton. Dy vite me vone, ajo bleu njefilm ne Frankfurt per te fotografuar vajzen e sapolindur. Kur filmi u zhvillua, aty u shfaq dhe nje figure tjeter qe ishte djali i saj. Filmi i meparshem qe ajo kishte lene shume vite me pare ne Strasburg nuk ishte zhvilluar dhe ishte shitur si i paperdorur.

9. Murgu misterioz

Ne shekullin e 19-te ne Austri, nje piktor i quajtur Joseph Aigner tentoi disa here te vetevritej. Heren epare, kur ishte 18-vjeç, nje murg i quajtur Capuchin e pengoi, krejt rastesisht. Serish ne moshen 22-vjeçare, i njejti murg e pengoi te varte veten. Tete vite me vone ai u denua per aktivitet politik, por i njejti murg nderhyri per ta shpetuar. Ne moshen 68-vjeçare, Aigner arriti te vriste veten dhe murgumisterioz ishte ai qe kreu ceremonine mortore.

10. Bebja qe bie nga dritarja

Ne vitin 1930, ne Detroid, nje njeri i quajtur Joseph Figlock po ecte ne nje rruge te qytetit, kur nje bebera nga nje dritare mbi kurrizin e Figlock. As bebja dhe as Figlock nuk pesuan demtime. Nje vit me vone, enjejta bebe ra nga e njejta dritare e se njejtes ndertese mbi Z.Figlock, teksa ai po kalonte ne rruge. Serish, as bebja dhe as Joseph Figlock nuk u lenduan.

11. Koincidence mbreterore

Me 28 korrik mbreti i Italise Umberto i I-re, darkoi ne nje restorant ne qytetin e Monzas. Me vone u zbulua se pronari i restorantit ngjante identik me mbretin. Ai kishte emrin Umberto, bashkeshortja e tij kishte emrin e mbretereshes dhe restoranti ishte hapur ne te njejten date kur Mbreti Umberto i I-re, ishte celebruar ne postin mbreteror. Diten e neserme pronari i restorantit qe mbante emrin e mbretit, u qellua per vdekje. Keshtu mbeti vetem nje Umberto, mbreti i Italise.

12. Koincidenca e Edgar Allan Poe

Ne shekullin e 19-te, shkrimtari Edgar Allan Poe shkruaji nje liber te titulluar “Rrefenja e Arthur GordonPym”. Bente fjale per kater te mbijetuar nga nje stuhi ne det, te cilet pas shume diteve ne det te hapur vendosen te vrasin dhe te hene djalin e kabines te quajtur Richard Parker. Disa vite me vone ne jeten reale, nje lunder me emrin “Mignonette” u gjet me kater te mbijetuar, te cilet kishin vrare dhe ngrene djalin e kabines qe quhej Richard Parker.

13. Vdekja e binjakeve

Ne vitin 2002, dy vellezer binjake ne moshen 70-vjeçar vdiqen brenda disa oreve njeri pas tjetrit, ne dy aksidente te ndryshme ne te njejten rruge ne veri te Finlandes. Binjaku i pare vdiq kur u godit nga njekamion teksa po ecte me biçiklete ne Rahe, 600 kilometra ne veri te Helsinkit. Ai vdiq 1.5 kilometra nga vendi, ku u aksidentua vellai tij. “Kjo eshte nje koincidence historike, pasi ne kete rruge madje nuk ndodhin aksidente shpesh”, u shpreh ne ate kohe oficerja e policise, Marja-Leena Huhtala.

14. Fat ne poker

Ne vitin 1858, Robert Fallon u vra ne shenje hakmarrje nga ata, me te cilet luante poker. Sipas tyre Fallon kishte fituar 600 dollare ne poker pasi kishte bere me hile. Ato u detyruan te gjenin nje njeri tjeter te luante ne vend te Fallon. Brenda disa oresh personi i ri kishte bere 2200 dollare nga 600 dollaret eFallon. Ne ate kohe mberriti policiae cila i kerkoi te riut qe ti kthente familjes se Fallon 600 dollaret dhe ne ate çast rezultoi se ai ishte vete djali i Fallon, i cili s’e kishte pare te atin prej 7 vitesh.

15. Libri i femijerise

Kur shkrimtarja amerikane Anne Parrish po kerkonte ne librarite e Parisit ne vitin 1920, ajo gjeti nje liberqe kishte qene i preferuari i saj ne femijeri, “Xhek Fros dhe tregime te tjere”. Ajo e mori librin dhe ia tregoi bashkeshortit duke i shpjeguar sa e kishte dashur kur kishte qene e vogelBashkeshorti e mori librin dhe e hapi, kur pa brenda kopertines mbishkrimin: “Anne Parrish”. Ishte libri i femijerise se Anne.

 

 

 

Lista e 50 shkencetareve me te famshem ne bote.

Lista e shkencetareve
Ketu permenden 50 shkencetaret me te famshem.

Albert Einstein
Eshte ne majen e shkencetareve persa i perket fames se tij. Dha shpjegime per 3 teorite me te rendesishme te uiniversit dhe ne 1905 shpalosi teorine e relativitetit.

Sir Isaac Newton
“Philosophiae naturalis principia mathematica” e quajtur “Principia” eshte libri me i famshem shkencor i publikuar ndonjehere ne histori. Sir Isaac Newton e shkruajti kete me 1687.

Galileo Galilei
Ishte i pari qe dha prova se toka rretullohet rreth diellit. Ky postulat ishte ne kontrast me mendimin e pergjithshem te asaj kohe.

Charles Darwin
“Mbi origjinen e specieve dhe seleksionimin natyror” eshte libri i famshem i Darvinit i publikuar ne 1859.

Johannes Kepler
Kepler permblodhi te dhenat e Marsit nga ky propozoi “3 Ligjet e Levizjes Planetare”.

Louis Pasteur
Disa nga punet e tij jane:
ndarja e molekulave te imazhit te pasqyruar dhe efekti i polarizimit te drites
identifikimi i paraziteve qe vrisnin krimbat e mendafshit

James Maxwell
Eshte i njohur per “Treatise on Electricity and Magnetism” publikuar me 1873. Maxwell zhvilloi ne menyre te pavarur “Teoria Kinetike e Gazeve Maxwell-Boltzmann”.

Edwin Hubble
“Ligji i Hubble” pohoi se galaktikat largohen nga njera tjetra me nje shpejtesi te percaktuar nga distanca qe i largon ato. Ai i klasifikoi galaktikat nga distanca, forma, ndricimi dhe permbajtja.

Emil Fisher
Disa nga punet e tij jane:
Sintetizimi i glukozes, fruktozes, mannose duke u nisur nga gliceroli.
Percaktimi i strukturave per 16 stereoisomere te aldohexoses me glukoze si elementi me i rendesishem

Paul Dirac
Mori cmimin Nobel ne 1933 per punen e anti thermijave. The “Ekuacioni Dirac” ishte nje version i ekuacionit te Schrodinger.

Arkimedi
Arritjet me te medha te tij jane “Principi i Arkimedit ne hidrostatike”, leva e Arkimedit dhe lidhja ndermjet siperfaqes dhe vellimit te nje sfere dhe cilindri rrethor.

Marie Curie
Fitoi cmimin Nobel me 1903 ne fizike dhe cmimin Nobel me 1911 ne Kimi.

Thomas Alva Edison
Ndertoi laboratorin e pare kerkimor industrial ne bote dhe ishte mbajtesi i rekordit boteror te 1093 patentave.

Max Planck
Ai paraqiti teorine e kuanteve dhe ju dha cmimi Nobel ne fizike me 1918.

Nikola Tesla
Ne 1882, ai formuloi principin e fushes magnetike te rrotullueshme dhe shpiku transmetimin e rrymes alternative ne distanca te medha, sistem qe u vu ne pune 6 vjet me vone.

Aristoteli
Punet e tije perfshijne Fizike, Metafizike, Politike, Poeteke, Etika Nicomachean dhe De Anima.

Leonardo da Vinci
Ai projektoi ura, makineri lufte, ndertesa, kanale dhe fortesa.

Benjamin Franklin
Ai eshte Amerikani me i famshem i perfolur i shekullit te 18’te pas George Washington.

Niels Bohr
Ne 1922, fitoi cmimin Nobel ne fizike. Ai zhvilloi “Teoria e Bohr’it per berthamen atomike te modelit te lengshem dhe atomit”.

Nicholas Copernicus
Ai formuloi teorine se dielli eshte ne qender dhe planetet rrotullohen rreth tij. Toka rretullohet rreth boshtit te saj nje here ne dite dhe alternime te vogla te ndryshimit te ketij aksi shkaktojne ndodhjen e ekuinokseve.

Rene Descartes
Ai shkruajti “Meditationes de prima philosophia, in quibus Dei existentia, & animae a corpore distinctio, demonstratur” me 1641.

Wilhelm Conrad Rontgen
Ne 1901, fitoi cmimin Nobel ne fizike pas zbulimit te rrezeve-X.

Carl Sagan
Ai ishte promovues i Kerkimit per Inteligjencen Jashte Tokesore dhe ishte pionier i exobiologji’se.

Jane Goodall
Eshte nje studiues i famshem boteror i shimpazeve.

Jonas Salk
Zhvilloi nje vaksine per poliomelitin me 1952.

Alexander Graham Bell
Ai eshte shpikesi i telefonit dhe i detektorit te metaleve.

Chandrasekhara Venkata Raman
Ai zhvilloi spektrin Raman i cili jep informacion per strukturen e metaleve

Ernest Rutherford
Zhvilloi teorine atomike ne 1911 dhe klasifikimin e formave te rrezatimit.

Joseph John Thomson
Fitoi cmimin Nobel ne fizike me 1907 dhe zhvilloi spektrografin e mases.

William Ramsay
Ai zbuloi ne menyre te pavaur Heliumin and dhe bashkepunoi ne zbulimin e  Argon-it, Krypton-it and Xenon-it.

Alfred Nobel
Ai percaktoi nje fond per cmimin e Nobel ne fushen e kimise, fizikes, letersise, paqes dhe mjeksise.

William Thompson
Derivoi ligjin e dyte te termodinamikes dhe propozoi shkallen e temperatures Kalvin.

James Prescott Joule
Percaktoi raportin e prodhimit te nxehtesise nga rryma elektrike duke perdorur ligjin e Joule.

Julius Robert von Mayer
Perkrah James Joule, zbuloi ligjin e pare te termodinamikes.

Henry Bessemer
Shpiku nje procedure ekonomike te djegjes se papastertive te celikut.

Robert Bunsen
Zhvilloi spektroskopin dhe zbuloi Cesium-in and Rubidium-in.

Thomas Graham
Zhvilloi ndarjen e kristaleve ne elektrolit, proces i quajtur “dialize”.

Michael Faraday
Pohoi ligjin e elektrolizes me 1833.

Johann Wolfgang Dobereiner
Percaktoi lidhjen ndermjet lementeve dhe mases atomike te tyre.

Amedeo Avagadro
Nxori perfundimin se gazet me vellim te njejte, ne kushte te njejta temperature dhe preioni kane te njejtin numer molekulash.

William Henry
Ligji i Henrit pohon se sasia e gazit qe absorbon uji rritet me ritje e presionit te gazit.

John Dalton
Zhvilloi teorine atomike.

Alessandro Volta
Shpiku baterine te perbere nga dy pole te metaleve te ndryshme.

Antoine Lavoisier
Ai dalloi dhe emeroi oksigjenin nga ky u hodh poshte teoria e zbrazetise.

Charles Augustin de Coulomb
Zbuloi ligjin e forces ndermjet dy trupave te ngarkuar.

Henry Cavendish
Zbuloi hidrogjenin dhe acidin nitrik.

Thomas Newcomen
Shpiku motorrin me avull.

Robert Boyle
Ai propozoi ligjin Bojl-it..

Blaise Pascal
Sisitemi SI i presionit ka marre emrin e tij.

Fjalet e fundit me te famshme ne shtratin e vdekjes

Para se te vdiste presidenti amerikan e kishte diskutuar vdekjen e tij. E fjalet e tij te fundit ishin, “Nese dikush do te me vrase, do te me vrase”. Nje menyre per te thene qe vdekja eshte e pashmangshme e nese ka per te ardhur do vije. Fjalet e fundit te njerezve te famshem perbejne nje fond te arte te momentit te fundit edhe per arsyen se reflektojne mendimet finale ne prag te nderrimit jete. Fjalet e fundit te Elvis Presley-t ishin ne nje konference per shtyp. “Shpresoj te mos ju kem merzitur”, u tha ai gazetareve perpara se te dilte nga salla e me vone te gjente vdekjen ne shtepine e tij.

Edhe Marilyn Monroe eshte nje nder ato njerez te famshem qe jane ndare nga jeta te rinj dhe si pasoje e abuzimit me qetesues, pavaresisht se ekzistojne edhe disa teori qe eshte vrare. Ajo ishte nje seks-simbol dhe ikone e Hollivudit. Thuhet se ajo kishte nje marredhenie me presidentin Kennedy dhe vellain e tij. Fjalet e fundit te saj ishin: “Thojini lamtumire Patit, thojini lamtumire Jack-ut dhe lamtumire dhe ty sepse je nje djale i mire”. Nje prej shkrimtareve me te rendesishme te shekullit te kaluar, Virginia Woolf ka zgjedhur t’i jape vete fund jetes pas betejave te pareshtura me depresionin. “Jam e sigurt se po çmendem serish. Besoj se nuk mund te kalojme serish neper ato kohe te tmerrshme.

Dhe kesaj radhe nuk do e rimarr veten. Kam nisur te degjoj zera”, ka shkruar Woolf. John Lennon, i cili eshte nje prej themeluesve te grupit dhe Beatles, i cili me pas u shfaq per publikun si vokalist e njekohesisht figure e perfolur ka vdekur po ashtu para kohe, i qelluar per vdekje me arme zjarri ne Nju Jork. Fjalet e tij te fundit jane: “Po, une jam (Ne nje makine policie gjate rruges per ne spital, kur policet e pyeten nese ishte John Lennon)”. Kengetari dhe tekstshkruesi xhamajkan, Bob Marley konsiderohet si babai i muzikes rege dhe ambasador i kesaj levizjeje shpirterore qe predikonte paqen. Fjalet e tij te fundit ishin: “Parate nuk e blejne dot jeten”. Vellai i presidentit John Kennedy ne kohen, kur u vra ishte Prokuror i Pergjithshem dhe po pergatitej te kandidonte per president. Fjalet e tij te fundit kishin te benin me merakun per njerezit perreth dhe thuhet se ka pyetur bashkeshorten: “A jane te gjithe mire”?

John Kennedy

Data e vdekjes: 1963
Presidenti i 35-te amerikan me i ri ne moshe konsiderohet si nje prej folesve me frymezues ne histori.
Fjalet e fundit: Nese dikush do te me vrase, do te me vrase.

 

Elvis Presley

Data e vdekjes: 16 gusht 1977
Presley ka qene nje prej yjeve te spektaklit me te famshem te kohes se tij dhe vazhdon te mbetet nje ikone.
Fjalet e fundit: Shpresoj te mos ju kem merzitur (duke i dhene fund konferences se tij te fundit per shty).

 

Marilyn Monroe

Data e vdekjes: 4 gusht 1962
Ajo ishte nje seks-simbol dhe ikone e Hollivudit. Thuhet se ajo kishte nje marredhenie me presidentin Kennedy dhe vellain e tij.
Fjalet e fundit: Thojini lamtumire Patit, thojini lamtumire Jack-ut dhe lamtumire dhe ty sepse je nje djale i mire.

 

Frank Sinatra

Data e vdekjes: 14 maj, 1998
Ai ishet nje prej kengetareve me te famshem te viteve ’40, aktor dhe gjithashtu nje sipermarres i suksesshem.
Fjalet e fundi: Po humbas. Burime te tjera thone se ai ka thene, “Po e humbas”.

 

Virginia Woolf

Data: 28 mars 1941
Nje prej shkrimtareve me te rendesishme te shekullit te kaluar, e cila ka revolucionarizuar letersine.
Fajlet e fundit: Jam e sigurt se po çmendem serish. Besoj se nuk mund te kalojme serish neper ato kohe te tmerrshme. Dhe kesaj radhe nuk do e rimarr veten. Kam nisur te degjoj zera.

 

Pablo Picasso

Data e vdekjes: 8 prill 1973
Disa e konsiderojne piktorin, skulptorin dhe themeluesin e formes se tij te artit si artisti me i famshem i shekullit te 20-te.
Fjalet e fundit: Pini per mua. Pini per shendetin tim. Ju e dini se une s’pi dot me.

John Lennon

Data e vdekjes: 8 dhjetor 1980
Lennon eshte nje prej themeluesve te grupit dhe Beatles, i cili me pas u shfaq per publikun si vokalist e njekohesisht figure e perfolur.
Fjalet e fundit: Po, une jam (Ne nje makine policie gjate rruges per ne spital, kur policet e pyeten nese ishte John Lennon).

 

Bob Marley

Data e vdekjes: 11 maj 1981
Kengetari dhe tekstshkruesi xhamajkan konsiderohet si babai i muzikes rege dhe ambasador i kesaj levizjeje shpirterore qe predikonte paqen.
Fjalet e fundit: Parate nuk e blejne dot jeten.

 

Malcolm X

Data e vdekjes: 21 shkurt 1956
Malcolm X ishte nje aktivist dhe nje prej lidereve me ngjyre me me influence e gjithashtu nje nder me te diskutuarit.
Fjalet e fundit: Qetesohuni vellezer, ju lutem! Kjo eshte nje strehe e paqes.

 

Robert F. Kennedy

Data e vdekjes: 5 qershor 1968
Vellai i presidentit John Kennedy ne kohen, kur u vra ishte Prokuror i Pergjithshem dhe po pergatitej te kandidonte per president.
Fjalet e fundit: A jane te gjithe te tjeret mire (bashkeshortes se tij).

 

Nene Tereza

Data e vdekjes: 5 shtator 1997
Nene Tereza eshte nje prej njerezve me te famshem ne bote, e njohur per bamiresine e saj ne Indi, ku kaluar me shume se 45 vjet duke ndihmuar te varfrit e jetimit.
Fjalet e fundit: Jezus te dua. Jezus te dua.

 

Indira Gandhi

Data e vdekjes: 31 tetor 1984
Indira Gandhi ishte kryeministra e vetme femer e Indise dhe qendroi ne ate post per 15 vjet, duke u perpjekur t’i sjelle progresin vendit te saj.
Fjalet e fundit: Nuk me vjen keq nese jeta ime shkon ne sherbim te kombit. Nese vdes sot, çdo pike e gjakut tim do forcoje kombin.

Winston Churchill

Data e vdekjes: 24 janar 1965
Winston Churchill eshte konsideruar si nje prej lidereve me te medhenj ne histori pasi drejtoi Britanine e Madhe gjate Luftes II Boterore.
Fjalet e fundit: Me ka ardhur ne maje te hundes me te gjitha.

Princesha Diana

Data e vdekjes: 31 gusht 1997
Princesha Diana eshte nje prej figurave mbreterore qe ka shkaktuar me shume buje ne bote dhe eshte bere fokus i gjithe medias globale.
Fjalet e fundit: Oh zot! Çfare ndodhi?

Top 10 parashikimet për fundin e botës

Gjithmone eshte besuar se fundi i botes do te vije nje dite. Filmat kane patur rolin e tyre ne ritjen e besimit per fundin e botes. Ja kush jane 10 parashikimet me te famshme:

1. Ngrohja Globale

1 ngrohja globale 300x209 Top 10 parashikimet për fundin e botës

2. Dhjetor 12, 2012

2 2012 fundi botes 300x240 Top 10 parashikimet për fundin e botës

3. Invazion Alien

3 invazion alienesh 300x168 Top 10 parashikimet për fundin e botës

4.  Perplasje Asteroidit (Teoria K-T Asteroid)

4 perplasje asteroidi 300x149 Top 10 parashikimet për fundin e botës

5. Efekti Sere

5 gaztat toksike 300x160 Top 10 parashikimet për fundin e botës

6. Perplasje e Kometes

6 kometa perplaset 300x158 Top 10 parashikimet për fundin e botës

7. Y2K (Djalli zbret ne Toke)

7 y2k 300x139 Top 10 parashikimet për fundin e botës

8. Nostradamus 

8 dhjetori19 1999 300x156 Top 10 parashikimet për fundin e botës

9. Shtepia e Yahweh (Sekt Fetar)

9 shtepia e shenjte 300x174 Top 10 parashikimet për fundin e botës

10. Harold Camping

10 harold hamping 300x149 Top 10 parashikimet për fundin e botës

Top 10 ushtritë më të medha në numër

10 shtetet me poshte jane sipas numrit me te madh te personelit ushtarak. Renditja nuk eshte sipas fuqise. Nese do te ishte sipas fuqise, ne vend te pare do te qendronte Sh.B.A e ndjekur nga Rusia. Keto jane 10 ushtrite me te medha sipas numrit.

1.Kina:

ushtria kineze kuriozitete enigma com 1 300x168 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 2,285,000 [2011]

Personeli rezerve: 800,000 [2011]

2.Shtetet e Bashkuara :

ushtria amerikane kuriozitete enigma com 2 300x180 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 1,477,896 [2011]

Personeli rezerve: 1,458,500 [2011]

3.India:

ushtriaindiane kuriozitete enigma com 300x163 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 1,325,000 [2011]

Personeli rezerve: 1,747,000 [2011]

4.Rusia:

ushtria ruse kuriozitete enigma com 300x173 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 1,200,000 [2011]

Personeli rezerve: 754,000 [2011]

5.Korea e Veriut:

ushtria koreano veriore kuriozitete enigma com 300x181 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 1,106,000 [2011]

Personeli rezerve: 8,200,000 [2011]

6.Korea e Jugut:

ushtriakoreano jugore 1 kuriozitete enigma com 300x135 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 653,000 [2011]

Personeli rezerve: 3,200,000 [2011]

7.Pakistani:

ushtria pakistaneze kuriozitete enigma com 300x174 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 617,000 [2011]

Personeli rezerve: 515,500 [2011]

8.Turqia:

ushtria turke kuriozitete enigma com 300x177 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 612,900 [2011]

Personeli rezerve: 429,000 [2011]

9.Irani:

ushtria iraniane kuriozitete enigma com 300x173 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 545,000 [2011]

Personeli rezerve: 650,000 [2011]

10.Franca:

ushtria franceze kuriozitete enigma com 300x173 Top 10 ushtritë më të medha në numër

Personeli aktiv: 362,485 [2011]

Personeli rezerve: 419,000 [2011]

Top 10 vendet antike në botë

Bota që ne jetojmë është e mbushur me surpriza të këndshme. Jane ato te cilat natyra ja ka dhuruar njeriut por jane edhe ato te cilat njeriu i ka ndertuar me mjeshteri si nje menyre per te provuar talentin qe i ka dhuruar Zoti. Keto struktura te bukura antike kane qene shenuar si mrekulli te botes. Ja lista e 10 vendeve me mbreselenese per tu vizituar:

1.Teotihuacan

1 teotihuacan kuriozitete enigma 300x199 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te pare eshte Teotihuacan, ne Gjirin e Meksikes. Ka nje kompleks piramidash dhe mendohet se dikur kishte mbi 100.000 banore

2.Tempuli Karnak

2 tempulli karnak kuriozitete enigma 300x208 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te dyte eshte tempulli i cili gjendet prane Luxor, Egjypt. Ndertimi eshte i mahnitshem dhe ka qene nje shembull per arkitekturen moderne

3. Tempulli Bagan dhe Pagoda

3 tempulli bagan kuriozitete enigma 300x164 Top 10 vendet antike në botë

Ndodhet ne Burma dhe mendohet se dikur ka qene qendra e nje qyteti madhor. Shteti i Burma refuzon qe kjo te jete pjese e trashegimise boterore

4. Angkor Wat

4 Angkor Wat kurioztete enigma 300x225 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te katert eshte Angkor Wat, Kamboxhia dhe megjithese e braktisur eshte serisht pjese e besimit te Kamboxhianeve

5. Qyteti i Ndaluar

4 qyteti i ndaluar kuriozitete enigma 300x157 Top 10 vendet antike në botë

Ndodhet ne Bejing, Kine, dhe eshte me e frekuentueshmja nga gjithe turistet qe shkojne aty

6. Bali

6 bali kuriozitete enigma 300x226 Top 10 vendet antike në botë

Eshte pjese e rendesishme e kultures Indoneziane. Pervec tempujve antik vendi ka peisazhe te mahnitshme natyrore

7. Machu Pichu

7 machu picchu peru kuriozitete enigma 300x199 Top 10 vendet antike në botë

E ndertuar nga fiset Inca ne Peru, ky vend antik eshte gjithashtu nje nga me te preferuarit per turistat

8. Taj Mahal

8 taj mahal indi kuriozitete enigma 300x187 Top 10 vendet antike në botë

Taj Mahal u ndertua si simbol i dashurise se perjetshme nga perandori Emperor Shah Jahan Taj Mahal per gruan e tij

9. Muri i Madh Kinez

9 muri i madh kinez kuriozitete enigma 300x174 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te 9-te eshte kjo strukture e cila eshte gjithashtu e vetmja ne bote qe mund te dallohet nga Hena

10. Piramidat e Gizez

10 piramidat e gizes kuriozitete enigma 300x224 Top 10 vendet antike në botë

Ne vend te 10-te por jo me pak e rendesishmja jane Piramidat e famshme te Gizes ne Kairo, Egjypt te cilat terheqin miliona vizitore cdo vit

Top 10 telefonat celularë më të shitur

E veshtire eshte kohet e fundit te mos kesh te pakten nje telefon celular. E me kalimin e kohes aq me shume zhvillohen edhe telefonat, nese me pare mundej vetem te realizoje telefonata dhe te dergoje mesazhe te shkurtra, tani me celularin mund te besh pothuajse githcka qe ben ne nje kompjuter, te hysh ne internet, te degjosh muzike, video etj. 

Ja ku jane 10 telefonat celulare me te shitur ne bote:

1. Nokia 1100: 250 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 1 300x164 Top 10 telefonat celularë më të shitur

2. Nokia 3210: 160 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 2 300x163 Top 10 telefonat celularë më të shitur

3. Motorola RAZR V3: 130 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 3 300x151 Top 10 telefonat celularë më të shitur

4. Nokia 3310: 126 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 4 300x150 Top 10 telefonat celularë më të shitur

5. iPhone 3GS: 30 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 5 300x177 Top 10 telefonat celularë më të shitur

6. Nokia 2100: 20 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 6 300x184 Top 10 telefonat celularë më të shitur

7. iPhone 3G: 16 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 7 300x159 Top 10 telefonat celularë më të shitur

8. LG Chocolate: 15 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 8 300x149 Top 10 telefonat celularë më të shitur

9. Nokia 5800 XpressMusic: 13 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 91 300x177 Top 10 telefonat celularë më të shitur

10. BlackBerry Perl: 10 milion shitje

telefonat celulare kuriozitete enigma com 10 300x151 Top 10 telefonat celularë më të shitur

Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

Kush jane 10 njerezit me te pushtetshem ne Planet? Ja lista e tyre sipas revistes Forbes:

1.Barack Obama President i Sh.B.A-ve

barak obama 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

2.Vladimir Putin Kryeminister i Rusise

vladimir putin 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

3.Hu Jintao President i Kines

HU jintao presidenti i kines 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

4.Angela Merkel Kryeministre e Gjermanise

angela merkel e gjermanise 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

5.Bill Gates Themelues i Microsoft Corp.

bill gates i microsoft 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

6.Abdullah bin Abdul Aziz al Saud Mbret i Arabise Saudite

Abdullah bin al saud arabia saudite shehik 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

7.Papa Benedikti XVI i Kreu i Selise se Shenjte ne Vatikan

papa benedikti i vatikanit 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

8.Ben Bernanke Kryetari i Thesarit te Shtetit, Sh.B.A

Ben bernanke i federal reserve 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

9.Mark Zuckerberg Themeluesi i Facebook

mark zuckenberg i rjetit social facebook 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

10.David Cameron Kryeminister i Anglise

David Cameroon i anglise 300x210 Top 10 njerëzit më të pushtetshëm në botë

Pse unaza mbahet në gishtin e katërt ?

Një legjendë kineze ka arritur të shpjegojë në një mënyrë shumë bindëse:Gishti i madh përfaqëson prindërit. Gishti tregues përfaqëson vëllezërit, motrat dhe miqtë. Gishti i mesëm përfaqëson veten tuaj. Gishti unazë (gishti i katërt) përfaqëson bashkëshortin/en tuaj. Gishti i vogël përfaqëson fëmijët tuaj.

430706 148532145269687 136086219847613 176793 693182092 n 300x213 Pse unaza mbahet në gishtin e katërt ?

Tani bashkoni duart pëllëmbë me pëllëmbë , bashko gishtat e mesit në mënyrë të tillë që të jenë të drejtuar ndaj vetes suaj, siç tregohet dhe në foto dhe bashkoni normalisht dhe gishtat e tjerë.
Tani përpiquni që gishtat e mëdhenj (prindërit) ti largoni nga njëri-tjetri në mënyrë paralele, do të vini re se këta gishta ndahen ,sepse prindërit tuaj nuk janë të destinuar të rrojnë me ju deri në vdekjen tuaj, bashkoni sërish gishtat.
E njëjta mënyrë dhe me gishtat tregues ( vëllezërit, motrat dhe miqtë) dhe do të vini re që dhe këta do të ndahen, sepse secili nga ata shkojnë në kërkim të fatit të tyre, bashkoni sërish gishtat.
Tani përpiquni që të ndani gishtat e vegjël (fëmijët) dhe do të vini re që dhe këta do të ndahen, sepse fëmijët rriten dhe kur janë në gjendje tia dalin të vetëm atëhere dhe ata largohen, bashkoni sërish gishtat.
Se fundmi prova për të ndarë gishtat e unazës (gishti i katërt) do të përpiqëni për ti ndarë por do të habiteni kur të vini re se nuk jeni dot në gjendje për ti ndarë. Kjo është për shkak të fatit që një çift është i destinuar që të jenë së bashku deri në ditën e fundit të jetës së tyre, dhe kjo është arsyeja pse unaza mbahet në gishtin e katërt. Të pëlqeu ky postim ? Nqs po shpërndaje

10 ushqimet më alergjike

Disa ushqime mund të jenë vdekjeprurëse për shkak të alergjisë që shkaktojnë. Kur sistemi imunitar e pranon një lëndë të padëmshme si të rrezikshme atëherë realizohet një reaksion alergjik. Duke mësuar produktet të cilat shkaktojnë alergji mund të shpëtoni jetën e mysafirëve që vijnë në shtëpinë tuaj

Ja dhjetë ushqimet të cilat shkaktojnë alergji:

alergji

Gruri
Ato që janë alergjikë ndaj grurit sapo të thithin pak erën e miellit të grurit mund të përballen me probleme serioze. Alergjia ndaj grurit mund të krijohet në fëmijëri ose në vitet më pas. Ndër reaksionet alergjike ndaj grurit janë asma, urtikaria, dermatiti atopik, riniti alergjik (rrjedhje e hundëve) dhe anafilaktik. Buka, produktet e shitura në furrë përdoren bashkë me drithërat në supëra dhe sose të ndryshëm për të trashuar masën e gjellës.

Soja

Në vitet 1950 prodhuesit filluan të përdorin sojë qumështi në vend të qumështit. Sepse soja e qumështit shkakton alergji më të lehta se qumështi i lopës. Alergjia e sojës është më e përhapur tek fëmijët se tek të rriturit. Meqë në çdo produkt gjendet sojë është shumë e vështirë të qëndrohet larg saj. Për shkak të përmbajtjes së një niveli të lartë të proteinave ajo përdoret si lëndë përbërëse jo vetëm tek produktet ushqimore të shëndetshme por edhe tek produktet e paketuara.

Molusqet e ujit

Fakti që shumë persona kanë alergji nga molusqet e detit nuk do të thotë që t’i shkaktojë alergji dhe të tjerëve. Doktorët këshillojnë bërjen e analizave të lëkurës dhe gjakut për të përcaktuar alergjinë ndaj molusqeve të detit. Reaksionet e shfaqura nga molusqet e detit janë urtikaria, asma, dermatiti atopik ose ataku anafilaktik.

Peshku

Ndër alergjitë e shkaktuara nga peshku, alergjitë e shkaktuara nga peshku morina dhe salmon janë më të theksuara. Ndërsa në mes peshqve të tjerë të cilët shkaktojnë alergji janë peshku ton, sardelet dhe skumri. Nëse jeni alergjikë ndaj një lloj peshku mund të jeni alergjikë edhe ndaj një lloji tjetër.

Të thatat me lëvozhgë

Ato të cilët janë alergjikë ndaj ushqimeve me lëvozhgë, alergjia e tyre mund të vazhdojë gjatë gjithë jetës. Përveç problemeve në sistemin tretës mund të shfaqen dhe reaksione alergjike si asma, urtikaria, dermatiti atopik dhe shoku anafilaktik. Ndër produktet me lëvozhgë të cilët bëhen shkak i alergjive janë arra, lajthia dhe bajamja. Specialistët na këshillojnë të mos hamë asnjë nga ushqimet e këtij grupi nëse nuk e dimë se cili na shkakton alergjinë.

Lajthia

Është shumë e njohur alergjia ndaj lajthisë. Alergjia ndaj lajthisë si një nga alergjitë më të përhapura mund të shkaktojë dhe vdekjen. Veçanërisht tek fëmijët e vegjël mund të shkaktojë dermatit atopik, asme, urtikarie, ose shok anafilaktik i cili rrezikon dhe jetën. Por çuditërisht lajthia nuk hyn në grupin e produkteve me lëvozhgë por në grupin e bishtajorëve.

Veza

Një person mund të jetë alergjik ndaj të bardhës dhe të verdhës së vezës. Secila prej tyre përmban proteina të cilat shkaktojnë reaksione alergjike. Në mes tyre mund të përmendim dermatit atopik, urtikarie dhe shok anafilaktik. Ndërsa një shenjë tjetër është riniti alergjik ose rrjedhje hundësh. Ato të cilat kanë alergji nga veza duhet të qëndrojnë larg majonezës dhe produkteve që shiten në furrë. Duhet të lexojnë me kujdes etiketat e ëmbëlsirave, mishrave të përpunuar dhe të sheqerosjeve.

Qumështi

Qumështi i lopës është produkti alergjik më i përhapur sidomos tek fëmijët e vegjël. Mendohet se 2-5% e fëmijëve nën moshën një vjeç janë alergjikë ndaj qumështit. Disa doktorë këshillojnë familjet që të mos u japin qumësht lope fëmijëve deri në moshën 1 vjeçare. Reaksionet alergjike që shfaqen nga qumështi i lopës janë urtikaria, asma dhe shoku anafilaktik.

Susami

Alergjia ndaj susamit është më e përhapur në Japoni dhe Kinë. Alergjia ndaj susamit mund të provokojë një shok anafilaktik. Nëse jeni alergjikë ndaj susamit atëherë deri në fund të jetës suaj duhet të qëndroni larg tij.

Selinoja

Selinoja mund të shkaktojë kruarje dhe dëmtime të lëkurës . Mund të shkaktojë urtiker ose fryrjeve të pjesëve anësore të gojës. Ndër reaksionet tjera mund të përmendim përzierje, azma dhe shok anafilaktik. Për të qëndruar larg këtyre reaksioneve mund të gatuani disa fruta dhe zarzavate. Vetëm se selinoja mund të shkaktojë sindromën e alergjisë orale.

Ky njeri nuk pranoi të përshëndeste Hitlerin

Dikur,me saktësisht në vitin 1936 Gjermania udhëhiqej nga Adol Hitleri. Në një nga daljet e tij në publik një njeri nuk pranoi të përshëndeste sipas mënyrës klasike duke ngritur njërin krah, Fuhrerin.

Ajo skenë u fiksua në një fotografi tashmë e përjetësuar në celuloid e cila më vonë u zhduk në thellësitë e historisë dhe të kujtesës deri sa dikush e ka ringjallur dhe e ka sjellë nëpërmjet internetit. Dhe kështu akti i August Landmesser bëri në pak orë xhiron e botës.

Fotoja u postua në faqen e facebook, të një organizate që kishte si mision të ndihmonte viktimat e tërmetit në Japoni dhe cunamin në mars të vitit 2011. Brenda pak orëve mbi 87 mijë përdorues kanë klikuar në të duke dhënë pëlqimin në opsionin e duhur poshtë saj. 30 mijë e morën atë foto ndërsa 7 mijë të tjera lanë komente në të. Sipas organizatës japoneze “Senri no michi” kjo fotografi simbolizon “guximin për të thënë jo”.

Në momentin e shkrepjes së fotos August Landmesser punonte akoma në kantierin detar në Hamburg. Atë ditë fatale ishte i pranishëm edhe Hitleri në qytetin Hanestetik për të asistuar gjatë nisjes së një anijeje të re dhe kjo është arsyeja se përse August nuk bëri përshëndetjen tradicionale. Një vit më parë, në 1935, 25 vjeçari ishte martuar me Irma Eckler, 22 vjeç.

Vajza kishte një problem të madh për Gjermaninë e kohës: ishte hebreje. Ligji nazist e ndalonte martesën e tyre. Në këtë mënyrë August u përjashtua nga partia naziste në të cilën kishte bërë pjesë që në 1931. Çifti, megjithatë solli në jetë dy fëmijë: Ingrid, në tetor 1935 dhe Irene në Korrik të 1937-ës.

Çifti u arrestua në vitin 1938. August dhe gruaja e tij u arrestuan për; “ç’nderim të racës ariane”. U dënuan me punë të rënda. Ai u lirua në vitin 1941, por u thirr përsëri në fronin e luftës, ndërsa Irma e tij vdiq në burg në vitin 1942… Vajzat u dërguan në një jetimore, por mbijetuan. Që kur August iku në luftë nuk u kthye më dhe në vitin 1944 u deklarua i humbur…

Në vitin 1991 Irena e njohu të atin e saj në këtë fotografi, e publikuar atëherë nga një gazetë gjermane. Tashmë si grua e rritur filloi një rrugëtim të gjatë (në kuptimin figurativ) në mbledhjen e të dhënave, fakteve dhe dokumenteve. Në vitin 1996 ajo publikoi një libër në të cilin tregon historinë e familjes së saj; “të shkatërruar nga Gjermania Naziste”.

Ja produktet e shendetshme qe iu mbrojne edhe nga dielli

 

 

Gjatë verës nuk është e thënë të përdorni vetëm kremin solar, syzet apo kapelën për t’u mbrojtur nga dielli. A e dinit se produktet e konsumuara gjatë jetës së përditshme ju mbrojnë nga efektet e dëmshme të diellit?

Ushqimet e krijojnë faktorin mbrojtës me anë të antioksiduesve të gjendur brenda tyre, shkruan “Foxnews”.
Bimët prodhojnë antioksidues brenda qelizave të tyre për të mbrojtur veten nga efektet e dëmshme si nxehtësia, drita, ajri, lagështira dhe koha.

Kur konsumojmë këto agjentë natyrale të gjendur tek bimët, qelizat e lëkurës mundësojnë mbrojtje të trupit tonë. Ju mund të minimizoni dëmtimin e lëkurës të lindur nga ekspozimi ndaj rrezeve UVA dhe UVB të diellit.

Ja ushqimet të cilat mundësojnë një mbrojtje më të sigurt nga dielli:

Speca me ngjyra të ndryshme

Specat e shijshëm të kuq, të verdhë apo portokalli marrin ngjyrë nga një pigment natyral i njohur si karotenoid. Këto antioksidues shndërrohen në vitaminën A duke ndihmuar në mbrojtjen e parandalimin e prishjes së shtresës yndyrore rreth qelizave të lëkurës.

Kungulli i verdhë i verës 

Ndajeni në kuba të vegjël dhe shtojani skarës suaj. Kungulli i verës e merr ngjyrën e tij të shndritshme nga karotenoidet. Ka një shije të mirë dhe mbron lëkurën nga dielli.

Domatja e pjekur mirë

Likopenët, antioksiduesit natyral i japin ngjyrën e kuqe domates së pjekur. Siç dihet ky antioksidues mbron dhe gjëndrat e prostatës. Por ashtu si antioksiduesit e tjerë të cilët gjenden tek ushqimet, edhe likopeni mbron qelizat e lëkurës nga dielli.

Shalqiri 

Edhe shalqiri e merr ngjyrën e tij të kuqe nga pigmenti likopen si domatja. Me ardhjen e verës dhe ngrohjen e kohës përpiquni të hani sa më shumë shalqi për të freskuar qelizat e lëkurës.

Çaji jeshil

Çaji jeshil jo vetëm që përmirëson funksionet kardiovaskulare, përmban efekte anti-kanceroze, mbështet sistemin imunitar, mbron trupin nga mikrobet, ndihmon në kontrollimin e peshës së trupit por në të njëjtën kohë mbron dhe qelizat e lëkurës nga rrezet UVA dhe UVB. Antioksiduesit e njohur si “Polyphenol catechins”  mundësojnë një mbrojtje shumë të fortë.

Kakaoja

Lënda më e shëndetshme pas ujit është kakao i cili përmban 712 përbërës. Antioksiduesit e njohur si flavanol tek kakaoja mbrojnë zemrën dhe ndihmojnë në uljen e rrezikut të infarktit, paralizës dhe rritjes së presionit të gjakut. Por të njëjtët përbërës ndihmojnë edhe në mbrojtjen e qelizave të lëkurës. Konsumoni çokollatë bitter dhe fara të kakaos organik.

Boronicat

Antioksiduesit të mbrojnë nga dielli. Këto antioksidues  të ndihmojnë në uljen e rrezikut të shumë sëmundjeve kronike dhe degjenerative.

Peshku 

Acidet yndyrorë omega -3  krahas mbrojtjes së zemrës mbrojnë dhe lëkurën tuaj. Këto acidë janë të dobishëm për shëndetin dhe ju ndihmojnë të ndiheni mirë. Acidet yndyrore omega -3 merren me anë të peshkut ose hapave shtesë me vaj peshku.

Eksperimenti gjenetik tmerron qytetin kinez

Vallë ç’të jetë kjo kafshë e dalë nga laboratoret mjekësore në Xinxiang, provincën Henan në Kinë?

E kanë quajtur të ngjashëm me derrin, por po ta shohish në pjesën e pasme kur ikën duket si një mini kalë Poni apo dhe qen.
Por ajo që është e sigurt, është se qyteti në të cilën kjo monstër laboratorike ka dalë është tmerruar. Ata shprehen se vetëm për nga lëkura mund të jetë një derr gjenetik por që eksperimenti nuk është bërë si duhet, por ka dështuar në një fazë.
Por policia thotë se në fakt është një qen race me origjinë kineze dhe quhet qen me kreshtë dhe pa qime i cili është shumë i shtrenjtë.

“Ky është padyshim një qen, dhe mjaft i shtrenjtë,” tha një zëdhënës. 
Është një racë e çuditshme e cila hyn në garë për qenin më të shëmtuar në botë


Adoleshentet, 22% hane ne fast-food cdo dite

Të rinj e adoleshentë që dalin pa mëngjes nga shtëpitë dhe denden me ushqime fast foode-sh apo ushqime të tjera të thata. Aktivitet i cunguar fizik e orë të tëra përpara televizorët dhe kompjuterit. Vitet e fundit ka një tendencë nga familjet të shtimit të lëvizjes e pak sporti gjatë fundjavës, por gjithsesi adoleshentët tanë mund të cilësohen fare kollaj dembelë dhe të ushqyer keq.
Përballë dëshirës për të konsumuar ushqimet e shpejta, kemi gjithfarë produktesh që ofrohen nga këto subjekte private që gëlojnë pranë shkollave. Ambulantët gjithashtu servirin në pikë të diellit lloj-lloj ushqimesh të ambalazhuara.
Pasojat për të rinjtë. Bomba kalorish të panevojshme dhe një sërë sëmundjesh, që sipas mjekëve shfaqen disa vite më vonë. Obeziteti është i pari në listë. Këto u vijnë vetëm nga ushqimet. Nga jeta sedentare e mungesa e aktivitetit rrezikojnë të bëhen josocialë, individualistë e jo të hapur. Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik flasin qartë për mënyrën si po rritet ky brez.

Ushqimi dhe aktiviteti
Rreth 22% e nxënëseve të shkollave të mesme të vendit konsumojnë çdo ditë hamburgerë, sanduiçë e pica, ndërsa 4% e tyre këto ushqime i përdorin 3 herë në ditë. Studimi i ISHP-së është kryer në 3 qytetet kryesore të vendit. Vitaminat, ndonëse tepër të rëndësishme për organizmin, përdoren vetëm nga 30% e të rinjve.
Edhe në shtëpi ushqimet e skuqura mbeten më të preferuarat, falë kuzhinës tradicionale të vendit tonë, e cila ndikon jo pak në kultivimin e shijeve. Rreth 96% e gjimnazistëve pohojnë se përdorin ushqime të skuqura. Janë jo pak, por 42% e fëmijëve të moshës shkollore që nuk hanë mëngjes gjatë ditëve të javës, kur shkojnë në shkollë, dhe vetëm 35% e tyre, që hanë çdo ditë mëngjes, para se të shkojnë në shkollë.
Në Europë këto shifra variojnë nga 51% në Slloveni, që hanë mëngjes çdo ditë shkolle, në 90% në Holandë që hanë mëngjes çdo ditë. Televizioni tani është zëvendësuar nga interneti. Por pavarësisht kësaj, rreth 58% e nxënësve shpenzojnë përpara TV 3-4 orë. “Këto të dhëna flasin për një situatë aspak të pranueshme, shumë negative nga të gjitha pikëpamjet.
Rekomandimet aktuale sugjerojnë që fëmijët nuk duhet të shikojnë më shumë se një deri në dy orë televizor dhe video në ditë. Tashmë televizori është zëvendësuar masivisht nga rrjetet sociale, çka po i bën të rinjtë pasivë, fizikisht e mendërisht”, thonë specialistët e ISHP-së.

Vaji kancerogjen
Pak kohë më parë, në një tjetër monitorim të ISHP-së në disa prej fast-foodeve të kryeqytetit ka rezultuar se 67% e tyre përdorin vaj me përmbajtje polare tej normave të lejuara nga Bashkimi Europian. Ato kanë rezultuar 3-4 herë më të larta. Deri tani, në kontrollet që janë bërë në fast-food-e, është monitoruar vetëm ndotja mikrobiologjike e produkteve.

ALKOOLI
Konsumi i alkoolit në moshën shkollore në vendin tonë është relativisht i ulët, pothuaj sa shumica e vendeve të tjera europiane që marrin pjesë në studim. Kështu, të dhënat për alkoolpirjen javore luhaten në 6% për birrën, 5% për verën
dhe 5% për pijet e forta me ngjyrë. Por, pavarësisht kësaj, specialistët theksojnë se është gjithmonë e rëndësishme të parandalohet fenomeni, pa u bërë ende shqetësim shoqëror, kur ai është në fillimet e veta.

DUHANI
Nga të dhënat e studimit rezulton se shifrat vërtet nuk janë alarmante, pavarësisht një trendi në rritje të tyre. “Por ajo që duhet të na shqetësojë, është një e vërtetë e madhe, e pranuar nga vetë fëmijët gjatë anketimit: kemi fëmijë të moshës 11 -15 vjeç, që pinë duhan dhe ky është problem sa shëndetësor, po aq edhe edukativ, sa familjar, aq edhe shoqëror, sa aktual, po aq edhe perspektiv”, thonë specialistët. Sipas tyre, për këtë arsye, edhe përgjigjja ndaj këtij problemi duhet të vijë nga strukturat shëndetësore dhe ato edukative, nga familja.

Zbulohet planeti prej diamanti

Astonomët kanë zbuluar një planet ekzotik që duket se është i përbërë tërësisht prej diamantesh dhe që rrotullohet përreth një ylli të vogël në pjesën e pasme të galaktikës tonë.

Planeti i ri është me densitet shumë më të lartë se të gjitha planetet e njohura deri më sot dhe ka përbërës kryesor karbonin. Për shkak se është kaq me densitet të lartë, shkencëtarët llogarisin se karboni duhet të jetë i kristalizuar, gjë që do të thotë se pjesa më e madhe e kësaj bote të çuditshme është praktikisht diamant.

“Historia e evolucionit dhe densiteti mahnitës në këtë planet tregojnë se ai përbëhet nga karboni, – pra është një diamant masiv që bën xhiron mbi një yll të vogël çdo dy orë në një orbitë kaq të ngushtë sa është edhe përmasa e diellit tonë,” thotë Mattheë Bailes, astronom në universitetin e teknologjisë në Melburn të Australisë.

Ky planet gjendet 4 mijë vite dritë larg dhe ndoshta është mbeturinë e një ylli dikur masiv që ka humbur shtresat e jashtme.

10 mrekullite jozyrtare te botes

Revista elektronike“www.askmen.com i ka cilësuar si dhjetë “mrekullitë jozyrtare të botës”. Për njerëzit që i kanë vizituar ato janë vende të mahnitshme të krijuara nga vetë natyra të tilla, nga njeriu, apo nga koha siç është erozioni.

1.”World Islands”, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe
Nëse keni ëndërruar ndonjëherë të shëtisni planetin në një ditë të vetme, atëherë pa dyshim që do t’u drejtoheni “Ishujve të Botës”. Me vendndodhje në bregdetin e Dubait, këto ishuj të çuditshëm bëjnë pjesë në 300 ishujt e krijuar nga dora e njeriut dhe që kanë formën e të gjitha kontinenteve të globit.

2.”Banaue Rice Terraces”, Filipine
Nëse mendoni se të ngjisni shkallët e pallatit tuaj është e lodhshme, atëherë duhet të vizitoni shkallët natyrale, Beanue Rice Terraces në Manila. Këto shkallë gjigande janë cilësuar nga vizitorët si mrekullia e tetë e botës.

3. “Shkëmbi i Gjibraltarit, Gjibraltar
Pak pamje janë aq imponuese sa Shkëmbi i Gjibraltarit, një gur gëlqeror i cili qëndron si lapidar në Gadishullin Iberik. Shkëmbi quhet nganjëherë “Shtylla e Herkulit” dhe ky formacion gjigand gjeografik është rezultat i i përplasjes së pllakave tektnike ndërmjet Evropës dhe Afrikës përpara rreth 55 milionë vitesh.

Gibraltar rock

4. “Franz Josef Glacier”, Zelanda e Re
Periudha e akullnajave është akoma gjallë falë parkut natyror “Franz Josef Glacier” në Zelandën e Re. Ajo çka e bën këtë vend të veçantë, është se konsiderohet si mjedisi akullnajor më dramatik në botë.

5. “Shpella Carlsbad”, Malet Guadalupe, Nju Meksiko
Aty ku dikur ka pasur ujë, turistët tani mund të sodisin shkëmbinjtë stalaktikë e stalagmitet. Për shkak të përmasave të saj të mëdha, njerëzit kanë arritur të shohin vetëm një të dhjetën e kësaj shpelle.

6. “Pylli i gurëve”, Kinë
Banorët lokalë e konsiderojnë si “mrekullinë e parë të botës” këtë zonë me gurë gëlqerorë që kanë marrë forma të ndryshme nga erozioni 270 vjeçar.

7. “B15”, Antarktidë
Deri para pak kohësh, B15 ishte ajsbergu më i madh i botës, me përmasat e Xhamajkës. Por pas nëntorit të vitit 2003 kur u nda në dy pjesë çmimi i vendit të parë i ka kaluar ajsbergut C19A.

8. “Kodra Magnetike”, Kanada
Kjo çudi gjeografike është zbuluar në vitin 1930, kur motoristët raportuan se tërhiqeshin drejt kodrës së qytetit edhe pse i kishin motërët e fikur.

9. “Kodra Silbury”, Angli
Banorët në Uiltshaier në Angli krenohen se pirgu më i madh i dheut i krijuar nga njeriu që në lashtësi ndodhet pikërisht në vendin ku ata banojnë.

10. “Fairy Chimneys”, Turqi
Erozioni, jo gjithnjë ka efekte negative. Në Turqi, ai ka bërë mrekulli duke krijuar një prej pamjeve më tërheqëse për turistët.

Burimi :  Tirana Observer

Merimanga misterioze qe po terrorizon Indine

Panik në Indi! Autoritetet kanë izoluar e i kanë hapur “luftë” llojit të një merimange “ende të panjohur”, e stërmadhe dhe tepër agresive ndaj njerëzve.

Të paktën 10 persona janë pickuar nga kjo merimangë, dy prej tyre kanë gjetur vdekjen, ndërsa të tjerët janë në gjendje të rëndë. “Instekti i panjohur” u shfaq në një fshat të Indisë Lindore. Me përmasat e një bretkose, merimanga misterioze nuk ishte parë ndonjëherë nga banorët e zonës.

Për këtë autoritetet lokale vendosën dërgimin e një grupi ekspertësh për identifikimin e saj. Pas kapjes së ekzemplarëve të parë, edhe ekspertët janë në mëdyshje duke mos arritur në përfundim të saktë mbi llojin e merimangës.

Lloji në fjalë ka tërhequr vëmendjen e biologëve të njohur botërorë, disa prej të cilëve kanë nxituar të deklarojnë se bëhet fjalë për një specie të re në zinxhirin ushqimor.

Ngrihet nga varri, kerkon uje dhe vdes perseri

Një 2-vjeçar u ngrit nga arkivoli në të cilin ishte vendosur në pritje të varrimit dhe kërkoi ujë, përpara se të shtrihej përsëri i pajetë në të.

Lajmi pothuajse i pabesueshëm raportohet nga mediat braziliane. Sipas uebsajtit “ORM”, zemra e Kelvin Santos pushtoi së rrahuri gjatë trajtimit për një pneumoni në një spital në Belem, në Brazilin e veriut, të premten e shkuar.

Pasi u deklarua i vdekur, trupi iu rikthye familjes, për ta varrosur sipas riteve përkatëse.

Në bazë të traditës braziliane, trupi qëndron në shtëpi për një ditë, përpara se të dërgohet në banesën e fundit.

I mituri u vendos në një arkivol të hapur, pranë të cilit qëndronin familjarët e pikëlluar, kur befas, pranë mëngjesit, ai u ngrit nga arkivoli për të kërkuar ujë.

Të shtangur dhe të tmerruar, të pranishmit filluan të ulërasin, të luten dhe të qajnë nga gëzimi, por teksa dikush i ofroi ujë, 2-vjeçari e piu dhe më pas u shtri përsëri i pajetë në arkivolin e tij.

”Të gjithë nisën të bërtasin, nuk u besonim syve. Menduam se ndodhi një mrekulli dhe se djali ynë ishte rikthyer në jetë. Më pas u shtri përsëri, ashtu siç ishte më parë. U përpoqëm ta risillnim në jetë, por ishte e pamundur. Kelvin ishte përsëri i vdekur”, rrëfeu babai, Antonio Santos.

Prindërit e dërguan më pas sërisht në spital 2-vjeçarin, ku i bënë të qartë edhe një herë se ai ishte i vdekur. Në këto kushte, e vetmja gjë që mundën të bënin të afërmit ishte të shtynin ceremoninë mortore me një ditë, përpara se ta varrosnin ditën e hënë, në një varrezë të qytetit të tyre.

Në raportin e spitalit, shkruhej se 2-vjeçari mbërriti në të në gjendje kritike dhe se ndërroi jetë nga një bllokim kardio-respirator. Pretendimet e prindërve për ringjalljen e shkurtër mbeten të pambështetura nga teoritë shkencore.