Zbulohet planeti prej diamanti

Astonomët kanë zbuluar një planet ekzotik që duket se është i përbërë tërësisht prej diamantesh dhe që rrotullohet përreth një ylli të vogël në pjesën e pasme të galaktikës tonë.

Planeti i ri është me densitet shumë më të lartë se të gjitha planetet e njohura deri më sot dhe ka përbërës kryesor karbonin. Për shkak se është kaq me densitet të lartë, shkencëtarët llogarisin se karboni duhet të jetë i kristalizuar, gjë që do të thotë se pjesa më e madhe e kësaj bote të çuditshme është praktikisht diamant.

“Historia e evolucionit dhe densiteti mahnitës në këtë planet tregojnë se ai përbëhet nga karboni, – pra është një diamant masiv që bën xhiron mbi një yll të vogël çdo dy orë në një orbitë kaq të ngushtë sa është edhe përmasa e diellit tonë,” thotë Mattheë Bailes, astronom në universitetin e teknologjisë në Melburn të Australisë.

Ky planet gjendet 4 mijë vite dritë larg dhe ndoshta është mbeturinë e një ylli dikur masiv që ka humbur shtresat e jashtme.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s