Ngordh pas 100 vitesh breshka e fundit e Galapagos

george-tartaruga-solitaria

Quhej George Lonesome dhe ishte breshka e fundit gjigande e Galapagos. Kjo breshke ngordhi 100 vjec, nderkohe qe kujdestaret kishin kohe qe u mundonin per ta ciftuar breshken per te siguruar mbijetesen e kesaj specieje.

Ne fakt asgje nga keto nuk u be dhe George mbeti i vetmuar derisa ngordhi per arsye te panjohura. Kryetari i parkut te Galapagos, Edwin Nula, deklaroi se George ishte anetari i fundit i nje lloji te breshkave gjigande ne La Pinta, nje nga ishujt me te vegjel te Galapagos.
Breshkat gjigande qe mund te jetojne deri ne 200 vjet, jane nder speciet qe kane ndihmuar Charles Darwin te formuloje teorine e evolucionit ne shek e XIX.

Trupi i George u gjet i palevizshem dhe tashme i eshte nenshtruar analizave per te kuptuar arsuen e ngordhjes. Qe nga viti 1993 natyralistet kane futur ne ambjentin e George breshka femra por perpjekjet ishin te kota. U prodhuan edhe 2 veze, por perseri nuk dhane rezultat.

George u be nje simbol i vertete i tentatives per shpetimin e biodiversitetit te ishullit.

Kjo gje do te ndikoje shume edhe ne ekonomine e vendit pasi George cdo vit terhiqte ne ishull shume turiste. Per kete arsye ekspertet e Parkut Kombetar te Galapagos po vleresojne mundesine ta balsamosin trupin e George, ne menyre qe te mos ndikoje ne turizmin vendas.
Me perfundimin qe pati George mbyllet dhe nje unaze e evolucionit te specieve dhe bashke me te mundesia per t’u mbeshtetur ne trashegimine e rendesishme te perfaqesuar nga diversiteti.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s