Kërkon pronësinë e planeteve në gjykatë

 

Disa nga rastet më të cuditshme ligjore të regjistruara ndonjëherë, kanë qenë reth temës për pronësinë e planetit.

Ajo qe duket si veprimi i nje personi pa tru per te kerkuar pronesine e boteve te tjera ne gjykate, ne te vertete ka ndodhur kur disa njerez gjate vitete jane perpjekur per te bere pikerisht kete gje. Ne fillim te ketij viti ne Quebec, Sylvio Langvein hyri ne gjykate dhe deklaroi veten pronar te te gjithe planeteve ne sistemin diellor dhe kater henave te Jupiterit. Gjykatesi Alain Michaud e rrezoi ceshtjen menjehere, duke e quajtur Langvein nje “sherxhi grindavec” dhe e akuzoi ate per abuzim me sistemin ligjor.

Ne vitin 1949 James Thomas Mangan themeloi kombin e tij te quajtur ”Nation of Celestial Space” (Kombi i Hapesires Qiellore) dhe kerkoi te gjithe universin. Mangan dergoi 74 letra ne shtete te ndryshme ne nje perpjekje per te fituar njhohjen zyrtare madje ka aplikuar edhe per anetaresim ne OKB por sic mund te parashikohet, eshte refuzuar.

“Here pas here, dikush mendon se asnje nuk e ka kerkuar pronesine e Henes me pare, dhe nxiton per ta kerkuar ate,” shkroi Virgiliu Pop, nje studiues i ligjeve te hapesires ne Agjensine Hapesinore Rumune.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s