Mamaja pirate hyn vjedhurazi ne sistem e rrit notat e femijeve

Një nënë në Pensilvani, SHBA, rrezikon 42 vjet burg dhe një gjobë prej 90 mijë dollarësh, pasi ka ndërhyrë në mënyrë pirate në sistemin informatik të shkollës së fëmijëve të saj për të përmirësuar notat e tyre. Nëna 45-vjeçare u zbulua. Ngjarja ndodhi në shkollën “Northwestern Lehigh”, ku ajo ndërhyrë në sistem duke modifikuar rezultatet e fëmijëve të saj, por e tejkaloi pak, pasi të dhënat e reja tregonin se fëmijët kishin arritur rezultate prej gjeniu. Venusto kishte punuar në të kaluarën si sekretare mësimore për tri vjet, 2008-2011. Ndërhyrjen e parë ajo e kishte bërë në vitin 2010 për të shpëtuar të bijën nga ngelja në klasë, ndërsa të dytën në vitin 2012 për të rritur vlerësimin e të birit, nga 98 pikë në 99. Ajo kishte vjedhur fjalëkalimin e shkollës, duke e shkelur sistemin më shumë se 110 herë. Gruaja ka pranuar modifikimin e notave, por e ka quajtur këtë një veprim imoral, jo ilegal.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s