Perse na zbardhen floket?


Cdo fije floku eshte si nje gyp me hapesire bosh ne mes.Ne hapesiren e gypit gjendet nje substance ngjyrosese e quajtur melanine.Ne moshat e reja, nen hapesiren e mesit te gypit, gjendet nje leng qe e mban bashke melaninen qe i jep ngjyren flokut.Por me kalimin e moshes,ky leng i fijeve te flokut pakesohet.Sepse lekura jone nuk prodhon me floke te shendetshem si me pare.Qelizat e ngjyres, duke mos gjetur vend ku te rrine, mbeten ne ajer.Atehere floket tane e humbin ngjyren dhe shnderrohen ne te bardhe.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s