Zbulohet filmi i parë me ngjyra në botë, që në vitin 1902

Deri tani, si më të vjetrat konsideroheshin xhirimet e Kinemacolor nga viti 1909. Por qenkemi gabuar. Në një muze në Bradford të Britanisë së Madhe janë gjetur xhirimet më të vjetra filmike me ngjyra.

Shiritat filmikë që i takojnë vitit 1902 kanë mbetur më shumë se një shekull të pa vënë re në arkivin e muzeut nacional të medias, njofton muzeu në Bradford.

Xhirimet në fjalë i takojnë fotografit dhe zbuluesit britanik Edward Turner, dhe tregojnë, veç tjerash, fëmijët e tij duke luajtur me luledielli dhe një peshk të artë.

Me këtë zbulim, xhirimet e Turnerit bëhen më të vjetrat në kolor. Deri më tani si më të vjetrat konsideroheshin ato të Kinemacolor nga viti 1909

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s