Guri blu…Histori domethenese

Një argjendar ishte ulur në tryezën e tij dhe shikonte i hutuar përmes xhamit të dyqanit rrugën .
Një vajzë e vogël hyn në dyqan dhe mbështet hundën e saj mbi xhamin e banakut .Sytë e saj shndritën kur kur panë diçka që ishte ekspozuar aty .Me gishtin e saj i tregoi argjendarit një varëse me gur në ngjyrë blu .

Është për motrën time , a mund të ma paketoni bukur ?

Pronari i dyqanit duke parë me çudi këtë kliente të vogël i thotë :

Sa para ke me vete ?
Pa hezitim vajza duke qëndruar në majë të gishtave vë mbi banak një arkë të vogël prej druri .Pasi e zbrazi arkën mbi banak aty dolën disa monedha prej hekuri , para letre në prerje të vogël dhe disa letra me figura .
Mjaftojnë? – tha vajza me krenari .Unë dua ti bëj një dhuratë motrës sime .Që kur na ka vdekur mami , ajo është kujdesur si një nënë për mua dhe nuk ka kohë asnjëherë për tu kujdesur për veten e saj .Sot është ditë lindja e saj dhe unë jam e sigurt që kjo dhuratë do e bëjë shumë të lumtur .Ky gur ka ngjyrën e syve të saj .

Argjendari shkon për të marrë letrën e amballazhimit dhe një kuti për të vendosur dhuratën .Pas pak çastesh ai kthehet me një letër ngjyrë të kuqe dhe një fjongo ngjyrë të artë .

Paketon dhuratën dhe e porosit vajzën që ta mbante me kujdes .Vajza e mbajti si një trofe .
Një orë më vonë hyn në dyqan një vajzë e bukur me sy blu .Ajo e vendos dhuratën e paketuar me merak nga argjendari mbi banak dhe e pyet :
Kjo varëse është blerë këtu ?
Po zonjushë !
Dhe sa kushtoi ju lutem ?
Unë nuk i tregoj çmimet që aplikoj me klientët .
Por motra ime kishte pak para dhe kurrë nuk mund të më blinte një varëse si kjo .
Argjendari mori me kujdes dhuratën dhe ia vuri vajzës ndër duar .
Motra jote e ka paguar .Ajo e pagoi me çmimin më të lartë që çdokush mund të paguajë : Ajo dha gjithçka që kishte .

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s