10 Keshilla per te kufizuar rreziqet nga celulari

1. MOS ua jepni ta perdorin femijet, pervec rasteve te emergjences. Eshte me i tolerueshem perdorimi i SMS- ve, por me mire ta zvogelojme edhe perdorimin e tyre nga femijet. Nuk eshte rastesi qe ne France eshte i ndaluar publiciteti i telefonave celulare qe u drejtohet femijeve nen 14 vjec.

2. Perdorni gjithmone kufjet e veshit qe jane me fij

e, jo wireless. Edhe vivavoce, me ze, eshte prape nje zgjedhje me e mire.

3. Mos kryeni telefonata nese ka pak vale ne rrjet, gje e cila sinjalizohet ne ekranin e celularit. Sepse ne rastin kur ka pak vale ne rrjet, nepermjet telefonates ju kerkoni me shume rrezatim vale, e per rrjedhim rritni rrezatimin rreth jush.

4. Perdoreni sa me pak kur jeni duke udhetuar me tren apo me makine. Pra, perdoreni sa me pak kur jeni ne levizje sepse ne kete rast ka me pak sinjal e rrjedhimisht ka me shume rrezatim.

5. Ne kohen qe jeni duke bere thirrjen, mos e mbani celularin prane veshit, sepse rrezatimi eshte shume i forte. Prisni qe tjetri te pergjigjet, pastaj afrojeni tek veshi. Ne kete rast ju ndihmon vivavoce.

6. Mos e mbani celularin ne xhep, as ne xhepin e kemishes, as ne xhepin e xhaketes apo palltos.

7. Gjate kohes qe flisni, kalojeni telefonit sa ne njerin vesh ne tjetrin. Dhe mundohuni ta shkurtoni sa me shume telefonaten.

8. Perdorni telefonine fikse sa me shume te jete e mundur.

9. Mos flini me celularin prane kokes apo ta perdorni si zile zgjimi. Kur flini mundesisht mbylleni fare celularin. Dhe ne rastet kur karikoni baterine, mos e mbani ne ambjentin ku po rrini vete.

10. Mos kryeni dhe mos ju pergjigjni telefonatave ne rastin kur jeni ne vizen e fundit te baterise, sepse ne kete rast rrezatimi eshte jashtezakonisht shume i forte. PErdoreni celularin ne maksimumin e baterise sa me shume te jete e mundur.

Sipas studimit te Lennart Hartell, shkencetar i mirenjohur suedez ne kete fushe: “Ata qe e perdorin celularin me shume se 30 minuta ne dite, pas 10 vjetesh jane shume te rrezikuar per t’u prekur nga tumori ne koke.”

Nje fakt tjeter qe duhet t’ju beje te mendoheni eshte se disa kompani sigurimesh si Swiss Re dhe Lloyd’s nuk kane pranuar te mbulojne rreziqet e kompanive telefonike sepse hipotezojne nje skenar te mundshem te nje numri te madh rastesh nga tumori ne koke pergjate viteve 20-30.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s