100 vjetori i Pavarësisë, Google “vishet” kuq e zi

100-vjetori i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë ka bërë dhe motorin e kërkimit Google të flasë shqip.

Logoja e Google sot është me fushë të kuqe, ndërsa dy ’00′-të e tij janë 100 vitet e shtetit shqiptar. Vetë fjala Google shkruhet me të zezë e të bardhë.

Kjo logo ka ardhur pas kërkesës së një numri të madh të shqiptarëve në internet, dërguar kompanisë Google në formën e një peticioni. “Doodle” vendosen nga gjiganti i kërkimit në raste të veçanta për datat historike, apo për përvjetorët e personazhe historikë.

Por logoja e Google e veshur me ngjyrat kuq e zi është e dukshme vetëm për përdoruesit brenda territorit të Republikës së Shqipërisë.

Gjithashtu një urim për 100- vjetorin e Shqipërisë vjen edhe nga Wikipedia, enciklopedia e lirë në internet, e cila në ballinën e saj shkruan urimin për ditëlindjen e shtetit shqiptar.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s