Si ta përballosh jetën…

Një vajzë iu ankua të atit për gjërat e vështira në jetën e saj .Ajo ishte e lodhur nga lufta me jetën dhe dëshironte të hiqte dorë .Sa herë që zgjidhte një problem asaj i shfaqej menjëherë një tjetër .

Babai i saj punonte kuzhinier dhe e mori me vete në vendin ku punonte .Mbushi tre tenxhere me ujë dhe i vuri në zjarr.Kur uji filloi të vlojë në tenxheren e parë hedh disa karrota , në të dytën vezë dhe në të tretën kokrra kafeje .I la të zienin në ujë të vluar dhe nuk foli asnjë fjalë .

Vajza duke pritur me padurim mendonte :C’të jetë duke bërë vallë ?

Pas 20 min i ati fik sobën .Nxjerr jashtë tenxheres karrotat dhe i vendos në pjatë .Nxjerr vezët dhe i vendos në një pjatë tjetër .Kafen e kullon dhe e hedh në një tas .

Shikon vajzën dhe i thotë : E dashur , karrota , vezë apo kafe ?

E afron afër pjatave dhe i thotë të prekë karrotat .Ajo i preku dhe vuri re që ato ishin të buta .Më pas i thotë të thyejë një vezë .Ajo e thyen dhe shikon që veza ishte e zier .Më pas i thotë të pijë kafe .Vajza e pi duke e shijuar dhe buzëqesh .

Baba çfarë do të thotë kjo ?

Ai i shpjegon :Të tre gjërat ishin përballur me të njëjtën ” fatkeqësi ” ujin e vluar , por kishin reaguar në mënyra të ndryshme .

Karrota para se ta hedhim në ujë është e fortë , por sa kalon në ujë të vluar zbutet.

Veza është e brishtë , me një cipë delikate dhe një masë të lëngshme brenda , por sa kalon në ujë vluar brendësia e saj ngurtësohet .

Ndërsa kokrrat e kafes sa ishin hedhur në ujë të vluar i kishin ndryshuar ngjyrën atij .

Kush je ti bijë ? Kur vështirësia troket në portën tënde, si do ti përgjigjesh ?

Je një karrotë krenare dhe e fortë por , kur problemet prekin jetën tënde ti bëhesh e dobët dhe humbet fuqinë ?

Je një vezë që e fillon jetën me një shpirt të mirë dhe një zemër të lakmueshme por , kur problemet prekin jetën tënde ti bëhesh e vështirë dhe e ngurtë ?

Apo je një kokërr kafeje ? Kur kafja ndërron ngjyrën e ujit i shkakton vetes dhimbje .Por kur arrin pikën e vlimit ajo lëshon aromën e saj të mirë .

Nëse je si kokrra e kafesë , kur gjërat marrin për keq , ti reagon në mënyrë pozitive , pa i lejuar vetes fitimin ,dhe bën të mundur që gjërat e këqija të përmirësohen , sepse ekziston gjithmonë një rreze drite që përpara fatkeqësisë të ndriçon rrugën ty dhe njerëzve që të rrethojnë .

Për këtë arsye përhap me forcën dhe pozitivitetin tënd ” Aromën e ëmbël të kafesë “!!!

Foto: Si ta përballosh jetën...<br />
Një vajzë iu ankua të atit për gjërat e vështira në jetën e saj .Ajo ishte e lodhur nga lufta me jetën dhe dëshironte të hiqte dorë .Sa herë që zgjidhte një problem asaj i shfaqej menjëherë një tjetër .</p>
<p>Babai i saj punonte kuzhinier dhe e mori me vete në vendin ku punonte .Mbushi tre tenxhere me ujë dhe i vuri në zjarr.Kur uji filloi të vlojë në tenxheren e parë hedh disa karrota , në të dytën vezë dhe në të tretën kokrra kafeje .I la të zienin në ujë të vluar dhe nuk foli asnjë fjalë .</p>
<p>Vajza duke pritur me padurim mendonte :C'të jetë duke bërë vallë ?</p>
<p>Pas 20 min i ati fik sobën .Nxjerr jashtë tenxheres karrotat dhe i vendos në pjatë .Nxjerr vezët dhe i vendos në një pjatë tjetër .Kafen e kullon dhe e hedh në një tas .</p>
<p>Shikon vajzën dhe i thotë : E dashur , karrota , vezë apo kafe ?</p>
<p>E afron afër pjatave dhe i thotë të prekë karrotat .Ajo i preku dhe vuri re që ato ishin të buta .Më pas i thotë të thyejë një vezë .Ajo e thyen dhe shikon që veza ishte e zier .Më pas i thotë të pijë kafe .Vajza e pi duke e shijuar dhe buzëqesh .</p>
<p>Baba çfarë do të thotë kjo ?</p>
<p>Ai i shpjegon :Të tre gjërat ishin përballur me të njëjtën " fatkeqësi " ujin e vluar , por kishin reaguar në mënyra të ndryshme .</p>
<p>Karrota para se ta hedhim në ujë është e fortë , por sa kalon në ujë të vluar zbutet.</p>
<p>Veza është e brishtë , me një cipë delikate dhe një masë të lëngshme brenda , por sa kalon në ujë vluar brendësia e saj ngurtësohet .</p>
<p>Ndërsa kokrrat e kafes sa ishin hedhur në ujë të vluar i kishin ndryshuar ngjyrën atij .</p>
<p>Kush je ti bijë ? Kur vështirësia troket në portën tënde, si do ti përgjigjesh ?</p>
<p>Je një karrotë krenare dhe e fortë por , kur problemet prekin jetën tënde ti bëhesh e dobët dhe humbet fuqinë ?</p>
<p>Je një vezë që e fillon jetën me një shpirt të mirë dhe një zemër të lakmueshme por , kur problemet prekin jetën tënde ti bëhesh e vështirë dhe e ngurtë ?</p>
<p>Apo je një kokërr kafeje ? Kur kafja ndërron ngjyrën e ujit i shkakton vetes dhimbje .Por kur arrin pikën e vlimit ajo lëshon aromën e saj të mirë .</p>
<p>Nëse je si kokrra e kafesë , kur gjërat marrin për keq , ti reagon në mënyrë pozitive , pa i lejuar vetes fitimin ,dhe bën të mundur që gjërat e këqija të përmirësohen , sepse ekziston gjithmonë një rreze drite që përpara fatkeqësisë të ndriçon rrugën ty dhe njerëzve që të rrethojnë .</p>
<p>Për këtë arsye përhap me forcën dhe pozitivitetin tënd " Aromën e ëmbël të kafesë "!!!
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s