Gjendet një kafkë e çuditshme në Meksikë

Arkeologët kanë zbuluar skelete dhe kafka të vjetra në një fshat pranë Onavas në Meksiko.

Kockat datojnë 1 mijë vjet më parë, por ajo që ka çuditur arkeologët ka qenë forma e çuditshme e njërës prej kafkave.

Një prej kafkave kishte një formë të stërgjatë dhe madje në disa kafka të tjera duket se kockat janë deformuar qëllimisht, janë thyer dhe po kështu dhe pjesa e nofullave.

Cristina Garcia Moreno, drejtuese e kërkimeve tha për “Daily Mail” se bëhet fjalë për traditën e zakonshme të popullatës së dikurshme të atij territori meksikan, e cila fëmijëve të porsalindur, me qëllim që pasi të rriten të kenë një ballë të madh, ua lidhte kokat me dërrasa.

Kjo bëhej që ky popull i kësaj zone të dallohej nga një grup tjetër që banonin larg zonës së tyre.

Kafka e çuditshme që u gjet në Meksiko

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s