Përse mendohet që patkonjtë e kalit sjellin Fat !

Përse mendohet që patkonjtë e kalit sjellin Fat !

Në vitin 1970, Henri Misson, një francez që nuk kishte ardhur në Angli si vizitor, pyeti disa fshatarë përse ata kishin vendosur patkonj mbi dyert e tyre. Fshatarët u përgjigjën se ata e bënin këtë për t’i mbajtur larg shtrigat.
Ata janë prej hekuri dhe mendohej se fuqia e tyre mund t’i mbronte nga e keqja. Akoma edhe sot ata përdoren për të sjellë fat të mirë dhe shumë nuse mbajnë patkonj të artë në dasmat e tyre. Por vendosja e tyre ka shumë rëndësi. Ata duhet të drejtohen lart, si një filxhan në mënyrë që fati të mos bjerë prej tyre

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s