Zbulohet qyteti më i vjetër në Europë

Zbulohet qyteti më i vjetër në Europë

Nje qyteze i fortifikuar me mure guri, i ndodhur prane qytetit modern te Provadias, besohet se qendra e zbuluar ishte shtepi e rreth 350 personave, te cilet jetuan rreth 4 700 vjet perpara Lindjes se Krishtit ose rreth 6 500-7 000 vjet me pare.

Qyteza ishte e specializuar ne prodhimin e kripes dhe kjo shpjegon edhe nje sasi te madhe ari te gjetur nentoke disa kohe me pare ne kete zone.

Qyteti eshte rreth 1 500 vjet me i vjeter se shenjat e para te qyteterimit helen ose ilir ne Ballkan.

Arkeologet kane arritur te besojne se banoret parahistorike perdornin nje miniere kripe brenda qytetit per ta tregetuar dhe per te konservuar ushqimet e tyre.

Ne kohen qe ata jetuan, kripa ishte nje material me shume vlere, i krahasueshem me arin e koheve moderne dhe kjo shpjegon arsyet e mureve te larta mbrojtese te gjetura.

Germimet e para nisen ne vitin 2005 dhe deri me sot jane gjetur disa shtepi dy-kateshe, nje varreze, nje seri objektesh shtepiake, copeza te mureve, te strukturave te tjera mbrojtese dhe nje tempull i rrenuar.

Megjithate, eksperitazat e detuajuara dhe krahasimi i te dhenave historike ofruan nje date te sakte per periudhen e ekzistences se qytezes se groposur nentoke vetem gjate kesaj jave.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s