Paraja është shumëçka,por jo gjithçka!

E habitshme sesi paraja e zbukuron dhe e vesh njeriun në siperfaqe por s’ja ndryshon dot shpirtin. E habitshme se si një buzëkuq i jep formë buzëve por jo bukuri fjalëve .E çuditshme sesi një femër vesh pellushin e blerë shtrenjtë që është lëkurë e një kafshë të vrarë .E çuditshme sesi njeriu krenohet me rroba ”origjinale”e prapë kjo nuk e bën atë origjinal. E çuditshme sesi ha çdo vakt në restorant por kurrë s’ndihet i ngopur. E habitshme sesi flasin për paranë në çdo sekondë të jetës,i falen, falenderohen, përgjerohen parave e kuletës . E çuditshme sesi njeriu parfumoset por kundërmon erë të pavlerë, e çuditshme sesi grimohet por nga brenda është sketerrë. E çuditshme sesi njeriu fshihet nën petkun e mirëqënies,por ligësinë s’ja fshehin dot ,dhe as thelbin e vertetë të qënies…E habitshme sesi krekoset dhe sheh shtrembër, pasi mbahet fortë pas mbiemrit dhe ka bërë emër. E çuditshme sesi mirësinë se ka ndjerë që kur kaloi femijërinë, edhe miqtë qe i ka, interesin sa ja dinë. E çuditshme sesi shtëpia luksoze nuk e gjen ngrohtësinë e një vatre familjare që si rrënjë ka dashurine. E habitshme se si paraja blen gjithçka por s’fiton asgjë. Se jetën po e humbe nuk e rifiton dot më.. E habitshme sesi shumë çudira bën faktori PARA, por çuditerisht jo mrekullitë e mëdha. Marre nga thenie te pavdekshme

Advertisements

Një mendim mbi “Paraja është shumëçka,por jo gjithçka!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s