Gjendet ne Australi guri i arte 5 kg, vlen 230 mije euro (video)

U gjend në rreth 60 cm thellësi, falë një “metal-detector”-i të thjesht në qendrën arkeologjike të Ballarat

Burimi:

ikub.al

Një gur i artë 5 kilogramë me formën e “Y” dhe që vlen 230 mijë euro është gjetur nga një arkeolog. U gjend në rreth 60 cm thellësi, falë një “metal-detector”-i të thjesht në qendrën arkeologjike të Ballarat, rreth 110 km larg Melburnit në Australi.

Një fat i vërtetë për burrin, i cili ka zgjedhur të qëndrojë anonim, por e ka publikuar videon e arit të gjetur në Youtube. Konfirmimi i zbulimit është bërë nga Cordell Kent, pronari i “Mining Exchange Gold Shop”, dyqan që blen dhe shet arin e qytetit. “Të shumtë janë ata që mendojnë se thesarat janë mbaruar dhe s’ka më asgjë, por kërkuesi punoi në një zonë ku dhjetëra arkeologë kishin punuar në të kaluarën dhe ngulmimi i tij u shpërblye”.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wiAnhfZ9HKI

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s