Hidh një monedhë në ajër ose Just toss a coin!

Kur të ndodhesh përballë 2 vendimeve të rëndësishme, hidh një monedhë në ajër..Jo sepse monedha do bëjë zgjedhjen e duhur për ty por në momentin që monedha është në ajër do kuptosh se për cilin vendim shpreson më shumë..

Advertisements

Më trego si fle, të tregoj të fshehtat ….

Një studim i drejtuar nga eksperti i gjuhës së trupit, Robert Filip, ka zbuluar se pozicioni ynë i gjumit pasqyron jo vetëm gjendjen shpirtërore dhe nivelin e stresit, por edhe personalitetin tonë të fshehur.

Burimi:

shqip

Një studim i drejtuar nga eksperti i gjuhës së trupit, Robert Filip, ka zbuluar se pozicioni ynë i gjumit pasqyron jo vetëm gjendjen shpirtërore dhe nivelin e stresit, por edhe personalitetin tonë të fshehur. Kërkimi zbuloi se pozicioni “fetus” ishte mënyra më e përbashkët e të fjeturit, e përhapur në 58 për qind të njerëzve. Ky pozicion gjumi reflekton përpjekjen subkoshiente për të larguar stresin gjatë gjumit. Pozicioni “Log” ishte i dyti më i përhapur në 28 për qind të njerëzve. Këta persona flenë në brinjë me të gjithë gjymtyrët shtrirë vertikalisht, gjë që tregon se ata janë shumë këmbëngulës dhe të vendosur për të arritur qëllimet e tyre. Gjysma e britanikëve fle në pozicionin që tregon se janë të stresuar, një e katërta fle në brinjë, pak të tkurrur me duart e zgjatura para trupit. Ky pozicion quhet “Yearner” dhe domethënia e tij është se këta persona janë vazhdimisht në kërkim të sfidave të reja dhe i ëndërrojnë ato teksa flenë. 17 për qind e njerëzve thonë se flenë përmbys me duart mbi jastëk, në pozicionin e quajtur “Freefall”. Ky pozicion tregon se jemi të stresuar, por edhe se jemi në ankth dhe se ndihemi jashtë kontrollit.

Pozicioni Foetal. Njerëzit që flenë kështu janë duke u përpjekur të qetësohen dhe të largojnë stresin nga aktiviteti i shumtë ditor. Sa më lart të jenë ngritur gjunjët dhe sa më poshtë të jetë ulur koka, aq më shumë rehati do të ndjeni. Personat që flenë në këtë mënyrë janë të vetëdijshëm, të rregullt dhe duan që çdo gjë të jetë në vendin e vet, por e meta e tyre është se mendojnë shumë për gjërat dhe se shpesh shqetësohen pa qenë e nevojshme. Individët që flenë kështu në shumicën e natës, pritet të jenë të freskët kur të zgjohen, sepse ata kanë aftësinë të copëtojnë problemet e ditës së shkuar dhe t’i organizojnë ato në mënyrën e duhur. Për këtë arsye, kur zgjohen në mëngjes, këta persona ndihen të gatshëm të ecin përpara. Personat që flenë në pozicionin “Foetal” duhet të bëjnë kujdes që të mos mësohen keq me zonën e qetësimit gjatë gjumit, por të jenë të aftë të përballojnë sfidat e reja të ditës, edhe pa i menduar dhe i organizuar aq gjatë.

Pozicioni Yearner ka dy shpjegime të mundshme: Krahët e shtrirë drejt interpretohen sikur personat po ndjekin ëndrrat e tyre ose përkundrazi shpjegohen sikur ndihen të ndjekur nga të tjerë. Këta njerëz duan më shumë nga jeta dhe dëshirojnë të marrin gjithçka i duket e bukur, janë të gatshëm të shkojnë pas çdo sfide të re që i del përpara. Individët që flenë në pozicionin “Yearner” janë kritikët më të ashpër të vetes, gjithmonë duke pritur më të mirën nga gjithçka që bëjnë. Ata gjithashtu heqin dorë shumë shpejt nga gjërat, që nuk bëhen sipas mënyrës së tyre apo që nuk i përshtaten. Personat që flenë në pozicionin “Yearner”, janë të etur për të përballuar sfidat e ditës dhe gjithnjë në kërkim të mundësive të reja. Megjithatë duhet të kenë kujdes, pasi ka rrezik që të shpenzojnë shumë kohë dhe energji pas diçkaje që nuk i përmbush, por që i është fiksuar për shkak të egos së tyre. Personat “Yearner” e fillojnë ditën shumë të entuziazmuar, të gatshëm për të kuptuar çfarë dëshirojnë dhe të gatshëm për ta arritur qëllimin.

Pozicioni Log. Personat flenë duke e mbajtur kokën, qafën, krahët, këmbët dhe të gjithë trupin të shtrirë në vijë të drejtë. Këta njerëz sa më gjatë të flenë kështu, aq më shumë të pandjeshëm janë ndaj mendimeve që kanë, por rrezikojnë t’ia vështirësojnë punët vetes, duke qenë se bëhen persona të papërkulshëm, të pandryshueshëm. Individët “Log” janë të vendosur në rrugën e tyre dhe mund të jenë edhe kokëfortë, pasi këmbëngulin t’i bëjnë gjërat sipas mënyrës së tyre duke marrë kështu pamje të ngurtë. Të flesh në pozicionin “Log” mund të ndikojë që të zgjohesh më i ngarkuar sesa ishe teksa u shtrive për të fjetur. Këta persona duhet të përpiqen më shumë të qetësohen dhe t’i lënë muskujt e tyre të shtendosen, duke harruar kështu çdo detaj të ditës së shkuar, vetëm në këtë mënyrë do të zgjohen më të aftë për të menduar në mënyrë elastike. Personat “Log” kërkojnë me ngulm që çdo ditë të arrijnë gjëra të reja dhe në këtë mënyrë, dita e tyre kalon më bukur dhe me më shumë aventura.

Pozicioni Freefall. Në këtë pozicion personat flenë përmbys dhe me duart e mbështetura mbi jastëk. Fizikisht ky është pozicioni më i vështirë për të rriturit. Personat “Freefall” priren të mendojnë sikur jeta ndodh atje jashtë dhe ata janë vetëm spektatorë të saj, gjë që i bën të ndihen sikur nuk mund të kontrollojnë asgjë që ndodh. Këta zgjohen duke ndier se kanë akoma gjëra të lëna përgjysmë nga dita e shkuar, kjo i bën të ndihen në ankth rreth gjërave që kanë për të bërë sot. Njerëzit “Freefall” kanë nevojë të përballen ngadalë me gjërat duke kaluar tek të tjerat në kohën e duhur për ta. Në këtë fazë ku përzgjedhin se çfarë janë në gjendje të presin, atëherë ata kanë më shumë mundësi për të qenë të lumtur dhe të frymëzuar për të krijuar vetë fatin e tyre. Eksperti i gjuhës së trupit Robert Filip, përfundon duke thënë se duhet të dimë që gjumi jo vetëm na ndihmon për ta pritur sa më mirë ditën që vjen, por tregon edhe se në çfarë gjendjeje do të jemi gjatë saj.

Nënë, të detyrohem për gjithcka…

Nënë, të detyrohem për gjithcka…
Ti je e vetmja që ke duruar të qaren time në mes të nates dhe ke sakrifikuar orët e gjumit për t’u kujdesur për mua. Ti me atë dashurinë tënde të ëmbël, më ke veshur, më ke zhveshur, më ke larë dhe nuk je lodhur aspak. Prej teje kam mësuar se cdo të thotë të duash një mashkull dhe të vlerësosh të qënit femër. Ti më ke treguar sekretet e jetës, si te jesh e sjellshme, e
dashur apo indiferente. Ti më ke mbështetur kaq e kaq herë, edhe kur të gjithe ishin kundra meje, me ke falur cdo gabim sikur të mos kishte ndodhur. Nënë, ti më ke përgatitur si të jem shumë veta brënda meje: shoqe,vajzë e dikujt, bashkeshorte, nënë edhe si te jem femër mbi të gjitha. Ajo ndjesia e përkedheljes tënde, më mahnit tek përshkon floket e mi, shoqëruar me atë shikimin tënd dhe duket sikur thotë: “Ah vajza ime, je rritur tashmë, rrugen e bën edhe vetëm dhe unë jam kaq krenare për ty”. Por, ajo që është krenare, jam unë për ty.

Marre nga Thenie te Pavdekshme

Photo: Nënë, të detyrohem për gjithcka...
Ti je e vetmja që ke duruar të qaren time në mes të nates dhe ke sakrifikuar orët e gjumit për t’u kujdesur për mua. Ti me atë dashurinë tënde të ëmbël, më ke veshur, më ke zhveshur, më ke larë dhe nuk je lodhur aspak. Prej teje kam mësuar se cdo të thotë të duash një mashkull dhe të vlerësosh të qënit femër. Ti më ke treguar sekretet e jetës, si te jesh e sjellshme, e 
dashur apo indiferente. Ti më ke mbështetur kaq e kaq herë, edhe kur të  gjithe ishin kundra meje, me ke falur cdo gabim sikur të mos kishte ndodhur. Nënë, ti më ke përgatitur si të jem shumë veta brënda meje: shoqe,vajzë e dikujt, bashkeshorte, nënë edhe si te jem femër mbi të gjitha. Ajo ndjesia e përkedheljes tënde, më mahnit tek përshkon floket e mi, shoqëruar me atë shikimin tënd dhe duket sikur thotë: "Ah vajza ime, je rritur tashmë, rrugen e bën edhe vetëm dhe unë jam kaq krenare për ty". Por, ajo që është krenare, jam unë për ty. 

Iliana Demneri©

10 fenomenet natyrore me te pabesueshme ne bote (Foto)

Bota është e mbushur me kuriozitete. Ane e mbanë botes, nga një shtet tek tjetri, nga një oqean ne tjetrin ndodhin gjera te jashtëzakonshme dhe shpesh te pabesueshme. Ja 10 prej tyre, te shoqëruara edhe me foto.

1. Batica e kuqe. Ajo krijohet kur algat grumbullohen shpejt ne breg te detit. Disa mund te jene te padëmshme, por mund te ketë edhe nga ato qe mund te jene vdekjeprurëse për jetën nënujore për shkak te toksinave te shumta. Kina preket shpesh nga ky fenomen.

2. Tornadot e zjarrit. Njihen zakonisht me emrin Firenados dhe ndodhin gjate rënies se zjarrit neper pyje.

3. Stuhia e rërës. Haboobs-et (term arab) janë stuhi rëre qe ndodhin zakonisht neper shkretëtira.

4. Fairy Fires. Ato njihen ndryshe edhe si “zjarri magjik”. Ky fenomen vjen si rezultat i bioluminishencës natyrale te myshqeve qe ndodhen tek drurët.

5. Basaltet ne kolona. Këto kolona hekzagonale janë krijuar nga ftohja e shpejte e llavës. Gjenden ne Islande, Gjermani dhe ne Ishujt Feroe.

6. Ylberi i zjarrte. Ky ylber është një fenomen optik i shkaktuar nga kristalet e akullta neper re. Piklat ne te vërtete janë kristale akulli horizontale te cilat reflektojnë dritën ne mënyrë homogjene duke krijuar “rrudha” shumëngjyrëshe.

7. Retë “me pupla”. Ky fenomen mund te krahasohet me formën qe merr qumështi kur hidhet ne një filxhan me çaj.

8. Lëvorja ylber. Lëvorja eucalyptus mund te ketë një shumëllojshmëri ngjyrash. Pema e ka origjinën ne Filipine, por kultivohet edhe ne France.

9. Gropat (vrimat) blu. Këto gropa janë krijuar nga guvat nënujore. Marrin ngjyre blu te erret kur thellësia është shume e madhe. Gropa te tilla ka ne Egjipt dhe Karaibe. Me e thella ndodhet ne Bahamas dhe quhet gropa “Dean”.

10. Briniclat. Ato janë disa stalaktite akulli qe krijohen ne det. Për here te pare ky fenomen u vu re ne 2011-ën.

 

Prekëse! Historia e luanit që bëri të lotojnë më shumë se 50.000.000 njerëz! (video)

LuaniNë 1969-ën, John Rendall dhe Ace Bourke panë një luan të vogël në vitrinën e Harrod në Londër.

Pa hezituar dhe pa humbur kohë, vendosën ta blejnë dhe ta rrisnin vetë, edhe pse jetonin në një apartament të vogël në qendër të Londrës. E pagëzuan me ermin Christian dhe menjëherë e bënë pjesë të pandarë të familjes. Qëllimi i tyre nuk ishte ta mbanin përgjithmonë, gjë që ishte e pamundur për shkak të rrethanave ku jetonin në një metropol të madh, por ta kthenin atë pas një viti në ambientin e tij natyral në Afrikë. Gjatë gjithë kohës i ofruan dashuri pa kufi luanin, po ashtu edhe ai ia shpërblente me të njëjtën monedhë.

Bashkë jetonin, bashku hanin dhe bashkë luanin duke i dhuruar njëri tjetrit ndjenja pa fund, që dilnin mbi instinktet e tij të egra. I deshi dhe e donin pa kufi, ndërsa brenda pesë muajve u kthye në epiqendre e gjithçkaje, u prezantua në dhjetëra emisione, madje u shkrua dhe një libër për dashurinë e tyre. Deri kur erdhi ora vështirë e lamtumirës dhe Christian u gjend në një kopsht zoologjik në Afrikë, me qëllim që t’i bashkohej dalë nga dalë jetës së tij natyrale.

Luani i vogël, që tashmë ishte rritur u bë kryetari i kopesë se luanëve në ambientin e tij, gjeti dhe luaneshën e zemrës. Por, dy miqtë e tij të vjetër, i mori malli dhe deshën ta vizitonin atë atje ku jetonte pas shumë kohësh. Kur arritën në parkun kombëtar, ku luanët jetonin të lirë në territorin e tyre, përgjegjësit e parkut këshilluan dy miqtë e Christian (luanit) që të mos shkojnë ta takojnë atë, qoftë edhe nga larg, pasi ai tashmë ishte një kafshë e egër dhe përbënte rrezik për jetën e tyre. Por John dhe Ace vendosën ta marrin këtë risk.

Shkuan pra të takojnë Christian dhe u gjendën para një surprize: Jo vetëm që luani i njohu, por u tregoi dashuri shumë të madhe ashtu siç ata dikur. Për Christian nuk kishte rëndësi nëse ishte një kafshë e egër me instinkte të egra! Rëndësi kishte se të dy miqtë i kishin falur atij dashuri të pastër dhe të çiltër dhe këtë nuk mund ta harronte me asgjë. Sikurse për ta nuk ekzistoi kurrë si një kafshë e egër dhe as e panë ashtu. Ishte Christian, luani i tyre. Dhe ai kështu i priti, si Christian luani i tyre. Vetëm se këtë herë solli me vete dhe bashkëshorten (luaneshën) që ta njihnin…/alb-observer.com/

Kështu, video e dy miqve bëri xhiron e botës dhe bëri të lotojnë më shumë se 50.000.000 milion njerëz:

Dedikuar te gjitha femrave…..

Figurë

E pyeti- ” Çfarë janë femrat?” Femrat janë të gjitha ujëvarat e kësaj bote, rrëketë pa të cilat deti Jetë do të ishte më i shkretë se Shkretëtira. Janë arsyeja e paarsyes, janë drita në mes të erresirës, shpresa që mbeti e fundit në kutinë e Pandorës, janë Filli i Arjanës, janë Kleopatra që pushtoi Çezarin, janë Helena e Trojës, janë Poezitë e Safos, janë Muza e gjithësisë, janë Klitemnestra dhe Elektra, janë Beatriçja e Dantes, Esmeralda e Hygosë, Ana Karenina e Tolstoit, Ema Bovari e Floberit…Afërdita, Artemisa, Hera… Janë mishërimi i gënjeshtrës e së vërtetës! Janë besnike, tradhëtare, janë mendjemprehta, mendjelehta, dritëshkurtra, largpamëse, punëtore, përtace, ziliqare, xheloze, engjuj, të djallëzuara, dashura, të zgjuara, stratege të vërteta të Jetës… Labirinte janë…. Bukuria e tyre verbon dhe të verbuarin. Mirësia e tyre zgjidh çdo lak të vështirësisë, zemra e tyre s’pushon kurrë së faluri dashuri edhe kur lëndohet, ka aftësinë e nanosekondit të rimëkëmbet. Fortesë e fortë kunddrejt kohës. Sepse femrat duan të jenë epiqendra e jetës, dashuria e saj për veten lë gjurmë për shtegtarët e jetës… Jane të gjitha më lart e shumë më shumë se kaq… Falin, por për të harruar, nuk harrojnë paq…

Marre nga Thenie te Pavdekshme

Pse kemi etje?

2Mund të na dhëmbin gjunjët, shpina, bërrylat, por kur jemi të etur, e humbim tërësisht arsyen. Me dhimbje mundemi, pa ujë jo. Po si krijohet në fakt etja?
Etja është pasojë e mungesës së vitaminës F në organizëm. Kur nuk e kemi në sasi të mjaftueshme, vjen deri te humbja e ujit dhe etja. Kjo vitaminë, përveç kësaj, është edhe mjaft e çuditshme, sepse është e domosdoshme për jetë, ndërsa organizmi nuk e krijon vetë.
Vitamina F krijon ekuilibër mbrojtës të trupit dhe paraqet bazën nga e cila sintetizohen acidet e tjera të ngopura yndyrore. Gjatë ditës kemi nevojë për 10 deri 20 gramë të kësaj vitamine, ndërsa rrallë arrijmë ta konsumoj më në sasi të tillë.
Vitamina F gjendet në acidet yndyrore gjysmë të ngopura, të cilat mund të gjenden në të gjitha vajrat bimore si maku, pambuku, liri, luledielli dhe te tjerat, kështu që të mjaftueshme do t’i kishim dy lugë vaj në ditë për të përmbushur nevojën ditore të trupit për vitaminë F.
Mungesa kronike e vitaminës F është jashtëzakonisht e rrezikshme, sepse për shkak të humbjes së vazhdueshme të ujit mund të vijë deri te sëmundjet e sistemit të qarkullimit të gjakut si tromboza, arteroskleroza dhe infarkti i miokardit, ndërsa, përveç kësaj, do të çrregullohet edhe puna e mëlçisë dhe do të reduktohet rezistenca ndaj baktereve dhe viruseve.

Këshilla për një jetë më të gjatë

Jete e shendetshme

Të gjithë njerëzit e kësaj bote dëshirojnë të kenë një jetë të gjatë e të lumtur. Që ta arrini këtë, kjo deri diku varet edhe nga vetë ju dhe nga shprehitë tuaja jetësore. Në vazhdim do të paraqesim disa faktorë të cilët ndikojnë që ta arrini këtë qëllim.

Mos flini me orar të zgjatur: Ky është një faktor i cili nuk duhet nënvlerësuar aspak. Gjumi mbi 7 deri 9 orët e rekomanduara mund ta reduktoje jetën në mënyrë të dallueshme nga ata persona që zbatojnë një orar të pranuar gjumi. Studimet kanë treguar se personat që flenë më shumë se tetë orë në natë kanë një rast më të madh vdekjeje nga sëmundje të ndryshme sesa në rastet normale.

Duhet të jeni optimistë: Studimet e bëra zbuluan se njerëzit optimistë kanë mundësinë ta reduktojnë rrezikun e vdekjes në 50 për qind krahasuar më ata persona të cilët janë të zhytur në pesimizëm. Kështu optimistët kanë presion më të ulët të gjakut se pesimistët, të cilët nën ndikimin e mendimeve të tyre pesimiste janë më të “prekurit” nga stresi.

Bëni çdo vit analizat e gjakut: Sipas një studimi të bërë është testuar se rreth gjysma e të sëmurëve me sëmundje zemre, e cila mban numrin 1 për vdekjet nga sëmundjet në botë, kanë nivel normal të kolesterolit, i cili ngre dyshime të shumta mbi rrezikun që sjell mostestimi i tij i herëpashershëm në sëmundjet e gjakut. Analizat e gjakut tregojnë nëse ruhet apo jo në normat e duhura niveli i kolesterolit.

Lini duhanin: Të thuash se pirja e duhanit i bën keq shëndetit është pak. Duhani është një nga shkaktarët kryesorë të shumë sëmundjeve të mushkërive, kancerit, gjakut etj.. Pirja e duhanit mund të sjellë mundësinë për të pasur kancerin e prostatës. Sipas studimeve të bëra mbi pirjen e duhanit, cigaret “kanë në dore” vdekjen në moshë të hershme te shumë duhanpirës.

E qeshura ta zgjat jetën: E qeshura redukton nivelin e hormoneve që nxisin stresin si adrenalina dhe kortisoli. Ato zakonisht prodhohen nga gjëndrat endokrine dhe në disa raste pengojnë qarkullimin normal të gjakut. Të qeshësh “relakson” qelizat e gjakut dhe largon urinë e herëpashershme, sepse ushqimi i shpeshtë shkakton mbipeshë dhe sëmundje të ndryshme. Kur qesh largon stresin, ndihesh më mirë, më i lumtur dhe i qetë.

Çfarë i tha i panjohuri gruas që humbi 60 kg?

Sharon

Sharon Farrell e dinte shumë mirë se ishte mbi peshë, por kurrë nuk kishte mundur t’ia dilte mbanë!

Kështu, tentativat dhe përpjekjet e saj pasonin njëra-tjetrën, por rezultati nuk shihej ende në horizontin e trupit të saj që varej nga mbipesha, gjë të cilën e urrente dhe vetë Sharon!

Por një ditë, një i panjohur vetëm me një fjali bëri që ajo të vendos dhe u betua se këtë herë, do t’ia dilte mbanë pasi nuk përtypeshin fjalët e të panjohurit në autobus.

“Ishte një mëngjes i ftohtë dimri teksa po udhëtoja me autobus. Kur më foli, humba tokën nën këmbë, nuk dija si të veproja. Lotët u lëshuan rrëke dhe po dridhesha e tëra. U vonova të shkoja në punë. Madje as që e mendoja të shkoja”, deklaroi Sharon për mediat, duke vijuar “Që nga ai moment vendosa të dobësohesha. Dhe kështu bëra, për një kohë të relativisht jo të gjatë por dhe jo të shkurtër humba plotë 60 kg. Ndryshoj jeta ime. Ndjehem tjetër njeri! Veçse nuk di nëse duhet ta falënderoj apo t’i mbaj ende zemrat ati njeriu i cili më dha “ilaçin” me ato fjalë që unë të rikthehem në jetën normal”.

Por, fjalët e Sharon ngjallën kureshtinë e medias dhe ata këmbëngulën që ajo t’ju tregonte fjalët që i tha i panjohuri!
– Çfarë të tha ai që ju ndryshuat menjëherë?, pyetën gazetarët.
– Doni të dini?, ia kthen Sharon.

“Ndërsa hipa në autobus, në qytetin St. Albans për të shkuar në punë. Po kërkoja vend të ulesha. Por në atë moment dëgjova një pasagjer t’i thoshte një të moshuari: “Nuk mund të ulet pranë teje! Nuk e zë vendi këtë balenë”, u rrënova dhe ia plasa në të qarë”, iu përgjigj ajo gazetarëve./alb-observer.com/

Thenie per jeten

Jeta eshte nje mesim i gjate mbi nenshtrimin.
James M. Barrie (1860 – 1937)

Jeta eshte ajo qe te ndodh perderisa je i zene duke bere plane tjera.
John Lennon (1940 – 1980), “Beautiful Boy”

Jeta eshte ZOO ne nje xhungel.
Peter De Vries

Jetesen e bejme nga ato qe marrim, jeten e bejme nga ato qe japim.
Sir Winston Churchill (1874 – 1965)

Jeta e pakontrolluar s’ia vlen te jetohet.
Sokrati (469 BC – 399 BC),

Jeta eshte nje seri e pathyer situatash te rrejshme.
Thornton Wilder (1897 – 1975)

Jeta eshte vetem nje pasqyre, dhe ate qe sheh aty duhet patjeter ta shohesh njehere brenda vetes.
Wally ‘Famous’ Amos (1936 – )

Jeta s’eshte e drejte. Eshte vetem me e drejte se vdekja, kaq.
William Goldman, “The Princess Bride”

Qellimi i jetes eshte te jetosh ne pajtim me natyren.
Zeno (335 BC – 264 BC),

Zbuloni Sam-in, macen me vetulla qe po cudit boten

Fotot e saj janë publikuar ne Instagram qe ne mesin e dhjetorit qe kaloi dhe tashme ajo marre 9.500 abonime. Sam-i nuk veçohet për sjelljen e saj apo për pozat qe merr, por për vetullat e saj te zeza, ndërkohë qe trupin e ka tërësisht te bardhe. Ato janë te baraslarguara nga njëra-tjetra dhe forma e tyre tregon gjithmonë sikur macja është e çuditur

        

 

        

Nuse me 7000 vathë

 

Ditën e dasmës donte të dukej një nuse e veçantë, por zgjedhja e saj ishte e çuditshme dhe aspak estetike, edhe pse bashkëshorti i saj u mahnit.

Bëhet fjalë për një nuse që vendosi 7.000 vathë duke mbuluar kështu gjithë fytyrën e saj.

Kjo femër me gusto të çuditshme quhet Elaine Davidson dhe ka thyer rekord botëror, si femra me më shumë piercing në botë. Ndërsa bashkëshorti i saj nuk ka as edhe një vath të vetëm.

Shfaqja e veçantë e 42-vjeçares në ditën e dasmës së saj, u shoqërua me lule rozë, që i zbukuronin flokët. Ndoshta ishte e lumtur atë ditë, e veshur me fustan të bardhë, por askush nuk arriti ta kuptojë nëse ndriçonte fytyra e saj, pasi ajo ishte e mbuluar nga vathët. Gjithashtu, fytyrën e kishte lyer me ngjyra, duke krijuar forma të çuditshme me të verdhë, të gjelbër dhe bojëqielli.

Bashkëshorti i saj, Douglas Watson, kishte veshur një kostum blu të errët, edhe pse ishte i sigurt se vëmendjen do ta tërhiqte nusja e tij… e çuditshme.

Elaine ka lindur në Brazil dhe në profesion ka qenë infermiere, ndërkohë që rekordin Guinness e theu për herë të parë në vitin 2000, kur i numëruan plot 426 piercing në trup, prej të cilave 192 i kishte vendosur në fytyrë.

Davidson ka deklaruar se nuk do t’i heqë kurrë vathët nga trupi, të cilat besohet se peshojnë 3 kg. Ajo këmbëngul se nuk i dhembin aspak, madje i mban edhe gjatë natës.

Familjes së saj nuk i pëlqen fare kjo “modë” e saj, por tashmë kanë filluar ta pranojnë. 42-vjeçarja shkruan në faqen e saj personale në internet, se i pëlqen të ecë mbi zjarr apo copa të thyera xhami. Ndërsa kohën e lirë e kalon duke parë sporte ekstreme dhe në teatër. Edhe pse ka një pamje të çuditshme, ajo është kundër alkoolit dhe duhanit.

Fluturojnë me avion “të arnuar”, pasagjerët tmerrohen

 

Pasagjerët e linjës së fluturimit 6700 të kompanisë Webjet nga Rio de Janeiro me destinacion Porto Alegre, u tmerruan kur papritur vunë re se… krahu i avionit që ata po udhëtonin, ishte “arnuar”.Një pjesë e çarë e tij, ishte riparuar (arnuar) me një shirit izolues.

Përdorimi i këtij shiriti izolues, është i lejueshëm nga autoritetet portale për riparime të përkohshme të sipërfaqeve të vogla të avionit, por madhësia… e këtij “riparimi” ka tronditur shumë të gjithë pasagjerët e avionit. Për fat të mirë, nuk u vu në rrezik jeta e askujt prej tyre.

Fotografitë më të fuqishme që tronditën botën për vitin 2012!

Janë disa nga momentet më të fuqishme emocionalisht dhe sentimentalisht, momente të cilat shënuan historinë e tyre dhe sigurisht që disa veçuan duke firmosur me shijen më të keqe hidhërimin, vdekjen, katastrofën.

Ndërsa disa të tjera, të mbushin me shpresë, të japin fuqi të tronditin fuqishëm për të kujtuar se jeta është e bukur dhe se për ta arritur atë, duhet shumë mund, shumë djersë, por gjithsesi e arritshme, një ëndërr e prekshme kur vullneti buron pastër nga thellësia e shpirtit dhe zemrës./alb-observer.com/

Hoteli i çmendurive, aty kalohen netët më të tmerrshme (FOTOT)

Atmosferat sureale dhe dhomat ekstravagante, e kanë kthyer atë në një hotel ku mund të kalosh netë të tmerrshme. Ndërsa çmenduria nuk duket të jetë edhe aq larg…

Fjala është për hotelin “Propeller Island City”, e cila është në fakt shtëpiza më e çuditshme që kryeqyteti gjerman, Berlini, mund të ofrojë për vizitorët e tij.

Në fakt, hotele ekstravagantë kemi parë dhe dëgjuar shumë. Por në mesin e tyre në mbarë botën, është njëri me të vërtetë fantastik, i cili meriton të shihet më nga afër.

Nëse e keni shkuar ndonjëherë në mend, sesi mund të flihet në burg, aty ju do të gjeni një përgjigje. Por edhe nëse ju keni menduar ndonjëherë sesi është të flesh në arkivole, aty mund t’ia arrini sërish.

Çdo dhomë duket se ka një temë të saj të veçantë dhe për këtë arsye ju duhet të zgjidhni mes tyre dhe rrezikut së gjetjes së saj të zënë në kohën e rezervimit.

Pozicione të ndërlikuara, për krijimin e imazheve të ndryshme

E kush nuk e ka provuar formimin e imazheve të ndryshme në hijen e murit, por në të shumtën e rasteve përpjekjet kanë dështuar qoftë edhe për realizimin e një lepuri të thjeshtë.

Por për artistin Julian Wolkenstein një gjë e tillë është gjithmonë e arritshme, madje me rezultate mahnitëse, raporton noa.al.

Wolkenstein për realizimin e projektit të tij më të fundit ka angazhuar tre persona, të cilët i ka vendosur në pozicione të ndryshme për të krijuar me hijen e tyre imazhe domethënëse.

E nëse përpara shohim tre të rinjtë të vendosur në pozicione të ndryshme, ndonjëherë edhe tepër të ndërlikuara, në murin pas shohim hijen e tyre që krijon figura të qarta.