Dedikuar te gjitha femrave…..

Figurë

E pyeti- ” Çfarë janë femrat?” Femrat janë të gjitha ujëvarat e kësaj bote, rrëketë pa të cilat deti Jetë do të ishte më i shkretë se Shkretëtira. Janë arsyeja e paarsyes, janë drita në mes të erresirës, shpresa që mbeti e fundit në kutinë e Pandorës, janë Filli i Arjanës, janë Kleopatra që pushtoi Çezarin, janë Helena e Trojës, janë Poezitë e Safos, janë Muza e gjithësisë, janë Klitemnestra dhe Elektra, janë Beatriçja e Dantes, Esmeralda e Hygosë, Ana Karenina e Tolstoit, Ema Bovari e Floberit…Afërdita, Artemisa, Hera… Janë mishërimi i gënjeshtrës e së vërtetës! Janë besnike, tradhëtare, janë mendjemprehta, mendjelehta, dritëshkurtra, largpamëse, punëtore, përtace, ziliqare, xheloze, engjuj, të djallëzuara, dashura, të zgjuara, stratege të vërteta të Jetës… Labirinte janë…. Bukuria e tyre verbon dhe të verbuarin. Mirësia e tyre zgjidh çdo lak të vështirësisë, zemra e tyre s’pushon kurrë së faluri dashuri edhe kur lëndohet, ka aftësinë e nanosekondit të rimëkëmbet. Fortesë e fortë kunddrejt kohës. Sepse femrat duan të jenë epiqendra e jetës, dashuria e saj për veten lë gjurmë për shtegtarët e jetës… Jane të gjitha më lart e shumë më shumë se kaq… Falin, por për të harruar, nuk harrojnë paq…

Marre nga Thenie te Pavdekshme

Advertisements

Një mendim mbi “Dedikuar te gjitha femrave…..

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s