10 fenomenet natyrore me te pabesueshme ne bote (Foto)

Bota është e mbushur me kuriozitete. Ane e mbanë botes, nga një shtet tek tjetri, nga një oqean ne tjetrin ndodhin gjera te jashtëzakonshme dhe shpesh te pabesueshme. Ja 10 prej tyre, te shoqëruara edhe me foto.

1. Batica e kuqe. Ajo krijohet kur algat grumbullohen shpejt ne breg te detit. Disa mund te jene te padëmshme, por mund te ketë edhe nga ato qe mund te jene vdekjeprurëse për jetën nënujore për shkak te toksinave te shumta. Kina preket shpesh nga ky fenomen.

2. Tornadot e zjarrit. Njihen zakonisht me emrin Firenados dhe ndodhin gjate rënies se zjarrit neper pyje.

3. Stuhia e rërës. Haboobs-et (term arab) janë stuhi rëre qe ndodhin zakonisht neper shkretëtira.

4. Fairy Fires. Ato njihen ndryshe edhe si “zjarri magjik”. Ky fenomen vjen si rezultat i bioluminishencës natyrale te myshqeve qe ndodhen tek drurët.

5. Basaltet ne kolona. Këto kolona hekzagonale janë krijuar nga ftohja e shpejte e llavës. Gjenden ne Islande, Gjermani dhe ne Ishujt Feroe.

6. Ylberi i zjarrte. Ky ylber është një fenomen optik i shkaktuar nga kristalet e akullta neper re. Piklat ne te vërtete janë kristale akulli horizontale te cilat reflektojnë dritën ne mënyrë homogjene duke krijuar “rrudha” shumëngjyrëshe.

7. Retë “me pupla”. Ky fenomen mund te krahasohet me formën qe merr qumështi kur hidhet ne një filxhan me çaj.

8. Lëvorja ylber. Lëvorja eucalyptus mund te ketë një shumëllojshmëri ngjyrash. Pema e ka origjinën ne Filipine, por kultivohet edhe ne France.

9. Gropat (vrimat) blu. Këto gropa janë krijuar nga guvat nënujore. Marrin ngjyre blu te erret kur thellësia është shume e madhe. Gropa te tilla ka ne Egjipt dhe Karaibe. Me e thella ndodhet ne Bahamas dhe quhet gropa “Dean”.

10. Briniclat. Ato janë disa stalaktite akulli qe krijohen ne det. Për here te pare ky fenomen u vu re ne 2011-ën.

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s