Super-jahtet, zbret nga froni “Eclipse”, në vënd të tij….

Nëse ka një sektor që nuk njeh krizë, ai është ndërtimi i superjahteve. Mes miliarderëve prej disa vitesh ka nisur një garë e cmendur se kush ka jahtin më të madh e më modern.
Azzam

Prej kohësh “froni” mbahej nga “Eclipse” i miliarderit rus, Roman Abramovic. Por së fundmi “Eclipse” është zbritur nga froni dhe në vend të tij është “Azzam” i princit saudit, Al-Walid bin Talal.

“Azzam” (që nga arabishtja në shqip përkthehet Vendosmëri) është i gjatë 180 metër, kundrejt 162.5 metër të jahtit të Abramovic.

Eclipse

Doli nga kantieri i ndërtimit të jahteve të Lursenit në Bremen të Gjermanisë ditën e premte. Po në të njëjtën ditë iu dorëzuan “çelësat” pronarit të tij.
Sipas mediave gjermane, superjahti ka kushtuar diku tek 500 milion euro dhe është i pajisur me luksin dhe fjalën e fundit të teknologjisë. “Varka” e Abramovic, e ndërtuar në vitin 2009 kushtoi “vetëm” 340 milion euro.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s