‘Google’ dhe revista “TIME” kanë bërë një përmbledhje të veçantë me video në “time-lapse”.

Në vitin 1984, NASA në bashkëpunim me ” U.S. Geological Survey” nxorën një program të quajtur ‘Landsat’, për të kapur dhe arkivuar imazhe “high-resolution” të Tokës, së kapur prej satelitëve. E me të gjithë ato imazhet e kapura ndër vite, Google e revista “TIME” kanë bërë një përmbledhje me video në “time-lapse”, duke e realizuar një projekt që e kanë prezantuar këtë javë.

“Besojmë se është panorama më e plotë e ndryshimeve të planetit tonë ndër vite dhe që mund të shihet nga publiku”, ka shpjeguar inxhinierja e “Google Earth”, Rebecca Moore. Duke bërë “zoom”, përdoruesit mund të shohin më nga afër ndryshimet që kanë pësuar akujt e Alaskës, reduktimin e pyllit në Amazonat braziliane, apo edhe zgjerimin bregdetar të Dubait. Gjithçka falë kapjes së miliona imazheve historike satelitore.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jHz5kMMavas#at=106

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s