Çfarë ndien fëmija në barkun e nënës?

Jeni informuar shpesh për ciklet e shtatzënisë, por rrallëherë për ndjesitë që provon një bebe në barkun tuaj. Zbulojini nëpërmjet këtij artikulli. Janë mjaft interesante…

A e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë ndien bebushi juaj në barkun tuaj? Patjetër që po! Shpesh pyetja e parë që bëjnë nënat e reja kur shkojnë te gjinekologu është: “Çfarë ndodh ekzaktësisht brenda në barkun tim?”. Në fakt ndodhin një sërë gjërash. Para së gjithash, në javën e nëntë të shtatzënisë, fetusi fillon të ndiejë zemrën e nënës. Për të ajo është si një tambur që i jep ritëm çdo dite të tij. Është një tingull që e ndien fort, një tingull ritmik e për këtë është e rëndësishme që menjëherë pas lindjes fëmija duhet të vendoset në gjoksin e nënës, qoftë edhe për pak minuta.

Duhet të dëgjojë akoma atë tingull familjar për të kuptuar që edhe jashtë gjithçka është e qetë. Në javën e 12, apo në muajin e tretë, fetusi është në gjendje të dëgjojë zhurmat dhe tingujt e jashtëm, edhe pse i percepton në mënyrë të mbytur, sepse është i zhytur në placentë, por gjithsesi është gjithmonë mirë ta “ruani” barkun tuaj nga ndonjë zhurmë e madhe. Për shembull nga ndonjë koncert i drejtpërdrejtë apo nga ndonjë film aksion me kolonë zanore shumë të lartë. Sigurisht fetusi i percepton gjërat me qartësi, dhe gëzon shumë praninë e nënës.

Kështu, një përkëdhelje e zgjatur në bark, një masazh me vajra të posaçëm për shtatzëninë, si ai me bajame, gjenerojnë një mirëqenie të madhe për fëmijën, që percepton qetësinë e nënës së tij në sajë të ledhatimeve që ajo i bën barkut të saj. Më pas është drita: studime të veçanta janë ende në zhvillim e sipër, por duket se po vërtetohet se fetusi mund të perceptojë burimet e dritës, edhe pse në një masë të vogël, sepse muret e mitrës e mbrojnë dhe e filtrojnë shumë dritën e jashtme. Po dhimbja? Edhe kjo është një temë tërheqëse! Duket se fetusi nuk e ndien vërtet dhimbjen. Gjatë ekove apo kontrolleve të ndryshme që kryen nëna gjatë shtatzënisë, ai ndien vetëm bezdisje, apo shqetësime tepër të vogla. Por gjithsesi duhet të tregohet mjaft kujdes ndaj goditjeve mbi bark. Abdominalet (muskujt e barkut) e nënave janë transformuar për të shërbyer si një barrierë mbrojtëse efektive, por gjithsesi nuk u rezistojnë goditjeve të forta. Prandaj ndonjëherë reagojmë në mënyrë instiktive kur nuk ndihemi të sigurta për atë se çfarë po ndodh përreth barkut tonë.

Çfarë duhet të dini për foshnjat

Jo shumë kohë më parë, kishte njerëz që besonin se foshnjat kishin nevojë vetëm të ushqeheshin, të mos kishin ftohtë dhe të mos ishin të lagur. Disa njerëz mendonin se bebet nuk ishin në gjendje të mësonin para se të mbushnin pesë ose gjashtë muaj. Por doktorët në Shtetet e Bashkuara thonë se foshnjat fillojnë të mësojnë që ditën e tyre të parë. Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe Zhvillimit të Fëmijës në Shtetet e Bashkuara ka si qëllim të zbulojë se cilat përvoja mund të ndihmojnë zhvillimin e shëndetshëm te njerëzit. Shkencëtarët e institutit vënë re se mjedisi ndikon shumë te bebet.

Ata thonë se foshnja buzëqesh nëse e ëma bën diçka që i pëlqen atij. Bebja mëson që të marrë përkujdesjet maksimale duke buzëqeshur për të kënaqur mamanë e vet, ose persona të tjerë që kujdesen për të. Kështu bebet mësojnë të komunikojnë me qenie të tjera njerëzore. Studiuesit amerikanë thonë se kjo aftësi ekziston te bebet që para se të lindin dhe se të sapolindurit mund të dallojnë tingujt që kanë dëgjuar që kur ishin në barkun e nënës. Studiuesit finlandezë kanë provuar se foshnjat mësojnë edhe duke fjetur. Ata kanë arritur në përfundimin se të porsalindurit mund të mësojnë të identifikojnë tinguj të ndryshëm, ndërsa janë në gjumë. Kjo ndodh, sepse një pjesë e trurit të tyre që quhet korteksi cerebral mbetet aktive gjatë natës. Korteksi është shumë i rëndësishëm për të mësuar. Kjo pjesë e trurit nuk është aktive te të rriturit kur ata flenë. Shumë ekspertë thonë se vitet e para të jetës së një fëmije janë të rëndësishëm për të gjithë zhvillimin e mëtejshëm.

Një studim amerikan tregon se nënat mund të ndikojnë fuqimisht te zhvillimi shoqëror dhe ai i gjuhës te fëmijët e tyre. Në këtë studim u morën në shqyrtim mbi 1200 nëna dhe fëmijë. Studiuesit e ndoqën zhvillimin e fëmijëve që kur ata ishin një muaj e deri kur mbushën tre vjeç. Ata i vëzhguan nënat duke luajtur me fëmijët katër herë gjatë kësaj periudhe. Nga testet rezultoi se fëmijët e nënave me depresion nuk ia dolën aq mirë në aktivitetet dhe lojërat e tyre, ndryshe nga ata të nënave që nuk vuanin nga depresioni.

Fëmijët e nënave me depresion nuk dolën mirë në testet për gjuhën dhe të kuptuarit, nuk bashkëpunuan aq shumë dhe kishin më shumë probleme në marrëdhënie me njerëzit. Por, nga ana tjetër, kur nënat tregonin kujdes dhe ishin të ndjeshme ndaj aktiviteteve të fëmijëve të tyre, këta të fundit kishin rezultate të mira edhe nëse këto nëna ishin me depresion. Një studim tjetër tregon se foshnjat që kanë peshë më të lartë në lindje janë më të zgjuar në vitet e mëtejshme të jetës. Disa nga organizatorët e studimit thonë se ndoshta kjo ndodh pasi bebet me më shumë peshë janë ushqyer më mirë gjatë periudhave të rëndësishme të zhvillimit të trurit para se të lindnin. Ndërsa një studim tjetër mori në shqyrtim foshnjat e lindura nën peshë. Duke krahasuar zhvillimin e tyre me atë të fëmijëve të tjerë gjatë 20 vjetëve, studiuesit zbuluan se të rinjtë që kishin lindur shumë nën peshë, kishte më shumë shanse që të mos e mbaronin shkollën e mesme. Gjithashtu ata nuk kishin dalë aq mirë në testet e inteligjencës. Por nga ana tjetër, ata kishin më pak shanse për të përdorur drogë, ose alkool, si edhe për shtatzëni të parakohshme. Një studim tjetër, i njohur si projekti i ABC-së, tregon rëndësinë e arsimimit të hershëm për fëmijët e varfër.

Për të provuar këtë, ekspertët morën 100 fëmijë dhe gjysmën e tyre e çuan në çerdhe dhe kopshte të cilësisë së lartë, ku ata mësuan dhe kryen aktivitete që nxisnin aftësitë e tyre. Ata i ndoqën këto programe që kur ishin disa javësh derisa u bënë pesë vjeç. Më pas, ashtu si edhe fëmijët që nuk kishin shkuar në çerdhe dhe kopshte të mira, vazhduan shkolla publike. Kur ishin bebe, fëmijët e të dyja grupeve kishin rezultate të ngjashme, por nga mosha 18-muajshe ata që ndoqën çerdhet dhe kopshtet patën rezultate shumë më të mira në teste. E njëjta gjë u vu re kur ishin 12 dhe 15 vjeç. Kohët e fundit, ata u shqyrtuan në moshën 21-vjeçare dhe përsëri fëmijët që kishin marrë arsimim të hershëm dolën më mirë në teste leximi dhe matematike. Studimi është një provë e mëtejshme se mësimi gjatë muajve dhe viteve të para të jetës ka rëndësi për të gjithë zhvillimin e mëtejshëm.

Advertisements

Zgjidhni ngjyrën e buzëkuqit në përputhje me nuancën e lëkurës dhe të flokëve

Aplikimi i buzëkuqit ka vlerë sa 50% e look-ut dhe makeup-it në total. Kjo është arsyeja pse ngjyra e buzëkuqit duhet të zgjidhet me kujdes dhe shije.

       

Rregullat për të pasur buzë të bukura dhe për t’i bërë të duken më të mëdha:
Së pari, buzët tuaja duhet të jenë të buta dhe elastike. Përdorni një balsam ose locion hidratues për t’i mbajtur ato të hidratuara. Balsami më i mirë për buzët përbëhet nga përbërës natyralë kështu që ju mund të krijoni vetë një të tillë nga përzierja e pak mjalti, disa pika vaj ulliri dhe disa pika vaj bajamesh. Masazhojini buzët tuaja me këtë përzierje çdo natë para se të shkoni në shtrat. Pastroni gjithmonë të gjitha mbetjet e makeup-it para se të flini.
Pini shumë ujë. Një dietë ushqimore e balancuar dhe ushtrime të rregullta fizike jo vetëm që do t’i bëjnë buzët tuaja të duken më bukur, por gjithë trupi juaj do të ketë përfitime.  Shmangni duhanin, alkoolin, ushqimet e yndyrshme me shumë kalori.
Si të krijoni formën perfekte për buzët tuaja?
1. Vendosni një shtresë të lehtë fondatine ose pudre pluhur mbi buzët tuaja para se të aplikoni buzëkuqin.
2. Vizatoni formën e buzës suaj me një laps buzësh me ngjyrë të përafërt me atë të buzëve tuaja. Kjo do të parandalojë daljen e buzëkuqit jashtë kontureve të buzëve tuaja. Aplikoni buzëkuq.
3. Gjithmonë përdorni një furçë për shpërndarjen e buzëkuqit. Zgjidhni një ngjyrë që do të duket mirë me flokët, veshjen dhe ngjyrën e lëkurës.

Cila është ngjyra e duhur për ju?
Flokë të verdhë, fytyrë e zbehtë – tonet e shndritshme të së kuqes dhe vishnja
Flokët të verdhë, fytytë e zeshkët – e kuqe me nuanca rozë
Flokë të errët, fytyrë e zbehtë – e kuqe gjaku dhe vishnje
Flokë të errët, fytyrë e zeshkët – e kuqe rubini dhe terrakotë
Zeshkanet me një fytyrë të ndriçuar – ngjyra të lehta, tonet e portokallisë
Flokë të kuqe , fytyrë e zeshkët – e kuqe si spec djegës, kafe
Flokë të zinj, fytyrë e zbehtë —  e kuqe e purpurt dhe e kuqe në ngjyrën e luleshtrydheve

Be Part of the Official Annual WordPress Conference from Anywhere in the World!

The WordPress.com Blog

WordCamp San Francisco is three days away. Think you’re out of luck because you’re nowhere near California, or didn’t buy a ticket before they sold out? Think again! Join the live stream, and attend WCSF without ever getting on a plane (or changing out of your pyjamas).

This year’s conference has an incredible lineup — whether you’re a themer, mobile engineer, hopeful core contributor, one-person (or 100-person) WordPress shop, pro blogger, or just registered your first site, WCSF sessions will take your WordPress skills from awesome to awesomer. And of course, WordPress co-founder and Automattic founder Matt Mullenweg will present his annual State of the Word talk (we’ll be live-tweeting it, too — follow along @WordCampSF).

Here are just a few of the sessions to look forward to — check out the full schedule here:

  • Amy Hendrix: WordPress: It’s Made of People!
  • Andrew Nacin: Current User Can…

Shihni postimin origjinal 245 fjalë më tepër

15 udhëtimet që duhet t’i bëni njëherë në jetë për të kaluar pushimet

Të zgjedhësh pushimet perfekte nuk është si të bësh shopping në një dyqan. Fustanet e zinj të  udhëtimeve janë gjithmonë të mrekullueshëm, por herë pas here duhet të provoni pak “couture”. Ne kemi përmbledhur ëndrrën dhe aventurën e 15 udhëtimeve që janë transformuese dhe frymëzuese në të njëjtën kohë.

1. Nga Muri i Madh Kinez në “Parkun Gorki”, nga Pekini në Moskë përmes linjës hekurudhore trans—siberiane.

Peizazhet impresionuese kalojnë njëra pas tjetrës si gllëjnkat e shampanjës që ju shijoni që brenda nga tryeza e vagonit. Pastaj ju bini në gjumë në kabinën tuaj duke u zgjuar nga kafeja e agimit në stepa. Është e qartë që në këtë rast vlen më shumë udhëtimi sesa destinacioni. Ky udhëtim i veçantë fillon në Pekin, ku ju do të mahniteni nga “Qyteti i Ndaluar” dhe Muri i Madh, para se të merrni trenin që do të kalojë përmes shkretëtirës misterioze të Gobit, Alpet epike Mongoliane dhe shëlqimit siberian të liqenit Bajkal. Ju do të ndaloni në Moskë ku do të eksploroni “The Gold Plated Lamborghinies”, klubet e alkoolit, menutë e shijshme së bashku me një udhëtim dramatik në pallatet e Carëve, bunkerëve sovjetikë dhe parkut ëndërrimtar Gorki.
2. Vendi më i lumtur në botë: Butani

Edhe pse Walt quan si vendin më të lumtur në botë Disneyland, në fakt nuk është ai, por është në mbretërinë e largët himalajane të Butanit. Udhëheqësit e këtij vendi i kanë përshtatur prioritetet zhvilluese rreth GNH (Gross National Happines) duke balancuar fitimet ekonomike me mirëqenien e popullit. Ju do të përjetoni atë ndjesi kënaqësie në Amakora, që ju falin pesë shtëpizat e luksit që formojnë një rreth i cili fillon që nga muret e fshtatit modern Paro dhe mbaron tek ndërtesat me gurë të bardhë në pyllin me pisha blu të Timphu-së, një manastir i shekullit të XVI. Ju do të bëni joga, ndërsa do të shihni fushat me oriz, do të ngjiteni në një shkëmb dhe do të vizitoni një manastir të shek. VIII, do bëni shopping në tregjet antike, duke ecur nën zërat e shoqëruesve dhe murgjve budistë, në malet dramatike dhe luginat e harlisura.
3. Tigrat e Safarit dhe Saris: India

India ka qenë gjithmonë një joshje për udhëtarët, qoftë për historinë e saj, pazarin dhe ushqimin. Por të eksplorosh në qytetet e saj plot tension dhe fshatrat piktoreske, mund të jetë frikësuese. Kjo është arsyeja pse ne ju sugjerojmë të shoqëroheni nga ekspertë.  Abercrombie & Kent organizojnë udhëtime që ju shpien nga rrëmuja e Dehlit në tregjet e perlave të Jaipur-it, pallatin lundrues të Udaipur-it, dhe pyjet me tigra të Bengal-it në Parkun Kombëtar Panna. Ju do të hipni në elefantë, do merrni një barkë për te Ganges i shejntë, do të bëni shopping në tregjet labirintike të Mumbait dhe do të vizitoni plantacionet me erëza të Keralës.
4. Japonia: Tokio dhe lugina e Jigokudanit

Japonia njihet për mrekullitë estetike dhe kulinarinë siç është Tokio, i cili është padyshim një ndër vendet më tërheqëse në botë, duke filluar nga spektakli në tregune e peshkut sushi deri tek krijimet artistike në Sukiyabashi, tek shfaqjet e dizenjove në dyqanet në Ginza, Ayoma, Shibuya e Nakameguro. Por do të ishit i pakujdesshëm në udhëtimin tuaj në Japoni, nëse nuk do të vizitonit mrekullitë e saj natyrore: Alpet japoneze, ishujt Ryukyu, “Japain’s Galapagos”, plazhet e virgjëra të Taketomi. Përfundojeni udhëtimin tuaj me një qëndrim në bregun turistik të Okinawa.

5. Kalifornia

E  vështirë për tu pranuar, por në çdo pikë të Amerikës mund të gjeni diçka ekzotike si në Timbuktu. Jepini vetes disa javë për të marrë më të mirën e USA, përmes një udhëtimi klasik në Kaliforni. Vizitoni oborrin e Palm Springs, Malin e Shpëtimit, kaktuset, formacionet shkëmbore të akuareleve të Pemës së Jozefit, shkëmbin e Perëndimit të Egër, pastaj shkoni drejt veriut, duke ndaluar në “Yosemite National Park”, para se të shkoni në vijën bregdetare të Paqësorit, më tej atje ku bashkohet me detin në Monterey, vizitoni enklavën e madhe të hipive Big Sur dhe shoqërojeni udhëtimin tuaj me shijen e verës Santa Barbara.

6.Pushimet më të ftohta në botë: Antarktida

Antarktida duhet të jetë në vendet e top-listës, pasi me ndryshimet e ngrohjes globale, ndoshta ky projekt do të skadojë. Pra, tani është patjetër koha të rezervoni një udhëtim në Antarktidë.  Në 175 vjet eksperiencë Ekspedita Lindbald dhe National Geographic janë bashkuar për të ofruar ekspeditat më informuese, më sensitive dhe më ekologjike për turistët në kontinentin e bardhë. Ata do t’ju tregojnë ajsbergët, albatrosin e rrallë dhe do t’ju çojnë të shëtisni në plazhet me pinguinë. Fotografët e National Geographic do t’ju ndihmojnë të kapni foto të denja për revista. Natyralistët dhe studiuesit do t’ju flasin për kontinentin. Dhe ditën e fundit do të shijoni shampanjën duke parë këlyshët e fokave elefantë.
7. Në jaht me stilin e Darvin: Galapagos

Flora dhe fauna e këtyre ishujve të izoluar të Amerikës Jugore është aq unike, sa ka frymëzuar edhe Darvins në studimet mbi evolucionin. Vetë ishujt vullkanikë po evolojnë, shtëpitë-tenda po shndërrohne në lozha luksoze. Kombinojeni qëndrimin këtu me daljen në det tek bordet Odissey Grand për të parë sulat, breshkat e ujit, Orchasin, pinguinët dhe iguanat dhe grupin e zogjve shumëngjyrësh që s’do t’i gjeni askund tjetër.
8. Nje vend i humbur dhe Deti i Vdekur: Jordan

Vetëm dyqind vjet më parë eksploruesi zvicerian Johann Ludëig Burckhardt, zbuloi Petra-n, guri i një qyteti të humbur për më shumë se një mijë vjetë. Ju mund të qëndroni në kampin luksoz të beduinëve, të eksploroni terrenin shkëmbor me gamilje, të vizitoni qytetin e botës antike romake, të shijoni barbecue në tendën e yjeve. Pastaj ju do ta përfundoni odisenë tuaj arabike në oazet e pemëve të ullinjve, lagunat dhe ujëvarat e Detit të Vdekur duke e lëshuar veten në baltat terapeutike të saj dhe duke notuar në ujërat pluskuese.
9. Luanët dhe vreshtat: Afrika e Jugut

Edhe nëse nuk mendoni se jeni një person i natyrës, disa përvoja udhëtimi mund të krahasohen me atë të një safari. Ju do  ta rigjeni veten të lidhur me agimet e mrekullueshme, muzgjet dhe horizontet e gjera të hapura. Argëtimi juaj? Antilopat, leopardët, butësia prekëse e një elefanit ndërsa ushqen të vegjëlit. Ekspertët do t’ju shoqërojnë përgjatë këtij itinerari deri në fund të Afrikës së Jugut, deri tek luanët dhe krokodilët në deltën e Okavango. Pastaj do të mbërrini në Kape Toën ku do të qëndroni në Ellerman House. Qyteti është i njohur për verërat që i japin Napa-s një famë për vreshtat e saj.
10. Shimpazetë dhe Migrimi i Madh: Afrika lindore

Afrika e Jugut është ideale për miksimin midis shtetit edhe qytetit. Por nëse keni synuar për një eksperiencë afrikane të vërtetë, Afrika lindore është vendi i duhur. Zona e derrave të egër është një ndër itineraret më të njohura për shkak të spektakleve të jashtëzakonshme, gjithashtu migrimi i miliona antilopëve afrikane midis Kenias dhe Tanzanisë. Vendosni kampingun tuaj në “Africa’s Sayari Camp”, pranë bregut të mrekullueshëm të lumit Mara në Serengeti. Pastaj do të takoni kushërinjtë tanë gjenetikë në  Greystoke Mahale. Të ulur në pemët-shtëpi, si në brigjet ranore të liqenit Tanganika, ky do të jetë vendi për të parë trupat e shimpazeve që poullojnë Malet e Smeraldta të Mahaleve.
11. Kështjellat dhe varkat: Parisi, Korsika dhe Sardenja

Për shumë prej nesh pushimet janë po aq të mira, sa ç’janë dhe vaktet që konsumojmë gjatë tyre. Kështu që fillojeni vaktin tuaj të parë të udhëtimit në Royal Monceau në Paris ku çdokush, që nga Walt Disney te Dustin Hoffman, Michael Jackson e deri tek Madonna kanë darkuar. Më pas do të vizitoni vijën bregdetare të Korsikës dhe Sardenjës. Një shef guzhine do t’ju shoqërojë në tregje e supermarkete, kantinat e verës biodninamike, duke marrë njohuri për gatimiin bregdetar, duke shëtitur me varkë me vela e duke bërë piknikë në plazh. Ju do të provoni shijen e kuzhinës të secilit vend dhe do të jeni të aftë ta rikrijoni atë në shtëpinë tuaj.
12. Idili i  Islandës: Seychelles

Për ne, pushimet e fundit në plazh do të ishin në Sishel. Edhe për çiftin Kate dhe William, muaji mbretëror i mjaltit në Islandë ishte i mrekullueshëm. Mund të shkoni në vilat private me Pishina në Prasslin Raffles, të gjitha me pamje nga oqeani. Më pas do të udhëtoni drejt plazheve të top-listës botërore. Mund të shpenzoni të gjithë javën këtu duke shijuar birrat e ftohta SeyBreë. Por ne do t’ju sugjeronim të shkonit edhe në luginën e Mai, një xhungël e vërtetë me zogj shumëngjyrësh dhe palma kokosi buzë ujëvarave. Mund të merrni edhe tragetin për në ishujt La digue dhe të vizitoni plantacionet e vaniljes, breshkat gjigande dhe burimin e argjendit të Ansës.
13. Slitat e drerëve dhe shtëpitë-pemë: arktiku suedez

Vetëm Stokholmi, me kulinarinë, arkitekturën moderne, skenat moderne të kohës, meriton një udhëtim në Suedi. Por është veriu i vendit që e bën udhëtimin drejt këtij vendi nordik, një udhëtim jete. Udhëtimi në rrethin arktik të Laplandit, në kërkim të drerëve brilopatë ndjek brigjet e lumit të kristaltë Torne, të miqëson me Drerët e Veriut në fshatin e largët Sami. Në tokëne Diellit të Mesnatës ju do të flini në një hotel të gdhendur nga akulli ose në shtëpi skandinave të mbuluara me dëborë. Pastaj do të udhëtoni me tren drejt jugut për në Norrbotten, drejt hotelit TreeHotel, me gjashtë qoshe me një dizajn perfekt dhe një sauna të mrekullueshme pranë luginës së lumit Lule.
14.Shkoni atje ku askush nuk ka shkuar më parë: Guajana

Bëhet fjalë për një ekspeditë në Guajanën e largët. Ju do të shihni ujëvarën më të madhe në botë para se të përshkoni rrugën mbrapa kaskadës e cila ju con për tek shpella. Pastaj, pas kampingut në një pishinë rrëzuese,  ju do të fluturoni mbi helikopter mbi xhunglën në malin Roraima pranë kufirit me Venezuelën. Ju do të gjuani, do të shkoni në xhungël e  pastaj përsëri në qytetërim dhe do të flini në platformat e ngritura lart mbi pemë.
15.  Përreth botës me jet privat: Bota

Në qoftë se paratë nuk do të ishin problemi, pse duhet të zgjidhnim vetëm një destinacion? Geoffrey Kent, themeluesi i linjës luksoze Abercrombie&Kent ka përgatitur paketa udhëtimesh 26 ditore rreth botës me avionë privatë. Ju do të filloni në Miami, përgjatë lumit Amazonë, pastaj do të fluturoni drejt Islandës Lindore mitike me statujat e famshme të Moait. Pastaj do të fluturoni drejt Paqësorit të jugut, do të mrekulloheni në Samoa, do të vizitoni fisin e largët Huli në Guinean e Re dhe do të shihni dragojntë Komodo në Bali. Ishulli vazhdon me tempujt budistë dhe plantacionet e çajit në Sri Lanka dhe lemurët e Madagaskarit. Përfundon drejt një safari të mrekullueshëm në Masai Mara në Kenia para se të marrë fund udhëtimi në Nicë, me një helikopter Charter përgjatë lumit, mbi Monaco duke u ulur në Rivierë.

Si të gjeni dritë-hijen e duhur për sytë tuaj?

Teoria e ngjyrave

Zgjedhja e dritë-hijes që nxjerr në pah ngjyrën e syrit tuaj i ngjan një pune arti. Përdorni “ruletën e ngjyrave.”  Duke  përdorur atë do ta keni mjaft të thjeshtë të lokalizoni hijen e syrit tuaj në të. Ajo do të jetë ngjyra plotësuese që do të nxjerrë në pah ngjyrën e irisit tuaj. Eksperienca me “make-up”-in sugjeron opsionet më të mira, për çdo ngjyrë syri, si për të krijuar një “look” përditshmërie, ashtu edhe për të qenë gati për tapetin e kuq.

Sytë blu
Bluja është një ton i ftohtë, kështu që ngjyrat e ngrohta, do t’ju ndihmonin për të ndezur shikimin tuaj. Nuk ka nevojë të përdorni kontraste. Përdorni kombinimin gri-kafe, ose blu dhe ngjyrë e argjendtë. Edhe nëse sytë tuaj janë blu e thellë, përdorni ngjyrën e patëllxhanit për të bërë hijen. Vetëm mbani mend se nëse keni një ngjyrë të zbehtë (bojëqielli), mos vendosni ngjyra të forta mbi kapak. Ato do të marrin nga bukuria e syve tuaj.
Ngjyrat më të përshtatshme për hijen: ari, bronzi, koperi, e verdha në bezhë, shampanja, pjeshka.
Sytë kafe
Femrat me sy kafe kanë një gamë më të gjerë opsionesh kur bëhet fjalë për të zgjedhur ngjyrën e hijes së syve. Arsyeja: Kafeja është një ngjyrë neutrale dhe nuk bën kontrast me ngjyra të tjera, siç mund të bëjnë ngjyrat e tjera të syve me një ngjyrë të caktuar të dritë hijes. Mund të përdorni bronzin e ngrohtë dhe ngjyrën e pjeshkës si dritë-hije. Dëshironi një shikim serioz? Përdorni hijen e purpurt ose gri.
Ngjyrat më të përshtatshme për hijen: bronz, pjeshkë, e purpurt, blu, jeshile.
Sytë jeshilëProvoni variacionet e ngjyrës së purpurt duke kërkuar më të bukurin për ngjyrën e syve tuaj. Për ta zmadhuar akoma më shumë syrin tuaj vendosni një ngjyrë më të errët në në qendër të qepallës dhe më të zbehtë në skaje. Për të realizuar këtë  përdorni ngjyrën e kumbullës së errët rreth syrit dhe pastaj shumoni një ngjyrë të purpurt të shndritshme mbi iris. Duket diçka e lehtë, por bën një ndryshim shumë të madh. Nëse vjollca nuk është në preferencat tuaja, përdorni kafen në të kuqërremtë. Ajo do ta bëjë syrin tuaj të tërheqë vëmendje pa u sforcuar shumë.

Ngjyrat më të përshatshme për hijensepia, ndryshk, e purpurt, ngjyrë argjendi.

 

 

Sytë bojë lajthie
Sytë bojë lajthie në vetvete përmbajnë shumë nuanca: Ata kanë një ngjyrë mes jeshiles, kafes sdhe shpesh kanë nuanca të ngjyrës së arit, grisë, që u japin një shkëlqim natyral. Për shkak të spektrit natyral të ngjyrave, ju mund të luani me nuanca që transformojnë krejtësisht refleksin e tyre. Doni të nxirrni në pah ngjyrën e gjelbër? Provoni hijen në ngjyrë livandoje, vjollce apo kumbulle. Në qoftë se dëshironi të theksoni refleksin e ngjyrës kafe të lehtë, përdorni grinë, të verdhën dhe kafen. Evitoni ngjyrat e arit që janë të zbehta sepse shpëlajnë ngjyrën e syve.
Ngjyrat më të përshtatshme për hijen: ton pluhur pink, gri, e purpurt e thellë, e verdhë në kafe

Vaji i arganit, eliksir i bukurisë ekzotike

Vaji i arganit është i përberë nga fara jeshile argani, te cilat gjenden kryesisht ne Marok por edhe ne Algjeri apo ne Izrael.

Vaji i arganit lind nga shtrydhja ne te ftohte nga frutat e bimës qe mban te njëjtin emër. Është një nder vajrat me te rëndësishëm për rigjenerimin kutan sepse përmban sasi te mëdha te Vitaminës E (dyfishin e asaj qe përmban vaji i ullirit). Ky reagon si antioksidues dhe ndihmon ne zhvillimin dhe ne mbajtjen e funksioneve te sistemit nervoz dhe te atij muskulor.

Vaji i arganit është i përberë nga fara jeshile argani, te cilat gjenden kryesisht ne Marok por edhe ne Algjeri apo ne Izrael. Behet fjale për vajin me te rralle te këtij lloji sepse prezenca e luleve nga vjen ekstrakti është shume e vështirë. Femrat ne Marok e përdornin prej shekujsh si produkt bukurie. Ky reagon mbi te gjitha si hidratues i thelle ne lëkurë, i cili sjelle dhe një ushqim te mire për lëkurën. Ne këtë mënyrë, lejon për te trajtuar thonjte dhe flokët, te cilët mund te rriten te forte vetëm nga një lëkurë jo e thate.

Gold Argan prezanton një krem te “mëndafshtë”, për te lëmuar, hidratuar dhe ushqyer lëkurën, duke eliminuar shenjat e kohës. Me vajin e arganit, ari i bukurisë, vaji i acidit hialuronik për te reaguar kundër rrudhave dhe dehidratimit. Argan del Marocco nga Bottega Verde është një krem i pasur, shume ushqyes, përthithet menjëherë dhe efektet e tij janë te menjëhershme, lëkura është me e shkëlqyeshme, me e bute, me pamje te mëndafshtë  dhe shume mire e ushqyer gjate te gjithë ditës.

Stili i këpucëve tregon se çfarë tipi je

Nga studimet e bëra personat mund të gjykohen nga këpucët që kanë veshur, pa qenë e nevojshme të shikohen gjëra të tjera.

Psikologët nga Universiteti i Kanzasit kanë bërë një sërë eksperimentesh dhe është e habitshme, sepse gjatë testimit vëzhguesit arritën të gjenin 90% të karakteristikave të personave këpucëve që kishin veshur. Në studim siç shkruan 77news, morën pjesë 63 studentë duke parë fotografitë e 208 palëve të këpucëve të personave të ndryshëm, që morën pjesë në këtë eksperiment. Nga vullnetarët u kërkua që të veshin ato këpucë që ndiheshin më mirë dhe që përdornin zakonisht. Ata iu përgjigjën edhe një pyetësori të thjeshtë, ku u pyetën për moshën, statusin social dhe gjininë.

Ja rezultatet që u arritën nga i gjithë studimi dhe eksperimentet e bëra: Këpucët praktike u përkasin personave të këndshëm, këpucët e shtrenjta tregojnë se ata fitojnë një shumë të mirë parash, çizmet e shkurtra vishen nga personat që kanë një personalitet agresiv, personat tejet ekspresivë veshin këpucë me ngjyra. Këpucët, që në dukje nuk janë të rehatshme, i veshin personat e qetë.

Ndërsa për sa i përket qëndrueshmërisë emocionale, ata që ishin më të hapur në mendime ishin personat që vishnin sandale apo këpucë që nuk janë të shtrenjta, ndërsa personat që vuanin nga paqëndrushmëria emocionale ishin ato që mbanin këpucë të reja.

Si të kombinosh ngjyrat në mënyrë profesionale

Te kombinosh ngjyrat duket si gjeja me e thjeshte e botes, pasi mjafton te dish se cilat ngjyra shkojnë me njëra-tjetrën dhe cilat jo.

Por ne realitet ndodh ndryshe, sepse moda shpesh po i thyen rregullat, duke propozuar kombinime ngjyrash jashtë çdo skeme, gjë qe krijon konfuzion. Pavarësisht nga kjo, për te ditur si te kombinojmë ngjyrat, duhet para se gjithash te mësojmë rregullat baze dhe se dyti, te marrim ne konsiderate edhe “ngjyrat tona”, d.m.th. nuancat e lëkurës dhe te flokëve, te cilat ndikojnë ne përzgjedhjen e veshjes

Rregullat baze te kombinimit te ngjyrave

Për te ditur si t’i kombinojmë ngjyrat, zakonisht i drejtohemi rrethit te Itten-it, i cili mund te jete një udhëzues shume i mire edhe për ne. Rregulli i këtij rrethi është qe te mos kombinojmë ngjyrat e afërta me njëra-tjetrën, ndërsa ato qe ndodhen ne pozicione te kundërta kombinohen shume mire. Ky mund te jete një fillim i mire i kombinimit, por me mire le te rifreskojmë pak kujtesën lidhur me kombinimet kryesore:

Si te kombinojmë te bardhen: Ndoshta është ngjyra me e kombinueshme nga te gjitha, sepse ne fakt mund ta kombinojmë me ngjyrat pastel apo neutro, por edhe me ngjyrat e ngrohta si e kuqja. Ne rastin e se bardhës, duhet mbajtur parasysh se veshjet me këtë ngjyre synojnë te theksojnë format, prandaj ne se nuk dëshirojmë këtë lloj efekti, me mire te mos vishemi me te bardha ose ndoshta duhet te zgjedhim veshje jo shume te ngushta.

Si te kombinojmë te kuqen: Kjo është ndoshta ngjyra me e vështirë për t’u kombinuar, gjë qe shihet edhe nga rrethi i Itten-it; ajo nuk shkon me blunë, te verdhen, jeshilen, portokallien, etj. Shkon shume me te zezën e te bardhen dhe nuk duhet te rrije kurrë pranë rozës, edhe pse ky kombinim përfaqëson një nga rregullat e thyera nga stilistet vitet e fundit.

Si te kombinojmë ngjyrën kafe: edhe kjo ngjyre nuk është e lehte për t’u kombinuar. Ajo shkon mire me nuanca te tjera te ngjyrës kafe (bezhën, ngjyrën e lëkurës), me te praruarën dhe jeshilen. Nuk duhet te kombinohet me te zezën.

Si te kombinojmë te zezën: e zeza shkon me pothuajse tek te gjitha ngjyrat, me përjashtim te ngjyrës kafe (përveç ngjyrës se lëkurës) dhe blusë (përveç blusë elektrike). Ngjyrat pastel shkojnë shume me te zezën, por është me mire te zgjedhim ngjyrat e ndezura, ne rast se duam një kombinim te përkryer.

Si te kombinojmë te verdhen: ndryshe nga c’mendohet, e verdha mund te kombinohet ne mënyra te ndryshme. Ajo shkon me ngjyrën kafe dhe ngjyrat e errëta, me vjollcën dhe jeshilen e çelur.

Si te kombinojmë te kaltrën: e kaltra kombinohet ne mënyrë te përkryer me te gjitha nuancat e tjera te se kaltrës. Evitoni kombinimin e saj me te zezën, te kuqen dhe te verdhen.

Këto janë kombinimet baze te ngjyrave kryesore, për te cilat duhet te kemi parasysh qe te mos kombinojmë ngjyrën me nuancat e saj, me përjashtim te ngjyrave blu dhe kafe

Ndryshimi i ngjyrës në fytyrë, shenjë sëmundjeje

Problemin e skuqjes së fytyrës e ka një në dhjetë persona, sidomos femrat nga mosha 30 deri në moshën 50 vjeçe. Skuqjen e fytyrës e shkakton çrregullimi në qarkullimin e gjakut nën lëkurë e në raste më ekstreme mund të vijë deri te shëmtimi i fytyrës. Edhe pse skuqja në fytyrë nuk shkakton dhimbje, ajo mund të shkaktojë ndjenjë të turpit te njerëzit. Shkencëtarët nga Universiteti Kombëtar në Irlandë kanë gjetur fakte, në bazë të të cilave theksojnë se skuqjen e fytyrës mundet ta shkaktojë bakteri që jeton në lëkurën e fytyrës. Bakteri quhet ‘Demodex’, ka një formë të krimbit dhe zakonisht jeton në lëkurën tonë, duke mos shkaktuar dëme aq të mëdha. Ky bakter ushqehet me yndyrën e lëkurës tonë – me sebum i cili tërhiqet nga lëkura e yndyrshme përreth hundës, ballit dhe mjekrës.

Sëmundja Rosacea

Rosacea është një sëmundje e lëkurës që shfaqet në formën e skuqjes, akne dhe puçrra në fytyrë. Shumë njerëz besojnë se Rosacea është një lloj akne por ajo nuk është e vërtetë. Rreth 10 për qind e të rriturve vuajnë nga kjo sëmundje dhe kjo ndikon kryesisht tek njerëzit me lëkurë të zbehtë dhe ata persona që skuqen lehtësisht nga stresi apo aktiviteteve fizike. Gjatë kohës së sëmundjes mund paraqitet një rritje progresive e skuqjes së lëkurës e shkaktuar nga enët e gjakut. Për këtë arsye ju duhet të shmangni çdo gjë që ka efekt në zgjerimin e kapilarëve të gjakut. Këtu përfshihen, dielli i fortë dhe nxehtësia, sauna, temperaturat shumë të ulëta të dimrit, pije të nxehta (supë e nxehtë, lëng mishi, ose çaj), kafe në sasi të mëdha, alkooli i fortë dhe melmesat pikante. Prodhime të kozmetikës dhe veçanërisht kremi, mund ta përkeqësojnë sëmundjen. Faktorët psikologjik dhe stresi kanë gjithashtu një ndikim në përkeqësimin e gjendjes. Shkaku i sëmundjes nuk dihet, por mendohet se shkaktar mund të jetë një çrregullim në gjëndrat dhjamore në rrënjët e qimeve. Nuk ka asnjë dokumentim se sëmundja është shkak i faktorëve alergjike. Edhe një përdorim i gjatë i kremrave të fortë me kortizon sidomos në fytyrë mund të shkaktojë rosacean. Mendohet se edhe mekanizmat që e kontrollojnë funksionimin e enëve të gjakut në lëkurë në një fare mënyre shkaktojnë inflamim. Në këtë sëmundje është konstatuar një skuqje e lëkurës, zakonisht mbi hundë dhe faqe, ndonjëherë edhe mbi ballë dhe në pjesën rreth gojës. Kapilarët e imtë të gjakut mund të shihen shpesh në pjesët e skuqura të lëkurës ku edhe vetë skuqja është më intensive. Përveç kësaj, aty janë të shpërndara puçrra të vogla apo të mëdha të inflamuara e që ndonjëherë i ngjajnë lungeve (ciban, ithatë).

5 ngjyrat e fytyrës sipas sëmundjeve

Sipas mjekësisë tradicionale kineze, ngjyrat e pashëndetshme të fytyrës përfaqësojnë pesë lloje sëmundjesh. Sëmundjet e brendshme mund të shkaktojnë ndryshimin e ngjyrës së fytyrës, ndërsa treguesit e fytyrës së shëndetshme ndryshojnë sipas racave të ndryshme, shkruan cri.cn.

Ngjyra e verdhë e fytyrës mund të shkaktohet nga disa ushqime të veçanta ose nga sëmundjet. Shumë fruta dhe perime, si karota, kungulli, spinaqi etj. përmbajnë shumë betakarotinë, që mund të shkaktojë zverdhjen e fytyrës pas ngrënies së shumtë të këtyre frutave dhe perimeve. Përveç shkaqeve ushqimore, verdhësia në fytyrë mund të vijë nga mëlçia e zezë, gurët në tëmth, fshika e tëmthit, kanceri i tëmthit etj.
Ngjyra e bardhë e fytyrës haset te të sëmurët e prekur nga anemia (e shkaktuar nga kequshqyerja, sëmundjet e humbjes së gjakut etj), leukemia, sëmundjet e mushkërisë etj. Përveç kësaj, njerëzit që nuk dalin jashtë shtëpisë për një kohë të gjatë, mund të kenë fytyrë të bardhë.

Ngjyra e kaltër e fytyrës vjen nga mungesa e oksigjenit. Sëmundjet e lindura të zemrës, dobësia e zemrës etj. mund të shkaktojnë ngjyrën e kaltër të fytyrës.
Ngjyra e zezë është treguese e sëmundjeve kronike. Mosfunksionimi kronik i veshkës, mosfunksionimi kronik i zemrës dhe i mushkërisë, cirroza e kanceri i mëlçisë së zezë etj. mund të shkaktojnë nxirjen e fytyrës. Përveç kësaj, përdorimi i disa llojeve të ilaçeve kundër kancerit është arsyeja tjetër për nxirjen e fytyrës.

Ngjyra e kuqe. Skuqja në fytyrë mund të vijë nga zgjerimi i enëve të gjakut në fytyrë, që mund të shkaktohet nga emocionet, çrregullimet neurotike e ato endokrine dhe shumë arsye të tjera. Skuqjen në fytyrë e shkaktojnë tensioni i lartë i gjakut, tuberkulozi, tumori karcinoid, menopauza etj.

Ngjyrat dhe parfumet tendencë të verës 2013

Vera, siç të gjithë e dimë, vjen me veshje të lehta, të bukura, me ngjyra dominuese dhe provokuese. Tendencat e verës 2013 duken tek ngjyrat e veshjeve, në të cilat dominojnë ngjyrat e kuqe, nudo, xhinse etj.

Veshjet janë element mjaft i rëndësishëm i paraqitjes sonë, por nuk duhet të harrojmë vëmendjen që parfumet tona kanë gjatë kësaj periudhe. Parfumet personalizojnë në një farë mënyre karakterin e njeriut, duke treguar ëmbëlsinë, dominimin, arrogancën etj.

Ngjyra e kuqe
Ngjyrë glamur dhe provokuese, e kuqja është trendi i kësaj vere.
 

Nude
Delikate dhe e pastër, ngjyra nude është e përkryer për një pamje të pastër dhe romantike. Për më tepër kjo ngjyrë vë më shumë në dukje ngjyrën bronz të lëkurës.
 

Look-u i bardhë  
Ngjyra e bardhë është rikthyer në modë sërish. Është koha për të nxjerrë sërish nga gardëroba këmishat dhe veshjet e bardha.

Xhinsi
Materiali xhins është sërish trend këtë sezon. Ju mund të zgjidhni xhaketën xhins, pantallonat, apo edhe fustane.

 

Parfumet e shumëpritura të 2013-ës

Guess Girl, Guess
Më shumë sesa një flagrancë, është fushata publicitare e mishëruar nga Amber Heard ajo qe do jetë në qendër të vëmendjes. Parfumi është një përzierje e shijeve të luleshtrydhes, pjeprit, pak orkide, vanilje, etj. Pra do ketë më tepër një aromë të ëmbël.
 

Parisienne, Yves Saint Laurent
Për 2013-ën Yves Saint Laurent do të ofrojë një look totalisht të errët. Parisienne do jetë për femrat e sofistikuara dhe moderne. Në përbërje do ketë manaferrën, trëndafilin Damas, vjollcën etj.
 

Valentina Acqua Floreale, Valentino
Shtëpia italiane e modës do luajë me natyrën dhe senuslaitetin. Pritet që parfumi I ri të jetë me aromë lulesh. Përbërja do ketë lule portokalli, mimozë, jasmi, qelibar, etj.
 

Pink Friday, Nicki Minaj
Repistja ka lançuar parfumin e saj të parë dedikuar jetës së saj si femër dhe gjithashtu karrierës. Ky parfumë është një esencë lulesh dhe drurësh pylli duke përzier vaniljen me mushqet. Ky parfum ka dalë tashmë në Amerikë, por në Evropë do vijë së shpejti.
 

See by Chloé, Chloé
Marka franceze do të nxjerrë këtë vit një parfum të ri mishëruar nga modelja holandeze Bette Franke. Esenca do ketë në përbërje jaseminë, lule molle, vanilje etj

Shtate të vërteta, që nuk i dini!

1.Muzika mund të ulë depresionin me 30 %

1

 

2.Rezultati më i thellë gjatë një ndeshjeje në historinë e futbollit është 149-0, një nga skuadrat filloi të shënonte autogola si protestë për shkak të një vendimi të arbitrit.

2

 

3.Njerëzit besojnë në çdo gjë që u pëshpëritet në vesh.

3

 

4.92 % e njerëzve të paktën një herë në jetë kanë tentuar ta mbyllin frigoriferin ngadalë për të parë dritën e frigoriferit kur të ndalet.

4

 

5.Psikologjikisht, 88.8 % e njerëzve ndihen më mirë, pasi qajnë.

5

 

6.Njerëzit që shkruajnë me dorë të djathtë, jetojnë mesatarisht 10 vjet më shumë se njerëzit që shkruajnë me dorë të majtë.

6

 

7.Në mënyrë ironike, njerëzve që ju injorojnë, në të ardhmen do t’u nevojitet ndihma juaj.

7

Numri më i bukur në botë

goldenratio

Njihuni me numrin që i ka shërbyer Leonardo da Vinçit, Bethovenit, Moxartit, Mikelanxhelos, Stradivarit e që është përpjesëtimi hyjnor i gjithçkaje në natyrë

 Çfarë kanë të përbashkët piramidat e Egjiptit, “Mona Lisa”, luledielli, guaskat, kërmilli, bohçet e pishës dhe gishtat tanë?

Përgjigjja e kësaj pyetjeje dhe shumë më tepër se kaq, mund të fshihet në vargun e numrave të zbuluar nga matematikani italian Leonardo Fibonaçi. Karakteristika e këtyre numrave të njohur si progresioni i Fibonaçit, është fakti se secili është shuma e dy numrave paraardhës.

Një tjetër veçori, është fakti se nëse pjesëton dy numrat ngjitur do të marrim një prodhim që në kufizën e tridhjetë mbetet konstant 1,618. Ky numër njihet në gjuhën e matematikës si “përpjesëtimi hyjnor” dhe përfaqësohet prej simbolit Φ që lexohet fi.

Përse quhet përpjesëtimi hyjnor?

Besimtarët pretendojnë se 1,618 është numri që e ndihmoi Zotin të krijonte botën, pasi shumë prej krijimeve të tij i përmbahen këtij përpjesëtimi.

Për ateistët ky numër është më i bukuri, jo vetëm prej formës, por edhe sepse është numri më i kudondodhur në natyrë, te bimët, kafshët dhe te njerëzit.

Përpjesëtimi hyjnor në natyrë

Lulet. Numri i petaleve në një lule ndjek në mënyrë konstante progresionin e Fibonaçit. Shembujt e njohur përfshijnë zambakët që kanë nga tri petale, manushaqet që kanë pesë petale, luledelet me nga 34, duke formuar kështu vargun e Fibonaçit. Numri fi shfaqet te petalet, pasi çdo njëra prej tyre ka një largësi prej 0.618034 nga tjetra, duke bërë të mundur ekspozimin sa më të mirë ndaj dritës.

Farat e luleve. “Koka” e çdo luleje përmban brenda saj fara, e për çudi këto fara formojnë progresionin e Fibonaçit. Fillimisht farat prodhohen në qendër, pastaj shpërndahen rreth anëve për të mbushur të gjithë hapësirën. Këto fara rriten në spirale të anasjella dhe raporti midis një rotacioni dhe një tjetri është pikërisht numri fi ose 1,618.

parthenon_golden_ratio-2Bohçet e pishës. Në mënyrë të ngjashme edhe forma e një bohçeje pishe është ndërtuar si spirale. Këtu spiralja harkon herë majtas e herë djathtas, por po t’i kushtojmë rëndësi do të shohim që këto kthesa merren në varësi të progresionit të Fibonaçit. Spirale të ngjashme gjenden tek ananasi dhe te lulelakra.

Degët e pemëve. Vargu i Fibonaçit mund të pikaset edhe te mënyra sesi degët e një peme formohen ose shpërndahen. Trungu i një peme do të rritet derisa të prodhojë degë, të cilat rriten në dy degëzime. Njëri prej këtyre degëzimeve do të krijojë dy të reja, ndërsa tjetri do të qëndrojë në gjumë. E njëjta gjë vazhdon e përsëritet për çdo degë të re.

Guaskat. Përpjesëtimi hyjnor krijohet edhe në drejtkëndësh, tek i cili raporti i brinjëve a dhe b sjell numrin fi. Kjo gjë përsëritet pafundësisht në natyrë te spiralet dhe quhet ndryshe spiralja logaritmike. Guaska e një kërmilli dhe forma të tjera guaskash ndjekin spiralen logaritmike, ashtu siç bën edhe koklea e veshit të brendshëm te njerëzit. Mund të gjendet edhe te brinjët e disa dhive dhe në forma të caktuara të rrjetave të merimangave.

Bletët. Në kosheret e bletëve, shumë pak njerëzve u ka rënë rasti të studiojnë përpjesëtimin midis femrave dhe meshkujve në një zgjua. Jo vetëm që femrat janë më shumë sesa meshkujt, por raporti midis tyre është pikërisht fi ose 1,618.

 

 

Te trupi njerëzor. Nëse matim gjatësinë e trupit të secilit dhe e pjesëtojmë me lartësinë nga toka te kërthiza do të dalë patjetër numri fi ose raporti do të jetë 1,618. Një tjetër shembull është largësia nga majat e gishtave te supi, që po të pjesëtohet me largësinë e majave të gishtave me bërrylat jep raportin 1,618. Nëse lartësinë e njeriut nga toka tek ijët e marrim si një njësi, del që gjatësia e çdo njeriu është 1,618 ose fi. Largësia midis shpatullave dhe kokës, krijon raportin fi. Po të matim lartësinë nga ija te koka dhe lartësinë nga shpatulla te koka do të përfitojmë raportin 1,618.

Përpjesëtimin hyjnor mund ta hasim edhe te trupi i kafshëve, në bazë të matjeve që mund të kryejmë.

Fytyra. Fytyrat e njerëzve dhe jo vetëm, përmbajnë në vetvete përpjesëtimin hyjnor. Goja dhe hunda janë secila të pozicionuara sipas përpjesëtimit hyjnor të largësisë midis syve dhe fundit të mjekrës. Duhet theksuar se çdo person ka një fytyrë dhe trup të ndryshëm, por raporti i gjymtyrëve të shumicës së njerëzve priret për nga raporti i artë fi. Njerëzit që cilësohen si më të bukur, janë ata që i afrohen sa më shumë këtij raporti 1,618.

Uterusi. Sipas gjinekologut Jasper Veguts, në Universitetin Leuven në Belgjikë, doktorët mund të thonë nëse një uterus është normal dhe i shëndetshëm, duke u bazuar në raportet e dimensioneve të tij, që formojnë raportin e artë fi.

Molekulat e ADN-së. Edhe format mikroskopike duket se nuk i kanë shpëtuar progresionit të Fibonaçit. Molekula e ADN-së mendohet të jetë 34 angstroms e gjatë dhe 21 angstroms e gjerë për çdo cikël të plotë të spirales së dyfishtë. Këta numra, 34 dhe 21 janë në vargun e Fibonaçit dhe raporti i tyre është shumë i ngjashëm me numrin fi ose përpjesëtimin hyjnor.

Arti. Mendohet se Leonardo da Vinçi ka qenë një nga artistët që e përdorte më së shumti përpjesëtimin hyjnor te veprat e tij. Ai i ka ndërtuar pikturat si “Mona Lisa” dhe “Njeriu vitruvian”. Numri fi gjendet edhe në strukturën e sonatave të Moxartit, te “Simfonia e Pestë” e Bethovenit dhe tek artistë të tjerë si Shubert. Raporti fi e ndihmoi Stradivarin të përcaktonte saktë pozicionin e vrimave të çelësave në violinat e tij perfekte.

Në arkitekturë. Përfaqësimi më dinjitoz i përpjesëtimit hyjnor, fi-së ose 1,618 në arkitekturë janë piramidat e Egjiptit, por jo vetëm, mendohet se edhe ndërtesa e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork është ndërtuar me këto raporte.