Si të gjeni dritë-hijen e duhur për sytë tuaj?

Teoria e ngjyrave

Zgjedhja e dritë-hijes që nxjerr në pah ngjyrën e syrit tuaj i ngjan një pune arti. Përdorni “ruletën e ngjyrave.”  Duke  përdorur atë do ta keni mjaft të thjeshtë të lokalizoni hijen e syrit tuaj në të. Ajo do të jetë ngjyra plotësuese që do të nxjerrë në pah ngjyrën e irisit tuaj. Eksperienca me “make-up”-in sugjeron opsionet më të mira, për çdo ngjyrë syri, si për të krijuar një “look” përditshmërie, ashtu edhe për të qenë gati për tapetin e kuq.

Sytë blu
Bluja është një ton i ftohtë, kështu që ngjyrat e ngrohta, do t’ju ndihmonin për të ndezur shikimin tuaj. Nuk ka nevojë të përdorni kontraste. Përdorni kombinimin gri-kafe, ose blu dhe ngjyrë e argjendtë. Edhe nëse sytë tuaj janë blu e thellë, përdorni ngjyrën e patëllxhanit për të bërë hijen. Vetëm mbani mend se nëse keni një ngjyrë të zbehtë (bojëqielli), mos vendosni ngjyra të forta mbi kapak. Ato do të marrin nga bukuria e syve tuaj.
Ngjyrat më të përshtatshme për hijen: ari, bronzi, koperi, e verdha në bezhë, shampanja, pjeshka.
Sytë kafe
Femrat me sy kafe kanë një gamë më të gjerë opsionesh kur bëhet fjalë për të zgjedhur ngjyrën e hijes së syve. Arsyeja: Kafeja është një ngjyrë neutrale dhe nuk bën kontrast me ngjyra të tjera, siç mund të bëjnë ngjyrat e tjera të syve me një ngjyrë të caktuar të dritë hijes. Mund të përdorni bronzin e ngrohtë dhe ngjyrën e pjeshkës si dritë-hije. Dëshironi një shikim serioz? Përdorni hijen e purpurt ose gri.
Ngjyrat më të përshtatshme për hijen: bronz, pjeshkë, e purpurt, blu, jeshile.
Sytë jeshilëProvoni variacionet e ngjyrës së purpurt duke kërkuar më të bukurin për ngjyrën e syve tuaj. Për ta zmadhuar akoma më shumë syrin tuaj vendosni një ngjyrë më të errët në në qendër të qepallës dhe më të zbehtë në skaje. Për të realizuar këtë  përdorni ngjyrën e kumbullës së errët rreth syrit dhe pastaj shumoni një ngjyrë të purpurt të shndritshme mbi iris. Duket diçka e lehtë, por bën një ndryshim shumë të madh. Nëse vjollca nuk është në preferencat tuaja, përdorni kafen në të kuqërremtë. Ajo do ta bëjë syrin tuaj të tërheqë vëmendje pa u sforcuar shumë.

Ngjyrat më të përshatshme për hijensepia, ndryshk, e purpurt, ngjyrë argjendi.

 

 

Sytë bojë lajthie
Sytë bojë lajthie në vetvete përmbajnë shumë nuanca: Ata kanë një ngjyrë mes jeshiles, kafes sdhe shpesh kanë nuanca të ngjyrës së arit, grisë, që u japin një shkëlqim natyral. Për shkak të spektrit natyral të ngjyrave, ju mund të luani me nuanca që transformojnë krejtësisht refleksin e tyre. Doni të nxirrni në pah ngjyrën e gjelbër? Provoni hijen në ngjyrë livandoje, vjollce apo kumbulle. Në qoftë se dëshironi të theksoni refleksin e ngjyrës kafe të lehtë, përdorni grinë, të verdhën dhe kafen. Evitoni ngjyrat e arit që janë të zbehta sepse shpëlajnë ngjyrën e syve.
Ngjyrat më të përshtatshme për hijen: ton pluhur pink, gri, e purpurt e thellë, e verdhë në kafe

Advertisements

Një mendim mbi “Si të gjeni dritë-hijen e duhur për sytë tuaj?

  1. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity
    in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject.

    Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep
    updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry
    on the gratifying work.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s