Si të kombinosh ngjyrat në mënyrë profesionale

Te kombinosh ngjyrat duket si gjeja me e thjeshte e botes, pasi mjafton te dish se cilat ngjyra shkojnë me njëra-tjetrën dhe cilat jo.

Por ne realitet ndodh ndryshe, sepse moda shpesh po i thyen rregullat, duke propozuar kombinime ngjyrash jashtë çdo skeme, gjë qe krijon konfuzion. Pavarësisht nga kjo, për te ditur si te kombinojmë ngjyrat, duhet para se gjithash te mësojmë rregullat baze dhe se dyti, te marrim ne konsiderate edhe “ngjyrat tona”, d.m.th. nuancat e lëkurës dhe te flokëve, te cilat ndikojnë ne përzgjedhjen e veshjes

Rregullat baze te kombinimit te ngjyrave

Për te ditur si t’i kombinojmë ngjyrat, zakonisht i drejtohemi rrethit te Itten-it, i cili mund te jete një udhëzues shume i mire edhe për ne. Rregulli i këtij rrethi është qe te mos kombinojmë ngjyrat e afërta me njëra-tjetrën, ndërsa ato qe ndodhen ne pozicione te kundërta kombinohen shume mire. Ky mund te jete një fillim i mire i kombinimit, por me mire le te rifreskojmë pak kujtesën lidhur me kombinimet kryesore:

Si te kombinojmë te bardhen: Ndoshta është ngjyra me e kombinueshme nga te gjitha, sepse ne fakt mund ta kombinojmë me ngjyrat pastel apo neutro, por edhe me ngjyrat e ngrohta si e kuqja. Ne rastin e se bardhës, duhet mbajtur parasysh se veshjet me këtë ngjyre synojnë te theksojnë format, prandaj ne se nuk dëshirojmë këtë lloj efekti, me mire te mos vishemi me te bardha ose ndoshta duhet te zgjedhim veshje jo shume te ngushta.

Si te kombinojmë te kuqen: Kjo është ndoshta ngjyra me e vështirë për t’u kombinuar, gjë qe shihet edhe nga rrethi i Itten-it; ajo nuk shkon me blunë, te verdhen, jeshilen, portokallien, etj. Shkon shume me te zezën e te bardhen dhe nuk duhet te rrije kurrë pranë rozës, edhe pse ky kombinim përfaqëson një nga rregullat e thyera nga stilistet vitet e fundit.

Si te kombinojmë ngjyrën kafe: edhe kjo ngjyre nuk është e lehte për t’u kombinuar. Ajo shkon mire me nuanca te tjera te ngjyrës kafe (bezhën, ngjyrën e lëkurës), me te praruarën dhe jeshilen. Nuk duhet te kombinohet me te zezën.

Si te kombinojmë te zezën: e zeza shkon me pothuajse tek te gjitha ngjyrat, me përjashtim te ngjyrës kafe (përveç ngjyrës se lëkurës) dhe blusë (përveç blusë elektrike). Ngjyrat pastel shkojnë shume me te zezën, por është me mire te zgjedhim ngjyrat e ndezura, ne rast se duam një kombinim te përkryer.

Si te kombinojmë te verdhen: ndryshe nga c’mendohet, e verdha mund te kombinohet ne mënyra te ndryshme. Ajo shkon me ngjyrën kafe dhe ngjyrat e errëta, me vjollcën dhe jeshilen e çelur.

Si te kombinojmë te kaltrën: e kaltra kombinohet ne mënyrë te përkryer me te gjitha nuancat e tjera te se kaltrës. Evitoni kombinimin e saj me te zezën, te kuqen dhe te verdhen.

Këto janë kombinimet baze te ngjyrave kryesore, për te cilat duhet te kemi parasysh qe te mos kombinojmë ngjyrën me nuancat e saj, me përjashtim te ngjyrave blu dhe kafe

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s