Vaji i arganit, eliksir i bukurisë ekzotike

Vaji i arganit është i përberë nga fara jeshile argani, te cilat gjenden kryesisht ne Marok por edhe ne Algjeri apo ne Izrael.

Vaji i arganit lind nga shtrydhja ne te ftohte nga frutat e bimës qe mban te njëjtin emër. Është një nder vajrat me te rëndësishëm për rigjenerimin kutan sepse përmban sasi te mëdha te Vitaminës E (dyfishin e asaj qe përmban vaji i ullirit). Ky reagon si antioksidues dhe ndihmon ne zhvillimin dhe ne mbajtjen e funksioneve te sistemit nervoz dhe te atij muskulor.

Vaji i arganit është i përberë nga fara jeshile argani, te cilat gjenden kryesisht ne Marok por edhe ne Algjeri apo ne Izrael. Behet fjale për vajin me te rralle te këtij lloji sepse prezenca e luleve nga vjen ekstrakti është shume e vështirë. Femrat ne Marok e përdornin prej shekujsh si produkt bukurie. Ky reagon mbi te gjitha si hidratues i thelle ne lëkurë, i cili sjelle dhe një ushqim te mire për lëkurën. Ne këtë mënyrë, lejon për te trajtuar thonjte dhe flokët, te cilët mund te rriten te forte vetëm nga një lëkurë jo e thate.

Gold Argan prezanton një krem te “mëndafshtë”, për te lëmuar, hidratuar dhe ushqyer lëkurën, duke eliminuar shenjat e kohës. Me vajin e arganit, ari i bukurisë, vaji i acidit hialuronik për te reaguar kundër rrudhave dhe dehidratimit. Argan del Marocco nga Bottega Verde është një krem i pasur, shume ushqyes, përthithet menjëherë dhe efektet e tij janë te menjëhershme, lëkura është me e shkëlqyeshme, me e bute, me pamje te mëndafshtë  dhe shume mire e ushqyer gjate te gjithë ditës.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s