15 udhëtimet që duhet t’i bëni njëherë në jetë për të kaluar pushimet

Të zgjedhësh pushimet perfekte nuk është si të bësh shopping në një dyqan. Fustanet e zinj të  udhëtimeve janë gjithmonë të mrekullueshëm, por herë pas here duhet të provoni pak “couture”. Ne kemi përmbledhur ëndrrën dhe aventurën e 15 udhëtimeve që janë transformuese dhe frymëzuese në të njëjtën kohë.

1. Nga Muri i Madh Kinez në “Parkun Gorki”, nga Pekini në Moskë përmes linjës hekurudhore trans—siberiane.

Peizazhet impresionuese kalojnë njëra pas tjetrës si gllëjnkat e shampanjës që ju shijoni që brenda nga tryeza e vagonit. Pastaj ju bini në gjumë në kabinën tuaj duke u zgjuar nga kafeja e agimit në stepa. Është e qartë që në këtë rast vlen më shumë udhëtimi sesa destinacioni. Ky udhëtim i veçantë fillon në Pekin, ku ju do të mahniteni nga “Qyteti i Ndaluar” dhe Muri i Madh, para se të merrni trenin që do të kalojë përmes shkretëtirës misterioze të Gobit, Alpet epike Mongoliane dhe shëlqimit siberian të liqenit Bajkal. Ju do të ndaloni në Moskë ku do të eksploroni “The Gold Plated Lamborghinies”, klubet e alkoolit, menutë e shijshme së bashku me një udhëtim dramatik në pallatet e Carëve, bunkerëve sovjetikë dhe parkut ëndërrimtar Gorki.
2. Vendi më i lumtur në botë: Butani

Edhe pse Walt quan si vendin më të lumtur në botë Disneyland, në fakt nuk është ai, por është në mbretërinë e largët himalajane të Butanit. Udhëheqësit e këtij vendi i kanë përshtatur prioritetet zhvilluese rreth GNH (Gross National Happines) duke balancuar fitimet ekonomike me mirëqenien e popullit. Ju do të përjetoni atë ndjesi kënaqësie në Amakora, që ju falin pesë shtëpizat e luksit që formojnë një rreth i cili fillon që nga muret e fshtatit modern Paro dhe mbaron tek ndërtesat me gurë të bardhë në pyllin me pisha blu të Timphu-së, një manastir i shekullit të XVI. Ju do të bëni joga, ndërsa do të shihni fushat me oriz, do të ngjiteni në një shkëmb dhe do të vizitoni një manastir të shek. VIII, do bëni shopping në tregjet antike, duke ecur nën zërat e shoqëruesve dhe murgjve budistë, në malet dramatike dhe luginat e harlisura.
3. Tigrat e Safarit dhe Saris: India

India ka qenë gjithmonë një joshje për udhëtarët, qoftë për historinë e saj, pazarin dhe ushqimin. Por të eksplorosh në qytetet e saj plot tension dhe fshatrat piktoreske, mund të jetë frikësuese. Kjo është arsyeja pse ne ju sugjerojmë të shoqëroheni nga ekspertë.  Abercrombie & Kent organizojnë udhëtime që ju shpien nga rrëmuja e Dehlit në tregjet e perlave të Jaipur-it, pallatin lundrues të Udaipur-it, dhe pyjet me tigra të Bengal-it në Parkun Kombëtar Panna. Ju do të hipni në elefantë, do merrni një barkë për te Ganges i shejntë, do të bëni shopping në tregjet labirintike të Mumbait dhe do të vizitoni plantacionet me erëza të Keralës.
4. Japonia: Tokio dhe lugina e Jigokudanit

Japonia njihet për mrekullitë estetike dhe kulinarinë siç është Tokio, i cili është padyshim një ndër vendet më tërheqëse në botë, duke filluar nga spektakli në tregune e peshkut sushi deri tek krijimet artistike në Sukiyabashi, tek shfaqjet e dizenjove në dyqanet në Ginza, Ayoma, Shibuya e Nakameguro. Por do të ishit i pakujdesshëm në udhëtimin tuaj në Japoni, nëse nuk do të vizitonit mrekullitë e saj natyrore: Alpet japoneze, ishujt Ryukyu, “Japain’s Galapagos”, plazhet e virgjëra të Taketomi. Përfundojeni udhëtimin tuaj me një qëndrim në bregun turistik të Okinawa.

5. Kalifornia

E  vështirë për tu pranuar, por në çdo pikë të Amerikës mund të gjeni diçka ekzotike si në Timbuktu. Jepini vetes disa javë për të marrë më të mirën e USA, përmes një udhëtimi klasik në Kaliforni. Vizitoni oborrin e Palm Springs, Malin e Shpëtimit, kaktuset, formacionet shkëmbore të akuareleve të Pemës së Jozefit, shkëmbin e Perëndimit të Egër, pastaj shkoni drejt veriut, duke ndaluar në “Yosemite National Park”, para se të shkoni në vijën bregdetare të Paqësorit, më tej atje ku bashkohet me detin në Monterey, vizitoni enklavën e madhe të hipive Big Sur dhe shoqërojeni udhëtimin tuaj me shijen e verës Santa Barbara.

6.Pushimet më të ftohta në botë: Antarktida

Antarktida duhet të jetë në vendet e top-listës, pasi me ndryshimet e ngrohjes globale, ndoshta ky projekt do të skadojë. Pra, tani është patjetër koha të rezervoni një udhëtim në Antarktidë.  Në 175 vjet eksperiencë Ekspedita Lindbald dhe National Geographic janë bashkuar për të ofruar ekspeditat më informuese, më sensitive dhe më ekologjike për turistët në kontinentin e bardhë. Ata do t’ju tregojnë ajsbergët, albatrosin e rrallë dhe do t’ju çojnë të shëtisni në plazhet me pinguinë. Fotografët e National Geographic do t’ju ndihmojnë të kapni foto të denja për revista. Natyralistët dhe studiuesit do t’ju flasin për kontinentin. Dhe ditën e fundit do të shijoni shampanjën duke parë këlyshët e fokave elefantë.
7. Në jaht me stilin e Darvin: Galapagos

Flora dhe fauna e këtyre ishujve të izoluar të Amerikës Jugore është aq unike, sa ka frymëzuar edhe Darvins në studimet mbi evolucionin. Vetë ishujt vullkanikë po evolojnë, shtëpitë-tenda po shndërrohne në lozha luksoze. Kombinojeni qëndrimin këtu me daljen në det tek bordet Odissey Grand për të parë sulat, breshkat e ujit, Orchasin, pinguinët dhe iguanat dhe grupin e zogjve shumëngjyrësh që s’do t’i gjeni askund tjetër.
8. Nje vend i humbur dhe Deti i Vdekur: Jordan

Vetëm dyqind vjet më parë eksploruesi zvicerian Johann Ludëig Burckhardt, zbuloi Petra-n, guri i një qyteti të humbur për më shumë se një mijë vjetë. Ju mund të qëndroni në kampin luksoz të beduinëve, të eksploroni terrenin shkëmbor me gamilje, të vizitoni qytetin e botës antike romake, të shijoni barbecue në tendën e yjeve. Pastaj ju do ta përfundoni odisenë tuaj arabike në oazet e pemëve të ullinjve, lagunat dhe ujëvarat e Detit të Vdekur duke e lëshuar veten në baltat terapeutike të saj dhe duke notuar në ujërat pluskuese.
9. Luanët dhe vreshtat: Afrika e Jugut

Edhe nëse nuk mendoni se jeni një person i natyrës, disa përvoja udhëtimi mund të krahasohen me atë të një safari. Ju do  ta rigjeni veten të lidhur me agimet e mrekullueshme, muzgjet dhe horizontet e gjera të hapura. Argëtimi juaj? Antilopat, leopardët, butësia prekëse e një elefanit ndërsa ushqen të vegjëlit. Ekspertët do t’ju shoqërojnë përgjatë këtij itinerari deri në fund të Afrikës së Jugut, deri tek luanët dhe krokodilët në deltën e Okavango. Pastaj do të mbërrini në Kape Toën ku do të qëndroni në Ellerman House. Qyteti është i njohur për verërat që i japin Napa-s një famë për vreshtat e saj.
10. Shimpazetë dhe Migrimi i Madh: Afrika lindore

Afrika e Jugut është ideale për miksimin midis shtetit edhe qytetit. Por nëse keni synuar për një eksperiencë afrikane të vërtetë, Afrika lindore është vendi i duhur. Zona e derrave të egër është një ndër itineraret më të njohura për shkak të spektakleve të jashtëzakonshme, gjithashtu migrimi i miliona antilopëve afrikane midis Kenias dhe Tanzanisë. Vendosni kampingun tuaj në “Africa’s Sayari Camp”, pranë bregut të mrekullueshëm të lumit Mara në Serengeti. Pastaj do të takoni kushërinjtë tanë gjenetikë në  Greystoke Mahale. Të ulur në pemët-shtëpi, si në brigjet ranore të liqenit Tanganika, ky do të jetë vendi për të parë trupat e shimpazeve që poullojnë Malet e Smeraldta të Mahaleve.
11. Kështjellat dhe varkat: Parisi, Korsika dhe Sardenja

Për shumë prej nesh pushimet janë po aq të mira, sa ç’janë dhe vaktet që konsumojmë gjatë tyre. Kështu që fillojeni vaktin tuaj të parë të udhëtimit në Royal Monceau në Paris ku çdokush, që nga Walt Disney te Dustin Hoffman, Michael Jackson e deri tek Madonna kanë darkuar. Më pas do të vizitoni vijën bregdetare të Korsikës dhe Sardenjës. Një shef guzhine do t’ju shoqërojë në tregje e supermarkete, kantinat e verës biodninamike, duke marrë njohuri për gatimiin bregdetar, duke shëtitur me varkë me vela e duke bërë piknikë në plazh. Ju do të provoni shijen e kuzhinës të secilit vend dhe do të jeni të aftë ta rikrijoni atë në shtëpinë tuaj.
12. Idili i  Islandës: Seychelles

Për ne, pushimet e fundit në plazh do të ishin në Sishel. Edhe për çiftin Kate dhe William, muaji mbretëror i mjaltit në Islandë ishte i mrekullueshëm. Mund të shkoni në vilat private me Pishina në Prasslin Raffles, të gjitha me pamje nga oqeani. Më pas do të udhëtoni drejt plazheve të top-listës botërore. Mund të shpenzoni të gjithë javën këtu duke shijuar birrat e ftohta SeyBreë. Por ne do t’ju sugjeronim të shkonit edhe në luginën e Mai, një xhungël e vërtetë me zogj shumëngjyrësh dhe palma kokosi buzë ujëvarave. Mund të merrni edhe tragetin për në ishujt La digue dhe të vizitoni plantacionet e vaniljes, breshkat gjigande dhe burimin e argjendit të Ansës.
13. Slitat e drerëve dhe shtëpitë-pemë: arktiku suedez

Vetëm Stokholmi, me kulinarinë, arkitekturën moderne, skenat moderne të kohës, meriton një udhëtim në Suedi. Por është veriu i vendit që e bën udhëtimin drejt këtij vendi nordik, një udhëtim jete. Udhëtimi në rrethin arktik të Laplandit, në kërkim të drerëve brilopatë ndjek brigjet e lumit të kristaltë Torne, të miqëson me Drerët e Veriut në fshatin e largët Sami. Në tokëne Diellit të Mesnatës ju do të flini në një hotel të gdhendur nga akulli ose në shtëpi skandinave të mbuluara me dëborë. Pastaj do të udhëtoni me tren drejt jugut për në Norrbotten, drejt hotelit TreeHotel, me gjashtë qoshe me një dizajn perfekt dhe një sauna të mrekullueshme pranë luginës së lumit Lule.
14.Shkoni atje ku askush nuk ka shkuar më parë: Guajana

Bëhet fjalë për një ekspeditë në Guajanën e largët. Ju do të shihni ujëvarën më të madhe në botë para se të përshkoni rrugën mbrapa kaskadës e cila ju con për tek shpella. Pastaj, pas kampingut në një pishinë rrëzuese,  ju do të fluturoni mbi helikopter mbi xhunglën në malin Roraima pranë kufirit me Venezuelën. Ju do të gjuani, do të shkoni në xhungël e  pastaj përsëri në qytetërim dhe do të flini në platformat e ngritura lart mbi pemë.
15.  Përreth botës me jet privat: Bota

Në qoftë se paratë nuk do të ishin problemi, pse duhet të zgjidhnim vetëm një destinacion? Geoffrey Kent, themeluesi i linjës luksoze Abercrombie&Kent ka përgatitur paketa udhëtimesh 26 ditore rreth botës me avionë privatë. Ju do të filloni në Miami, përgjatë lumit Amazonë, pastaj do të fluturoni drejt Islandës Lindore mitike me statujat e famshme të Moait. Pastaj do të fluturoni drejt Paqësorit të jugut, do të mrekulloheni në Samoa, do të vizitoni fisin e largët Huli në Guinean e Re dhe do të shihni dragojntë Komodo në Bali. Ishulli vazhdon me tempujt budistë dhe plantacionet e çajit në Sri Lanka dhe lemurët e Madagaskarit. Përfundon drejt një safari të mrekullueshëm në Masai Mara në Kenia para se të marrë fund udhëtimi në Nicë, me një helikopter Charter përgjatë lumit, mbi Monaco duke u ulur në Rivierë.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s