Zgjidhni ngjyrën e buzëkuqit në përputhje me nuancën e lëkurës dhe të flokëve

Aplikimi i buzëkuqit ka vlerë sa 50% e look-ut dhe makeup-it në total. Kjo është arsyeja pse ngjyra e buzëkuqit duhet të zgjidhet me kujdes dhe shije.

       

Rregullat për të pasur buzë të bukura dhe për t’i bërë të duken më të mëdha:
Së pari, buzët tuaja duhet të jenë të buta dhe elastike. Përdorni një balsam ose locion hidratues për t’i mbajtur ato të hidratuara. Balsami më i mirë për buzët përbëhet nga përbërës natyralë kështu që ju mund të krijoni vetë një të tillë nga përzierja e pak mjalti, disa pika vaj ulliri dhe disa pika vaj bajamesh. Masazhojini buzët tuaja me këtë përzierje çdo natë para se të shkoni në shtrat. Pastroni gjithmonë të gjitha mbetjet e makeup-it para se të flini.
Pini shumë ujë. Një dietë ushqimore e balancuar dhe ushtrime të rregullta fizike jo vetëm që do t’i bëjnë buzët tuaja të duken më bukur, por gjithë trupi juaj do të ketë përfitime.  Shmangni duhanin, alkoolin, ushqimet e yndyrshme me shumë kalori.
Si të krijoni formën perfekte për buzët tuaja?
1. Vendosni një shtresë të lehtë fondatine ose pudre pluhur mbi buzët tuaja para se të aplikoni buzëkuqin.
2. Vizatoni formën e buzës suaj me një laps buzësh me ngjyrë të përafërt me atë të buzëve tuaja. Kjo do të parandalojë daljen e buzëkuqit jashtë kontureve të buzëve tuaja. Aplikoni buzëkuq.
3. Gjithmonë përdorni një furçë për shpërndarjen e buzëkuqit. Zgjidhni një ngjyrë që do të duket mirë me flokët, veshjen dhe ngjyrën e lëkurës.

Cila është ngjyra e duhur për ju?
Flokë të verdhë, fytyrë e zbehtë – tonet e shndritshme të së kuqes dhe vishnja
Flokët të verdhë, fytytë e zeshkët – e kuqe me nuanca rozë
Flokë të errët, fytyrë e zbehtë – e kuqe gjaku dhe vishnje
Flokë të errët, fytyrë e zeshkët – e kuqe rubini dhe terrakotë
Zeshkanet me një fytyrë të ndriçuar – ngjyra të lehta, tonet e portokallisë
Flokë të kuqe , fytyrë e zeshkët – e kuqe si spec djegës, kafe
Flokë të zinj, fytyrë e zbehtë —  e kuqe e purpurt dhe e kuqe në ngjyrën e luleshtrydheve

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s