Hapet toka në Florida, një gropë e madhe thith godinën me 24 shtëpi (FOTO)

Një gropë e madhe, rreth 18 metra e gjerë dhe 4.5 metra e thellë, ka “thithur” një kompleks vilash në zonën turistike të Floridas në SHBA. Banorët në Clermont, e kanë quajtur atë çka panë, një “11 shtator”.

Zjarrfikësit dhe policia e zonës kanë shkuar në vendngjarje dhe kanë evakuuar banorët e vilës. “Rreth 30 për qind e godinës trekatëshe është shkatërruar plotësisht në orën 03:00 të mëngjesit”,- tha shefi i policisë Tony Cuellar.

Ai sqaroi se “gropa e madhe në tokë, është në mesin e kësaj ndërtese”. Ndërtesa është një rezidencë banimi me 24 hyrje. Në momentin kur ka filluar shkatërrimi i saj, brenda kanë qenë 20 persona, të cilët për shkaqe sigurie janë evakuuar së bashku edhe me banorët e ndërtesave fqinje, citon noa.

Presidenti për Zhvillimin Turistik të Floridës, Paul Caldwell, tha se do të nisin verifikimet për kriteret që janë përdorur në ndërtimin e vilës rezidenciale. “Ky shtet ka rregulla të forta ndërtimi. Kështu që edhe kjo ndërtesë iu nënshtrua testimit gjeologjik, kur ajo ishte ndërtuar rreth 15 vjet më parë, duke treguar se kishim të bënim me një terren të qëndrueshëm, dhe se nuk ka pasur shenja para se të ndodhte kjo, se një gropë e madhe ishte në zhvillim”, tha ai.

Advertisements

Ja sa shkronja ka fjala me e gjate ne bote(video)

Fjalën që do dëgjoni te videoja e meposhtme është pikërisht fjala më e gjatë në botë.

Kjo fjalë përmban 189.819 shkronja dhe është emri kimik i titinës, proteinë shumë e rëndësishme, dhe rezulton e shqiptuar në gjuhën angleze.

Më poshtë noa ju sjell videon, me fjalën më të gjatë në botë.

Ndiqni videon :

http://www.youtube.com/watch?v=UkW1VUjN4fg#t=23

Pamjet e rralla që do të përsëriten vetëm pas 113 vitesh (FOTO)

Një pjesë e banorëve të kontinentit Europian patën mundësi dje të shihnin një pamje që vetëm pasardhësit e tyre pas 113 vitesh do të kenë mundësi ta shohin sërish. Kometa Swift-Tuttle bëri trajektoren e saj mbi Tokë duke u bërë gjatë mbrëmjes së djeshme, me e dukshme se kurrë më parë.

Rreth 60 metorë të madhësive të ndryshme kanë rënë brenda një orë nga turpi i kometës gjatë kohës që kalonte mbi Angli. Teleskopët anglez kanë arritur të kapin pamjet mbresëlënës nga rrëzimi i meteorëve, citon noa.

Komenta Swift-Tuttle do të “rikthehet” e dukshme për banorët e tokës pas 113 vitesh, ose në vitin 2115.