Hapet toka në Florida, një gropë e madhe thith godinën me 24 shtëpi (FOTO)

Një gropë e madhe, rreth 18 metra e gjerë dhe 4.5 metra e thellë, ka “thithur” një kompleks vilash në zonën turistike të Floridas në SHBA. Banorët në Clermont, e kanë quajtur atë çka panë, një “11 shtator”.

Zjarrfikësit dhe policia e zonës kanë shkuar në vendngjarje dhe kanë evakuuar banorët e vilës. “Rreth 30 për qind e godinës trekatëshe është shkatërruar plotësisht në orën 03:00 të mëngjesit”,- tha shefi i policisë Tony Cuellar.

Ai sqaroi se “gropa e madhe në tokë, është në mesin e kësaj ndërtese”. Ndërtesa është një rezidencë banimi me 24 hyrje. Në momentin kur ka filluar shkatërrimi i saj, brenda kanë qenë 20 persona, të cilët për shkaqe sigurie janë evakuuar së bashku edhe me banorët e ndërtesave fqinje, citon noa.

Presidenti për Zhvillimin Turistik të Floridës, Paul Caldwell, tha se do të nisin verifikimet për kriteret që janë përdorur në ndërtimin e vilës rezidenciale. “Ky shtet ka rregulla të forta ndërtimi. Kështu që edhe kjo ndërtesë iu nënshtrua testimit gjeologjik, kur ajo ishte ndërtuar rreth 15 vjet më parë, duke treguar se kishim të bënim me një terren të qëndrueshëm, dhe se nuk ka pasur shenja para se të ndodhte kjo, se një gropë e madhe ishte në zhvillim”, tha ai.

Advertisements

2 mendime mbi “Hapet toka në Florida, një gropë e madhe thith godinën me 24 shtëpi (FOTO)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s