Fjale te mencura nga njerez te mencur…

Ajo nuk kishte nevojë për shumë, dëshironte shumë pak. Një fjalë të mirë, sinqeritet, ajër të freskët, … një kopsht, puthje, libra për të lexuar, një përqafim ku të strehohej, … të dashuronte dhe të dashurohej në kthim. Starra Neely Blade

Mund të jetë e padrejtë, por ndonjëherë ajo çka ndodh brenda pak ditësh, ose edhe në një ditë të vetme, mund të ndryshojë rrjedhën e një jetë të tërë.  Khaled Hosein

Ajo i ngulte sytë, si t’ia kërkonte qëndrën e vështrimit . Pastaj i tha: ke frikë prej meje?Kurrë, tha ai. Kam veç një frikë, mos të të humb!  Ismail Kadare

Eleganca është e lindur, dhe nuk ka të bëjë aspak me të qenit e veshur mirë.                            Diana Vreeland

Cdo njeri qe takon ne jete , eshte duke luftuar me problemet e tij . Ji i sjellshem me te ! Ndoshta nuk mund t’i zgjidhesh hallet , por miresjellja jote do t’i jape kuraje te mos dorezohet. Miresjellja jote mund te jete mrekullia qe po priste. Shpesh , pa e ditur , ne bejme mrekullira… Osho

Femrat dhe macet gjithmonë do të bëjnë ç’të duan. Meshkujt dhe qentë duhet të qetësohen dhe të mësohen me idenë. Charles Bukowski

Lehtë na mashtrojnë ata që i duam….. Moliere

Nje grua mund te duket me mire nese ndihet mire nen lekuren e saj.Ketu nuk hyjne as fustani e as tualeti,por menyra se si shkelqen. Sofia Loren

Mund të kemi të gjitha mjetet e komunikimit që ekzistojnë në botë, por asgjë, absolutisht asgjë, nuk e zëvendëson vështrimin e syve të njeriut…Paolo Coelho

Do ta kërkosh gjithnjë, është e kotë ta mohosh! Dhe në mes të njerëzve do ta ndjesh nevojën ta takosh si herën e parë që e ke parë. Dhe si herën e fundit, kur e humbe…   Fabio Volo

Advertisements

Lumturia…..

Dhe ti mëson se Lumturia “është një çështje momentesh. Është një kafe me një mik/mikeshë. Është një puthje e vjedhur. Një mesazh i papritur. Është shikimi i një kalimtari. Të përgjigjesh në telefon dhe të dëgjosh me habi zërin e dikujt që do. Është ajëri i freskët, pas një ditë të kaluar në një dhomë të mbyllur. Është një buzëqeshje. Është një shëtitje në diell pas javësh me shi. Është një aromë e re. Është buzëqeshja e një fëmije. Është një sekret mes motrave. Është kënga jote e preferuar qëe dëgjon rastësisht në radio. Është një emocion i papritur. Është hëna e plotë. Është një përqafim i dashur.
Jo, mos mendo për nesër se çfarë do të bësh dhe nëse do të jesh i lumtur. Shijoje momentin e tanishëm, është i vetmi që ke. Është i vetmi që mund ta jetosh. Mos pyet a do t’i kesh mundësitë e duhura, krijoi ato. Mos mendo shumë për nesër, merr frymë tani. Mos pyet nëse do të bjerë shi nesër. Sot shiko diellin, kjo është ajo që ka rëndësi. Gëzoje çdo çast. Çdo emocion, çdo frymëmarrje delikate. Këto janë dozat tona të lumturisë.
Shsh, mbylli sytë. Dëgjo rrahjet e zemrës tënde.
Dhe tani më thuaj, a nuk është kjo lumturia?

Marre nga thenie te mencura