Lumturia…..

Dhe ti mëson se Lumturia “është një çështje momentesh. Është një kafe me një mik/mikeshë. Është një puthje e vjedhur. Një mesazh i papritur. Është shikimi i një kalimtari. Të përgjigjesh në telefon dhe të dëgjosh me habi zërin e dikujt që do. Është ajëri i freskët, pas një ditë të kaluar në një dhomë të mbyllur. Është një buzëqeshje. Është një shëtitje në diell pas javësh me shi. Është një aromë e re. Është buzëqeshja e një fëmije. Është një sekret mes motrave. Është kënga jote e preferuar qëe dëgjon rastësisht në radio. Është një emocion i papritur. Është hëna e plotë. Është një përqafim i dashur.
Jo, mos mendo për nesër se çfarë do të bësh dhe nëse do të jesh i lumtur. Shijoje momentin e tanishëm, është i vetmi që ke. Është i vetmi që mund ta jetosh. Mos pyet a do t’i kesh mundësitë e duhura, krijoi ato. Mos mendo shumë për nesër, merr frymë tani. Mos pyet nëse do të bjerë shi nesër. Sot shiko diellin, kjo është ajo që ka rëndësi. Gëzoje çdo çast. Çdo emocion, çdo frymëmarrje delikate. Këto janë dozat tona të lumturisë.
Shsh, mbylli sytë. Dëgjo rrahjet e zemrës tënde.
Dhe tani më thuaj, a nuk është kjo lumturia?

Marre nga thenie te mencura

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s