Të kesh një vajzë…

Të kesh një vajzë, kurdo mund të kesh pranverë në shtëpi,
Veç gaz të ndjesh…
Të kesh një vajzë, është mrekulli,
Gjithë zemra e saj mbetet tek ty..
Të kesh një vajzë, asgje s’është e lehtë,
Të kesh një vajzë të bën jetën festë..
Të kesh një vajzë, ke gjysmën e botës,
Atë që ende s’ke mundur ta njohësh..!

Por edhe te kesh nje djale eshte mrekullia e jetes,eshte brilante,ndjenja madheshtore,njesoj si per vajzen.Qe te dy jane qenie te mrekullueshme qe Zoti i sjell ne jeten tone per te na e zbukurar ate e per te na mbushur cdo dite plot e perplot me lumturi.

Por ky postim eshte me shume si nje mesazh kundrejt te gjitha paragjykimeve gjinore,te cilat qojne ne vrasje jetesh qe ne embrion.Prandaj ju drejtohem te gjitheve:femija eshte qenia me e mrekullueshme ne bote,me e embel,me e pafajshme dhe me e dashur qe egziston,qofte vajze apo djale……dhe meriton te gjithe dashurine e botes!!!

 

Advertisements

Thenie nga Charlie Chaplin…Ja vlen ta lexoni!


Unë jam sërish i dashuruar pas një buzëqeshje. Sërish kam besuar se do vdes nga dashuria dhe… kam pasur frikë se mos humb dikë shumë special (që gjithsesi e kisha humbur)… por kam mbijetuar. Dhe jetoj akoma. Dhe jeta nuk më lodh. Edhe ti nuk duhet të lodhesh. Jeto! Është me të vërtetë e bukur t’a përqafosh jetën e të jetosh me pasion, të humbësh me klas e të fitosh duke tentuar, sepse bota i përket atij që tenton.

Charlie Chaplin