Bimë dhe kafshë

  • Vendi i 10: Bretkosa Shigjete helmuese. Ajo permban nje neurotoksine per te larguar grabitqaret e cila mund te vrase deri ne 10 njerez.

alt

Vendi i 9: Bufalot e Kepit. Kur e ndjejne veten te rrezikuara keto kafshe sulen drejt agresorit. Nese 700 kg mish nuk ju trembin, atehere llogaritni kur nje hordhi e tere bufalosh te sulen.

alt

Vendi i 8Ariu Polar. Duken te bukur, por mos harroni qe keta arinj hane elefante deti per mengjes, dhe nese kane uri asgje s’mund t’i ndale.

alt

Vendi i 7: Elefantet. Ne realitet s’jane aq miqesor sa Dumbo, pasi ata vrasin rreth 500 njerez cdo vit ne Afrike.

alt

Vendi i 6: Krokodili. Rrine te fshehur nen uje duke pritur castin, dhe ne nje perplasje sysh mberthejne viktimat e tyre.

Vendi i 5: Luani Afrikan. Shpresoni vetem qe te mos jete i uritur, pasi eshte nje nder grabitqaret me te persosur te natyres.

alt

Vendi i 4: Peshkaqeni i Bardhe. Grabitqari perfekt, kane me shume vite ne kete planet se shumica e specieve, fale suksesit te tyre si vrases dhe 3000 dhembeve te tyre qe bluajn c’do gje qe kafshojne.

alt

Vendi i 3: Kandili Australian. Keto krijesa kane 60 tentakula, afro 4.5 metra secila, te mbuluar me rreth 5000 qeliza qe mbajne neurotksina te afta per te vrare rreth 60 njerez.

alt

Vendi i 2: Kobra Aziatike. Megjithese keta kobra s’mbahen si me helmuesit, nga 50,000 vdekje qe ka ne vit prej gjarperinjve, me shume se gjysma vijne prej Kobres Aziatike.

alt

Vendi i 1: Mushkonja. Ne dukje pickimi i tyre te jep vetem kruajtje per disa caste, por ato mbajne parazite dhe bakterie si malaria, duke shkaktuar rreth 2 milion vdekje ne vit.

alt

PSE QAJNË KROKODILËT?

Shpesh kemi dëgjuar shprehjen “lotët e krokodilit”,që personifikon hipokrizinë e njerëzve të ligj.Shkencëtarët kanë vërtetuar se lotët e krokodilit janë vërtet fallco.Ato qajnë kot.Nga studimet e njëpasnjëshme është vërejtur se krokodilët qajnë kur hanë prenë e tyre.E vërteta është se krokodilëve nuk iu vjen keq për kafshën e ngrënë,por ato qajnë për të tjera arsye.

Lotët e krokodilit kanë funksion tepër të ngjashëm me atë të pështymës tek njerëzit.Ato ndihmojnë këto kafshë që të përtypen më lehtë dhe të tresin ushqimin që ata pak më pare kishin ndër dhëmbë.Gjëndrat e lotit te krokodilët janë të lidhura me kanalin e fytit të tyre,kështu kur ushqimi kalon aty ose kur krokodilët janë të uritur këto gjëndra aktivizojnë derdhjen e lotëve te këto kafshë.

Një arsye tjetër për lotët e krokodilit është gjëndra e kripës.Dhe,pikërisht pasi krokodili ka kollofitur kafshën së bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjëndra e kripës,e cila për të ndaluar sasinë e tepërt të kripës,del jashtë në formën e pikave të lotëve.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s