10 kafshët më vdekjeprurëse


  • Vendi i 10: Bretkosa Shigjete helmuese. Ajo permban nje neurotoksine per te larguar grabitqaret e cila mund te vrase deri ne 10 njerez.

alt

  • Vendi i 9: Bufalot e Kepit. Kur e ndjejne veten te rrezikuara keto kafshe sulen drejt agresorit. Nese 700 kg mish nuk ju trembin, atehere llogaritni kur nje hordhi e tere bufalosh te sulen.

alt

  • Vendi i 8Ariu Polar. Duken te bukur, por mos harroni qe keta arinj hane elefante deti per mengjes, dhe nese kane uri asgje s’mund t’i ndale.

alt

  • Vendi i 7: Elefantet. Ne realitet s’jane aq miqesor sa Dumbo, pasi ata vrasin rreth 500 njerez cdo vit ne Afrike.

alt

  • Vendi i 6: Krokodili. Rrine te fshehur nen uje duke pritur castin, dhe ne nje perplasje sysh mberthejne viktimat e tyre.

  • Vendi i 5: Luani Afrikan. Shpresoni vetem qe te mos jete i uritur, pasi eshte nje nder grabitqaret me te persosur te natyres.

alt

  • Vendi i 4: Peshkaqeni i Bardhe. Grabitqari perfekt, kane me shume vite ne kete planet se shumica e specieve, fale suksesit te tyre si vrases dhe 3000 dhembeve te tyre qe bluajn c’do gje qe kafshojne.

alt

  • Vendi i 3: Kandili Australian. Keto krijesa kane 60 tentakula, afro 4.5 metra secila, te mbuluar me rreth 5000 qeliza qe mbajne neurotksina te afta per te vrare rreth 60 njerez.

alt

  • Vendi i 2: Kobra Aziatike. Megjithese keta kobra s’mbahen si me helmuesit, nga 50,000 vdekje qe ka ne vit prej gjarperinjve, me shume se gjysma vijne prej Kobres Aziatike.

alt

  • Vendi i 1: Mushkonja. Ne dukje pickimi i tyre te jep vetem kruajtje per disa caste, por ato mbajne parazite dhe bakterie si malaria, duke shkaktuar rreth 2 milion vdekje ne vit.

alt

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s