Pse qajnë krokodilët?

PSE QAJNË KROKODILËT?

Shpesh kemi dëgjuar shprehjen “lotët e krokodilit”,që personifikon hipokrizinë e njerëzve të ligj.Shkencëtarët kanë vërtetuar se lotët e krokodilit janë vërtet fallco.Ato qajnë kot.Nga studimet e njëpasnjëshme është vërejtur se krokodilët qajnë kur hanë prenë e tyre.E vërteta është se krokodilëve nuk iu vjen keq për kafshën e ngrënë,por ato qajnë për të tjera arsye.

Lotët e krokodilit kanë funksion tepër të ngjashëm me atë të pështymës tek njerëzit.Ato ndihmojnë këto kafshë që të përtypen më lehtë dhe të tresin ushqimin që ata pak më pare kishin ndër dhëmbë.Gjëndrat e lotit te krokodilët janë të lidhura me kanalin e fytit të tyre,kështu kur ushqimi kalon aty ose kur krokodilët janë të uritur këto gjëndra aktivizojnë derdhjen e lotëve te këto kafshë.

Një arsye tjetër për lotët e krokodilit është gjëndra e kripës.Dhe,pikërisht pasi krokodili ka kollofitur kafshën së bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjëndra e kripës,e cila për të ndaluar sasinë e tepërt të kripës,del jashtë në formën e pikave të lotëve.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s