Shkencetaret britanike gjejne pergjigjen e enigmes: pula apo veza

zogu-apo-veza

Nje nder pyetjet qe dukeshin si pa pergjigjie duket se ka qene subjekt i studimit te shkencetareve te cilet pretendojne se kane gjetur pergjigjien. Shikoni me poshte se kush ishte me pare!

Kush ka ardhur e para, pula apo veza?
Kesaj pyetjeje nje grup shkencetaresh angleze duket se i kane dhene zgjidhje.
Ata kane studiuar mbi proceset qe cojne ne kristalizimin e karbonat kalciumit dhe formimin e levozhges se vezes.
Kolin Friman dhe koleget e tij te Universitetit te Warwick dhe Sheffield kane zbuluar se proteina ovocledidina17 (OC-17) e pranishme ne vezoret e pules, eshte pergjegjese per perpunimin e karbonat kalciumit ne kristalecalciti, substance qe perben pjesen me te forte te levozhges.
Shkencetaret kane zbuluar gjithashtu se ne mungese te kesaj proteine, levozhga nuk ngurtesohet dhe per kete arsye nuk mund te strehoje nje zog.
Pra, sipas shkencetareve, pula, ose me mire proteina OC-17, eshte krijuar perpara vezes.
Advertisements

Një mendim mbi “Shkencetaret britanike gjejne pergjigjen e enigmes: pula apo veza

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s