E bardha e vezës

Maska nga vezët ia kthen freskinë lëkurës. Vezët përmbajnë albumina. Kjo substancë është e pasur me aminothartira, që mbajnë kompaktësinë e shtresës sipërfaqësore të lëkurës.

Receta: Nëse dëshironi t’i zbutni rrudhat e imëta, t’i mbyllni poret e zgjeruara dhe t’i shtrini vijat e fytyrës, miksoni dy të bardhë të vezëve me 1 lugë sheqer. Kjo maskë shtrihet në fytyrë, mbahet për 15 minuta dhe fshihet me pambuk të lagësht.

Mbani mend: Vezët janë të dobishme edhe për lëkurë të dëmtuar. Përzihet një lugë e të kuqes së vesë me tri lugë të shamponit neutral.. Me këtë përzierje lahen flokët, duke i bërë masazh lëkurës pak më gjatë se rëndom.

Advertisements

Një mendim mbi “E bardha e vezës

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s