Si te shmangim djersen

-Të kesh aromë natyrale nuk aspak e këndëshme sepse djersa do t’ju turpërojë. Dhe në fakt produktet kundra djersës nuk njohën kurrë krizë pasi përdoren gjerësisht në mbarë botën. Djersitja është problem që i atakon edhe femrat edhe meshkujt. Përveç preparateve të ndryshme, siç janë kremrat, deodorantët ose losionet, djersitjen mund ta lehtësoni dhe kontrolloni nëse e dini se çfarë e shton më shumë këtë problem.
Por, në fakt ka disa mënyra si të shmangim djersitjen e tepërt.

-Bëni dush së paku njëherë në ditë, në këtë mënyrë më pak do të djersiteni dhe të gjitha bakteret e dëmshme që grumbullohen në lëkurë do t’i largoni.

-Përdorni sapun antibakterial. Ai do t’jua zvogëlojë sasinë e baktereve në lëkurën tuaj e me vetë këtë edhe aroma e pakëndshme do të largohet.

-Pas dushit trupin ta fshini me kujdes, në këtë mënyrë që asnjë pjesë të mos mbetet e lagësht. Bakteret që shkaktojnë aromë jo të këndshme nuk mbijetojnë në lëkurë të thatë.

-Po ashtu, mos e teproni me ushqim pikant të ëmbla ngase ato e nxisin djersitjen.

Rrobat
-Çdo ditë përdorni rroba të pastra, pasi bakteret aty nuk ndjejnë lagështirë.
-Rrobat tuaja le të jenë prej materialeve natyrale.

Shkaqet
Temperaturat e larta verore dhe vapa janë shkaktarët kryesorë të djersitjes që mund të jetë shumë e pakëndshme kur rrathët e neveritshëm të errët vërehen në këmishën ose fustanin tuaj të preferuar gjatë ndonjë takimi pune ose evenimenti solemn.
Kafja e nxehtë
Kremrat për vetënxirrje dhe preparatet e ndryshme për rrezitje
Alkooli
Rrobat- materialet e ndryshme nga të cilat lëkura nuk mund të marrë frymë
Duhanpirja- cigarja ndikon në hormonet që e shtojnë djersitjen

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s