Cilat janë 10 misteret historike më të mëdha të botës?

ENDE EDHE SOT KËTO REALITETE MISTERIOZE NUK KANË MARRË NJË PËRGJIGJE TË SAKTË DHE PËRFUNDIMTARE.

10.stonehenge-mystery10.STONEHENGE
Ndodhen në Angli pranë qytetit të Salisburit.Mendohet se është ndërtuar rreth 2000 deri 2500 vjet p. e s. Përfaqësohen nga një bashkësi gurësh të stërmëdhenj me peshë deri 25 ton, të vendosur në formë rrethore.Mendohet se janë përdorur për të parashikuar ardhjen e stinëve dhe për parashikime të llojeve të tilla,mjaft misterioze.
9.kennedy-assassination9.VRASJA E XHON KENEDIT
Edhe pse ka një të denuar, ende edhe sot ka hipoteza në këtë vrasje mund të jenë përfshire CIA,Mafia,Blloku Sovjetik, Kuba, qeveria Izraelite.
8.crystal-skulls8.KAFKA E KRISTALTE
Janë disa dhe ka mendime se janë prodhuar nga alienët, për shkak të saktësisë së prodhimit.
7.vlad-dracula7.VARRI I VLAD DRAKULA
Është fjala për një princ rumun, dhe mizoritë e tij çnjerëzore. Në këtë figurë është mbështetur edhe personazhi i Kontit Drakula. Pas vrasjes se tij misterioze, koka e tij u dërgua tek Sulltani, ndërsa trupi nuk u gjend kurrë.
6.the-amber-room6.DHOMA AMBER
Është një dhomë me rreth 55 metër katrorë e dekoruar me rreth 6 ton flori, te cilën mbreti i Prusisë ja bëri dhuratë Carit Pjetri i Madh.Pas hyrjes së gjermanëve në Leningrad në L.II. Botërore, dhoma u shpërbë dhe nuk dihet fundi i saj.
5.great-sphinx-mystery5.SFINKSI
Monumenti gjigand gjysëm luan dhe gjysëm njeri. Nuk dihet akoma me saktësi se kush dhe kur është ngritur.
4.jack-the-ripper4.XHEK RIPPER
Është emri imagjinar i një vrasësi serial që ka jetuar në Londër në gjysmën e dytë të shek XIX. I akuzuar për një seri vrasjesh, asnjëherë nuk u bë i  njohur  autenticiteti i  vërtetë i tij.
3.arka3.ARKA E ALEANCES
Është fjala për një kuti druri të veshur me flori, e cila u ndërtua nga Moisiu me porosi të Zotit. Për të nuk dihet nëse vertet ka ekzistuar, apo është fantazi.
2.king-arthur2.MBRETI ARTUR
Mbreti anglez, të cilin, historianët akoma nuk kanë mundur të gjejne nëse  ka ekzistuar realisht, apo është fantazi e krijuar për të frymëzuar ushtarët anglezë të asaj kohe.
1atlantis1.HUMBJA E ISHULLIT ATLANTIS
Sipas filozofit grek Platoni, ky ishull ka qenë diku ndërmjet shkëmbinjve të Gjibraltarit. Ai e përshkruan atë si një vend me një bukuri përrallore, gjurmët e të cilit nuk gjenden ende as në formën e rrënojave arkeologjike.

 

 

 

 

 

                             

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s