Hitler-Napoleon, sa koincidenca ne fatet e tyre

 

 

Adolf Hitler dhe Napoleon Bonaparti kanë siguruar një vend të përjetshëm në historinë e njerëzimit, nëpërmjet veprave që kanë realizuar gjatë jetës së tyre.

Megjithatë, nëse sheh detajet e jetës dhe drejtimit të Gjermanisë e Francës, ndonëse në periudhë të ndryshme historike nga secili, gjen ngjashmëri të pabesueshme midis tyre.

Pikërisht sot, në 22 qershor 1941, Gjermania Hitleriane lëshoi sulmin e madh mbi Bashkimin Sovjetik, i cili eventualisht do të sillte edhe kapitullimin e regjimit katër vjet më vonë.

E përditshmja ruse “Pravda” kujtoi se fundi i të dy tiranëve erdhi pas sulmit ndaj Rusisë, por ka një numër të çuditshëm 129 që i lidh njërin me tjetrin.

Napoleoni u ngjit në pushtet në vitin 1804, ndërsa Hitleri në 1933, një diferencë prej 129 vitesh.

Perandori francez hyri në Vjenë në 1812, 129 vjet përpara se diçka të tillë ta bënte edhe “Fyhreri” në vitin 1941. Dhe për më tepër, Napoleoni humbi luftën dhe pushtetin e tij përfundimisht në 1816…. një diferencë e njëjtë, prej 129 vitesh me 1945, fundi i Luftës së Dytë Botërore, i mbyllur me vetvrasje nga tirani gjerman.

Sikur të mos mjaftonte asnjë prej këtyre fakteve, secili prej tyre kishte një kombësi të ndryshme nga ajo e vendit të origjinës.

Napoleoni lindi në Korsikë, ishull italian, që u vu në zotërimin e Francës pas lindjes së tij dhe Hitleri lindi në Austri.

Pavarësisht famës që morën nëpërmjet pushtimit të pothuajse të gjithë Europës, me sa duket, më i zgjuari nga të dy ishte një tjetër figurë e madhe e historisë, kryeministri i shtetformimit gjerman, Otto von Bismarck, i cili në lidhje me pushtimin e mundshëm të Rusisë, tha: “Edhe rezultati më i suksesshëm në luftën ndaj Rusisë do të sillte shkatërrim të madh për fituesin. Zemra e Rusisë është shumë larg për t’u pushtuar, ndërsa territoret e saj si zhiva. Nëse do të shkëputeshin nga trupi mëmë nëpërmjet ndonjë traktati, do të rilidheshin përsëri në të ardhmen pikërisht si mërkuri”.

Advertisements

42 mendime mbi “Hitler-Napoleon, sa koincidenca ne fatet e tyre

 1. Can I just say what a relief to discover a person that genuinely understands what they are
  talking about on the net. You certainly know how to bring a problem to
  light and make it important. More and more people need to read this and understand this side of
  the story. It’s surprising you’re not more popular given that you surely
  possess the gift.

 2. Hi I am so happy I found your site, I really found you by mistake, while I was
  researching on Yahoo for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 3. Hi my loved one! I want to say that this post is awesome, great written and include approximately all significant infos.
  I’d like to peer more posts like this .

 4. Excellent post. I was checking continuously this blog and
  I am impressed! Extremely helpful information specifically the final
  phase 🙂 I take care of such info a lot. I was seeking this certain info for a
  very long time. Thanks and best of luck.

 5. We stumbled over here coming from a different page and thought I should
  check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking at your web page repeatedly.

 6. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 7. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 8. Its like you read my mind! You seem to know a lot about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 9. Hello there! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m certainly pleased I came across it and I’ll
  be bookmarking it and checking back regularly!

 10. I am no longer certain where you’re getting your information, but great topic. I must spend some time studying much more or working out more. Thank you for wonderful info I used to be on the lookout for this information for my mission.

 11. That is really fascinating, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks

 12. Hi there! This article could not be written any better!

  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I most certainly
  will forward this information to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!

 13. Hi there, I discovered your site via Google even as searching for a
  similar topic, your web site came up, it appears great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just turned into aware of your blog through Google, and located that it is truly informative.

  I am gonna be careful for brussels. I will appreciate
  when you continue this in future. Numerous folks can be benefited out of your writing.
  Cheers!

 14. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?

  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s