Fjalet e fundit me te famshme ne shtratin e vdekjes

 

 

Para se te vdiste presidenti amerikan e kishte diskutuar vdekjen e tij. E fjalet e tij te fundit ishin, “Nese dikush do te me vrase, do te me vrase”. Nje menyre per te thene qe vdekja eshte e pashmangshme e nese ka per te ardhur do vije. Fjalet e fundit te njerezve te famshem perbejne nje fond te arte te momentit te fundit edhe per arsyen se reflektojne mendimet finale ne prag te nderrimit jete. Fjalet e fundit te Elvis Presley-t ishin ne nje konference per shtyp. “Shpresoj te mos ju kem merzitur”, u tha ai gazetareve perpara se te dilte nga salla e me vone te gjente vdekjen ne shtepine e tij.

Edhe Marilyn Monroe eshte nje nder ato njerez te famshem qe jane ndare nga jeta te rinj dhe si pasoje e abuzimit me qetesues, pavaresisht se ekzistojne edhe disa teori qe eshte vrare. Ajo ishte nje seks-simbol dhe ikone e Hollivudit. Thuhet se ajo kishte nje marredhenie me presidentin Kennedy dhe vellain e tij. Fjalet e fundit te saj ishin: “Thojini lamtumire Patit, thojini lamtumire Jack-ut dhe lamtumire dhe ty sepse je nje djale i mire”. Nje prej shkrimtareve me te rendesishme te shekullit te kaluar, Virginia Woolf ka zgjedhur t’i jape vete fund jetes pas betejave te pareshtura me depresionin. “Jam e sigurt se po çmendem serish. Besoj se nuk mund te kalojme serish neper ato kohe te tmerrshme.

Dhe kesaj radhe nuk do e rimarr veten. Kam nisur te degjoj zera”, ka shkruar Woolf. John Lennon, i cili eshte nje prej themeluesve te grupit dhe Beatles, i cili me pas u shfaq per publikun si vokalist e njekohesisht figure e perfolur ka vdekur po ashtu para kohe, i qelluar per vdekje me arme zjarri ne Nju Jork. Fjalet e tij te fundit jane: “Po, une jam (Ne nje makine policie gjate rruges per ne spital, kur policet e pyeten nese ishte John Lennon)”. Kengetari dhe tekstshkruesi xhamajkan, Bob Marley konsiderohet si babai i muzikes rege dhe ambasador i kesaj levizjeje shpirterore qe predikonte paqen. Fjalet e tij te fundit ishin: “Parate nuk e blejne dot jeten”. Vellai i presidentit John Kennedy ne kohen, kur u vra ishte Prokuror i Pergjithshem dhe po pergatitej te kandidonte per president. Fjalet e tij te fundit kishin te benin me merakun per njerezit perreth dhe thuhet se ka pyetur bashkeshorten: “A jane te gjithe mire”?

John Kennedy 

Data e vdekjes: 1963
Presidenti i 35-te amerikan me i ri ne moshe konsiderohet si nje prej folesve me frymezues ne histori.
Fjalet e fundit: Nese dikush do te me vrase, do te me vrase.

 

Elvis Presley 

Data e vdekjes: 16 gusht 1977
Presley ka qene nje prej yjeve te spektaklit me te famshem te kohes se tij dhe vazhdon te mbetet nje ikone.
Fjalet e fundit: Shpresoj te mos ju kem merzitur (duke i dhene fund konferences se tij te fundit per shty).

 

Marilyn Monroe 

Data e vdekjes: 4 gusht 1962
Ajo ishte nje seks-simbol dhe ikone e Hollivudit. Thuhet se ajo kishte nje marredhenie me presidentin Kennedy dhe vellain e tij.
Fjalet e fundit: Thojini lamtumire Patit, thojini lamtumire Jack-ut dhe lamtumire dhe ty sepse je nje djale i mire.

 

Frank Sinatra 

Data e vdekjes: 14 maj, 1998
Ai ishet nje prej kengetareve me te famshem te viteve ’40, aktor dhe gjithashtu nje sipermarres i suksesshem.
Fjalet e fundi: Po humbas. Burime te tjera thone se ai ka thene, “Po e humbas”.

 

Virginia Woolf 

Data: 28 mars 1941
Nje prej shkrimtareve me te rendesishme te shekullit te kaluar, e cila ka revolucionarizuar letersine.
Fajlet e fundit: Jam e sigurt se po çmendem serish. Besoj se nuk mund te kalojme serish neper ato kohe te tmerrshme. Dhe kesaj radhe nuk do e rimarr veten. Kam nisur te degjoj zera.

 

Pablo Picasso 

Data e vdekjes: 8 prill 1973
Disa e konsiderojne piktorin, skulptorin dhe themeluesin e formes se tij te artit si artisti me i famshem i shekullit te 20-te.
Fjalet e fundit: Pini per mua. Pini per shendetin tim. Ju e dini se une s’pi dot me.

John Lennon 

Data e vdekjes: 8 dhjetor 1980
Lennon eshte nje prej themeluesve te grupit dhe Beatles, i cili me pas u shfaq per publikun si vokalist e njekohesisht figure e perfolur.
Fjalet e fundit: Po, une jam (Ne nje makine policie gjate rruges per ne spital, kur policet e pyeten nese ishte John Lennon).

 

Bob Marley 

Data e vdekjes: 11 maj 1981
Kengetari dhe tekstshkruesi xhamajkan konsiderohet si babai i muzikes rege dhe ambasador i kesaj levizjeje shpirterore qe predikonte paqen.
Fjalet e fundit: Parate nuk e blejne dot jeten.

 

Malcolm X 

Data e vdekjes: 21 shkurt 1956
Malcolm X ishte nje aktivist dhe nje prej lidereve me ngjyre me me influence e gjithashtu nje nder me te diskutuarit.
Fjalet e fundit: Qetesohuni vellezer, ju lutem! Kjo eshte nje strehe e paqes.

 

Robert F. Kennedy 

Data e vdekjes: 5 qershor 1968
Vellai i presidentit John Kennedy ne kohen, kur u vra ishte Prokuror i Pergjithshem dhe po pergatitej te kandidonte per president.
Fjalet e fundit: A jane te gjithe te tjeret mire (bashkeshortes se tij).

 

Nene Tereza 

Data e vdekjes: 5 shtator 1997
Nene Tereza eshte nje prej njerezve me te famshem ne bote, e njohur per bamiresine e saj ne Indi, ku kaluar me shume se 45 vjet duke ndihmuar te varfrit e jetimit.
Fjalet e fundit: Jezus te dua. Jezus te dua.

 

Indira Gandhi 

Data e vdekjes: 31 tetor 1984
Indira Gandhi ishte kryeministra e vetme femer e Indise dhe qendroi ne ate post per 15 vjet, duke u perpjekur t’i sjelle progresin vendit te saj.
Fjalet e fundit: Nuk me vjen keq nese jeta ime shkon ne sherbim te kombit. Nese vdes sot, çdo pike e gjakut tim do forcoje kombin.

Winston Churchill

Data e vdekjes: 24 janar 1965
Winston Churchill eshte konsideruar si nje prej lidereve me te medhenj ne histori pasi drejtoi Britanine e Madhe gjate Luftes II Boterore.
Fjalet e fundit: Me ka ardhur ne maje te hundes me te gjitha.

Princesha Diana

Data e vdekjes: 31 gusht 1997
Princesha Diana eshte nje prej figurave mbreterore qe ka shkaktuar me shume buje ne bote dhe eshte bere fokus i gjithe medias globale.
Fjalet e fundit: Oh zot! Çfare ndodhi?

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s