Kush janë më të mençur meshkujt apo femrat?

 

 

 

Sipas hulumtimeve të kryera nga James R. Flynn, shkencëtarit të njohur botëror për testin IQ, përgjigjja thotë se për të parën herë femrat janë para kolegëve të tyre meshkuj.

James R. Flynn kishte analizuar të dhënat nga Evropa Perëndimore, Amerika, Kanada, Zelanda e Re, Argjentina dhe Estonia, me ç’rast kishte ardhur në përfundim se për të parën herë në 100 vjet, femrat në testin e inteligjencës kishin arritur rezultatet më të mira se sa meshkujt. Jo shumë moti, rezultatet e femrave për 5 për qind ishin më të dobëta se ato të meshkujve.

Gjatë dekadës së fundit, si meshkujt, po ashtu edhe femrat kanë rezultatet më të mira, për IQ e femrave ka pasur një rritje dramatike.

Flynn beson se obligimet, të cilat jeta moderne i kushtëzon, me të cilin femra duhet të ekuilibroj ë punën dhe familjen janë përgjegjës për të gjitha rezultatet. Mundësia tjetër është se femrat kanë potencial më të madh të inteligjencës.

Advertisements

Një mendim mbi “Kush janë më të mençur meshkujt apo femrat?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s