10 gjetjet më mahnitëse të Google Earth

Eshtë e udhës të themi se Google Earth ka bërë revolucion në gjeneratën tonë.Cdo kush që është i kyqur në internet mundet shumë thjeshtë që ta rrotulloi të gjithë globin me mausin e tij.I gjithë globi është fotografuar dhe çdo kush mundet të shikoj cdo cep të botës pa problem.Por gjatë fotografimit ne kemi shkëputur 10 fotografi ku shihen gjëra mahnitëse nga Google Earth.

1. Liqeni i gjakut në Irak

Ky gjak i kuq në Irak ka zgjuar thashetheme të frikëshme se është shkaktuar afër një thertore.Deri tani asnjë shpjegim zyrtar nuk është bërë për këtë ”liqen”,por skeptikët mendojnë që kjo është krijuar  nga ujërat e zeza.Juristët ende janë duke bërë analizat e ujit.

2. Fytyra në argjilë

3. Ishulli në formë zemre

Kjo zemër që u  zbulua nga Google Earth u bë hit i madh i Ditës së Shën Valentinit.Lokalizohet në detin Adreatik,mbi bregdetin e Kroacisë,dhe është i pabanuar.

4. Anije e humbur në det

S.S Jassim ishte një traget i ngarkuar dhe u fundos në bregun e Sudanit më 2003.Në këto momente Google Earth e fotografoi këtë dhe tani kjo pikturë është një ndër më të kërkuarat në internet.

5. Kryqi thyer

Baza detare Naval Amfibious në San Diego u ndërtua në 1967.Pak arkitekt e dinë se kjo Bazë Detare duket si kryqi thyer.Tani baza detare po paguan 600,000$ për ti dhënë formë tjetër kësaj ndërtese.

6. Labrinti Oprah

ë e famshmja nga Fober me emisionin e saj shumë të populluar,Oprah Winfrey është edhe portret në Arizona.

7. Firefox

Në 2006 Universiteti i Origon morri një grup dizajnerësh për të punuar logon e Firefox në një fushë të gjerë në Oregon.Kjo është krijuar për festimet kur shfeltuesi Firefox pati 50 milion shkarkime.Punë e paqme!

8. Atlantis?

Pasi Google Earth e publikoi këtë foto njerëzit filluan të mendonin se ky ishte qyteti i humbur i Atlantis.Edhe eksploruesit menduan kështu(ose shpresuan kështu).Ky rrjet u gjend afër bregut Afrikan dhe besohet se janë udhë të mbuluara me ujë-të vërshuara.

9. Babagjyshi i Vitit të Ri

Ky babagjysh i Vitit të Ri gjigand u gjend i fshehur në Finland.Gjatësia e tij është diku 30 km. 

10. Airoplan ushtarak në park makinash

Kjo pamje gjeniale e Google Earth na qon drejt një pyetje:pse ky airoplan ushatarak është parkuar këtu dhe duket të jetë në një lagje residenciale afër Parisit.Gjithashtu është lajmëruar në polici rasti.Hmmm,hetimet vazhdojnë!

 

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s