Misteri i numri-t 23

Picture

Për disa, numri 23 është burim i shumë mistereve dhe ngjarjeve që mund të jenë të lidhura me këtë numër. 

Për të tjerët, kjo është thjesht magjepsje apofenike, që do të thotë tendencë e disave të perceptojnë të vërtetën kudo, atëherë kur ajo mund të jetë thjesht si rastësi. 

Ndër ngjarjet që lidhen me numrin 23, dhe të cilat i referohen një fuqie misterioze këtij numri, përfshihen në veçanti këto:

– Aksi i Tokës është 23 °

– Ritmi biologjikë i një njeriu është 23 ditë

– Janë 23 kromozone në cdo familje të ADN-së sonë

– Psalmet, libri më i gjatë i Biblës është libri i 23 i Dhjatës së Vjetër, dhe 23 i Psalmes është më i famshmi nga të gjitha

– Vargjet nga Kurani janë zbuluar pas një periudhe prej 23 vitesh

– William Shakespeare ka lindur me 23 prill 1564 dhe vdiq me… 23 Prill 1616

– Jul Cezari u vra nga 23 goditje me thikë 

– Fatkeqësia e Çernobilit ndodhi në orën 1:23, dhe vendin i saj gjeografik në veri ishte 51°23’23”N  
 
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s