Mjeket harrojne gersheret ne trupin e pacientit

 

 

Një burri iu desh të operohej urgjentisht pasi mjekët ‘u kujtuan’ se kishin harruar një palë gërshërë operacioni brenda trupit të tij pas një ndërhyrjeje për heqjen e apandesitit. Gërshërët, me gjatësi 15 cm u zbuluan nga mjekët vetëm disa javë më vonë, kur pacienti u kthye për një vizitë rutinë me rreze x.

Julie Pearce, kryeinfermiere në spitalin e Kentit, në Britaninë e Madhe, ku ndodhi incidenti, u shpreh se këto janë ngjarje që nuk duhet të ndodhin dhe janë shumë të rralla.

“Në tre vitet e fundit kemi pasur vetëm një rast të tillë, dhe ndërkohë kemi kryer rreth 90 mijë ndërhyrje kirurgjikale. Është praktikë standarde që të gjitha mjetet kirurgjikale të numërohen si para ashtu, ashtu dhe pas një operacioni për të parë nëse mungon ndonjë prej tyre”, u shpreh ajo.

Sipas stafit të spitalit, bëhet fjalë për një gabim njerëzor, pasi në këtë rast ndaj pacientit nuk është ndjekur një procedurë tërësisht e plotë, duke bërë skanimin e trupit të tij, por jo një trajtim me rreze X.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s